Pogoda - Sądeckie.pl2

Dzisiaj jest: 02. 03. 2021
Do końca roku: 304 dniDuże zainteresowanie szczepieniami wśród pensjonariuszy DPS

Duże zainteresowanie szczepieniami wśród pensjonariuszy DPS

Do tej pory chęć zaszczepienia wyraziło 70 proc. pensjonariuszy – poinformowała w poniedziałek Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Dla mieszkańców domów pomocy społecznej zorganizowane zostaną tzw. mobilne punkty szczepień.

Urzędy wojewódzkie we współpracy z placówkami opieki przygotowały listy pensjonariuszy, którzy chcą skorzystać ze szczepionki. Do tej pory chęć przyjęcia szczepionki wyraziło ok. 70 tys. pensjonariuszy.– mówi minister Marlena Maląg.

Mobilne punkty szczepień

Mieszkańcy DPS-ów zostaną zaszczepieni w pierwszym etapie Narodowego Programu Szczepień, w okresie od 18 do 22 stycznia. Żeby otrzymać szczepionkę nie będą musieli opuszczać placówek. Zorganizowane zostaną dla nich mobilne punkty szczepień.

Będą to zarówno punkty z Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które opiekują się danym domem, a w przypadku braku POZ będzie to mobilny punkt ze szpitala węzłowego – powiedziała podczas konferencji prasowej Marlena Maląg.

Szczepienia mieszkańców DPS ruszą 18 stycznia. Kilka dni wcześniej – 15 stycznia – wystartuje system rejestracji na szczepienia, który na tym etapie dedykowany będzie seniorom. W pierwszej kolejności z możliwości szczepienia będą mogły skorzystać osoby powyżej 80 roku życia. Tydzień później – 22 stycznia – ruszy rejestracja seniorów powyżej 70 roku życia. Jak wyjaśnił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, w przypadku tych osób same szczepienia rozpoczną się 25 stycznia.

Wsparcie w okresie pandemii

Od samego początku trwania pandemii jest dla nas oczywiste, że sytuacja, w której się wszyscy znaleźliśmy jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych i schorowanych. To oni są bowiem najbardziej narażeni na ciężki przebieg choroby wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2 i to ich ochrona jest niezmiennie jednym z priorytetów ministerstwa rodziny i polityki społecznej – mówi Marlena Maląg.

Minister Maląg dodaje, że w okresie pandemii na wsparcie samorządów prowadzących domy pomocy społecznej, jak i same placówki przeznaczono ponad 600 mln złotych. Środki te zostały przeznaczone m.in. na zabezpieczenie ciągłości ich działalności, dodatkowe wynagrodzenia dla zatrudnionego personelu a także zatrudnienie pracowników wspomagających.

 

Źródło: MRiPS, fot. ilustracyjna

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować