Pogoda - Sądeckie.pl7

Dzisiaj jest: 07. 05. 2021
Do końca roku: 238 dni
Jakość Powietrza

Dla kogo od stycznia prawnik za darmo?

Dla kogo od stycznia prawnik za darmo?

Od nowego roku powiaty są zobowiązane ogłaszać konkursy dla organizacji pozarządowych na prowadzenie punktów poradnictwa obywatelskiego. 

 

To na skutek wejścia w życie nowelizacji ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Co ważne będą również musiały publikować listy jednostek gdzie takie porady można uzyskać. Nowelizacja ustawy została przygotowana przez prezydenta. 

 

Jak powiedział prezydent Andrzej Duda
- Wierzę, że nieodpłatna pomoc prawna i pomoc obywatelom finansowana ze środków publicznych będzie realizowana lepiej.


Od dnia wejścia w życie ustawy tj.od 1 stycznia 2019 r. uprawnionym do otrzymania bezpłatnej pomocy prawnej będzie każdy, kto nie będzie w stanie udźwignąć kosztów obsługi prawnej, na co złoży stosowne oświadczenie. 

 

- Nieodpłatna pomoc prawna będzie udzielana każdemu, kto tej pomocy potrzebuje i złoży oświadczenie, że nie stać go na to, aby otrzymać pomoc prawną normalną, na zasadach rynkowych, od radcy prawnego lub adwokata - powiedział prezydent. 

 

Czy to nie brzmi cudownie, prawnik za darmo wystarczy złożyć tylko oświadczenie. Niestety są pewne wyłączenia m.in.

 

  • Takie porady nie będą przysługiwać osobom prowadzącym działalność gospodarczą, ale osoba które nosi się z zamiarem rozpoczęcia prowadzenia działalności, taką pomoc otrzyma.
  • Darmowa pomoc prawna nie będzie również przysługiwała na etapie toczącego się już postępowania np. przed organami administracji publicznej, sądami powszechnymi, administracyjnymi albo Sądem Najwyższym.

 

Prezydent przypomniał, że w takich przypadkach pomoc prawna świadczona jest z urzędu. Gdzie w Nowym  Sączu obecnie uzyskasz darmową pomoc prawną?

 

Dwa punkty znajdują się na ul. Nawojowskiej 17a (budynek będący niegdyś siedzibą Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na oś. Milenium).

 

Punkty te z racji znajdowania się w jednym lokalu, funkcjonują przez pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00 - 12:00, gdzie pomoc prawna jest świadczona przez radców prawnych oraz w godz.13:00 - 17:00 świadczona przez adwokatów.

 

Trzeci punkt znajduje się w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Żywieckiej 13 i również funkcjonuje przez pięć dni w tygodniu: w poniedziałek w godz. 16:10 - 20:10, od wtorku do piątku, w godz. 15:10 - 19:10.

 

Jeśli zastanawiasz się, czym różni się radca prawny od adwokata to już spieszymy z wyjaśnieniem, różnica ta sprowadza się do tego, że radca prawny nie może występować, jako obrońca w sprawach karnych i karnoskarbowych.

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować