Akcenty niepodległościowe Bazyliki Limanowskiej - architektonicznej perły regionu

Akcenty niepodległościowe Bazyliki Limanowskiej - architektonicznej perły regionu

W dniu 27 października odbył się historyczny spacer do Bazyliki Limanowskiej - architektonicznej perły regionu. Uczestnicy akcji mieli możliwość poznać akcenty niepodległościowe w tej świątyni.


Motywem przewodnim akcji były akcenty niepodległościowe zamknięte w architekturze Bazyliki Limanowskiej. Była to siódma edycja "Spaceru Historycznego po Limanowej". Spacer historyczny został zorganizowany z okazji 100. rocznicy poświęcenia limanowskiej bazyliki.  

 

W dniu 6 października 1918 r. doszło do poświęcenia limanowskiego kościołą przez księdza proboszcza Kazimierza Łazarskiego. Prace wykończeniowe i wykonanie wyposażenia świątyni trwały jeszcze przez kilkanaście lat, więc nie mogło obyć się bez akcentów niepodległościowych. Zdaniem lokalnej społeczności dzień 6 października 1918 r. był symbolicznym początkiem wyswobodzenia się miast i mniejszych miejscowości spod "austriackiego zaboru".

 

Uczestnicy spaceru mieli możliwość zaznajomienia się z przebiegiem prac budowlanych przy wznoszeniu świątyni. Bardzo ciekawym akcentem architektonicznym jest witraż, który przedstawia Pokłon Trzech Króli. Nie są to jednak Kacper, Melchior i Baltazar, ale Bolesław Chrobry, Jan Kazimierz Waza i Jan III Sobieski. Nie jest to jedyny element architektury świątyni nawiązujący do historii Polski i narodowościowych motywów. 

 

Kościół Matki Boskiej Bolesnej nazywany obecnie Bazyliką Limanowską jest secesyjną świątynią wzniesioną w stylu narodowym, z motywami drewnianego budownictwa. U szczytu fasady umieszczono rzeźbę Ukrzyżowania, poniżej której znajduje się polski orzeł oraz data "1791 – 1891". Świątynia charakteryzuje się bogatym wystrojem wnętrza. Witraże, malowidła i polichromie oddają ducha polskiej sztuki okresu romantyzmu i pozytywizmu oraz dążenia społeczno – narodowe Polaków mieszkających w Galicji. Bazylika Limanowska jest określana także jako pomnik Konstytucji III Maja – symbolu niepodległości. 

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować