Ćwierć wieku samorządności powiatu gorlickiego

Uchwalona w czerwcu 1998 roku ustawa o samorządzie powiatowym dała zielone światło do zawiązania jednostek administracyjnych tego szczebla. Pierwsze wybory do rad powiatów odbyły się jeszcze jesienią tego samego roku. Przemiany te wspominano dzisiaj podczas obchodów jubileuszu 25-lecia samorządu powiatu gorlickiego.

Ćwierć wieku samorządności powiatu gorlickiego

W uroczystej LVII Sesji Rady Powiatu Gorlickiego zwołanej z tej okazji uczestniczył wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar. Obecni byli także licznie przybyli samorządowcy ze starostą powiatu gorlickiego Marią Gubałą i przewodniczącym Rady Powiatu Gorlickiego Witoldem Kochanem na czele.

Model samorządu terytorialnego, jaki funkcjonuje obecnie w Polsce, tworzył się podczas wieloletniego i wieloetapowego procesu. W każdej gminie, powiecie i województwie wzrastał w oparciu o te same aspiracje. Ukształtowany w lokalnej społeczności siłą więzi i poczucia wspólnoty zachował tradycje i tożsamość niesione przez minione pokolenia. Dzisiejsza uroczystość to najlepsza okazja, aby przypomnieć także o tym aspekcie samorządności, o osobach, które ją tworzą – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar.

Od pierwszych dni urzędowania jako wojewoda małopolski stawiam na współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego. Chociaż wywodzę się z Małopolski Zachodniej, ważny jest dla mnie cały region. Spotkania takie, jak to dzisiejsze, są impulsem umacniającym dobre relacje administracji rządowej i samorządowej. To także możliwość wizyty w terenie i poznania wyzwań, z jakimi mierzą się mieszkańcy – dodaje wojewoda Krzysztof Klęczar.


Źródło: MUW

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować