Pogoda - Sądeckie.pl

16

Dzisiaj jest: 16. 10. 2021 Do końca roku: 76 dni
Jakość Powietrza:

Europejski Festiwal Biegowy na stałe w Krynicy-Zdroju. Umowa podpisana

Europejski Festiwal Biegowy na stałe w Krynicy-Zdroju. Umowa podpisana

W pierwszy weekend września (3-5.09) u stóp góry Parkowej w Krynicy - Zdroju odbędzie się premiera Europejskiego Festiwalu Biegowego (EFB), którego Partnerem Głównym jest Województwo Małopolskie. Dzięki porozumieniu i umowie, którą podpisał dziś w Krynicy-Zdroju z organizatorem EFB, Fundacją Na Ratunek, Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego wydarzenie na stałe zagości w kalendarzu najlepszych imprez biegowych w kraju.

Dziewięć biegów o zróżnicowanym poziomie trudności poprowadzonych przez najpiękniejsze widokowe trasy Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego, spotkania z czołowymi biegaczami z Polski i zagranicy, warsztaty i prelekcje prowadzone przez specjalistów z różnych dziedzin oraz cała gama atrakcji – nie tylko dla miłośników biegów górskich – tak zapowiada się pierwsza odsłona Europejskiego Festiwalu Biegowego.


Małopolska to region wyjątkowy pod wieloma względami. Przyciąga turystów z Polski i zagranicy pięknem górskiej przyrody, barwnym folklorem, aromatyczną kuchnią oraz bogatą ofertą i uzdrowiskami pośród których Krynica – Zdrój jest prawdziwa perłą. Cieszę się, że to właśnie tu w mieście Kiepury i Nikifora odbędzie się Europejski Festiwal Biegowy. Jestem przekonany, że bogata oferta festiwalowych atrakcji sprawi, że w wydarzeniu wezmą udział zarówno zawodowi sportowcy jak i całe rodziny, które będą kibicować swoim faworytom podczas całych zawodów – podkreśla marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.


Każdy - od profesjonalisty do malucha, który zaczyna swą przygodę z bieganiem znajdzie tu coś dla siebie. Poczynając od biegu „Deptak Challenge” (odpowiednik piwnej mili dla smakoszy wód mineralnych), po monumentalną, liczącą 100 kilometrów i wyjątkowo trudną „Krynicką Setkę”. Zaplanowano także „Biegi Deptaka” dla dzieci i młodzieży, ultraszybką „Małopolską Rekordową Dychę”, „Słotwiny Arenę” (20 km) ze spektakularną ścieżką widokową w koronach drzew, czterdziestokilometrową trasę, której patronem jest Nikifor (EFB 40 km – „Powrót Nikifora”) oraz sześćdziesiątkę wspaniałego tenora Kiepury (60 km – „Aria Kiepury”).


Nieszablonowo wytyczone trasy i wysoka pula nagród sprawiły, że choć do Festiwalu zostały prawie trzy miesiące już teraz na listy startowe wpisało się niemal 1000 uczestników, a ich liczba z każdym dniem rośnie. Swój udział potwierdzili także czołowi zawodnicy biegów górskich i ultra z kraju i zagranicy. Ambasadorem Europejskiego Festiwalu Biegowego został wielokrotnie nagradzany i znany na całym świecie, reprezentant Polski Marcin Świerc, który potwierdził swoją przynależność do światowej elity ultramaratończyków zwyciężając m.in. w 2018 roku w Chamonix w biegu TDS (dystans: 122 km), czy rok wcześniej zdobywając drugie miejsce na w biegu CCC (dystans: 99 km).


Warto podkreślić, że integralną częścią Europejskiego Festiwalu Biegowego oprócz zmagań sportowych na najwyższym poziomie będzie także expo, z szeroką ofertą dla biegaczy i turystów. Nie zabraknie również dużej strefy relaksu, dobrego jedzenia, świetnej muzyki i wielu innych atrakcji.


W tym miejscu należy wspomnieć jeszcze o kolejnym ważnym aspekcie: EFB stanowi preludium do wielkiej imprezy, jaką są Igrzyska Europejskie, które odbędą się w Małopolsce w 2023 roku. Krynica będzie jednym z miast goszczących zawodników i kibiców z całej Europy, tym bardziej warto poznać trasy, na których odbędą się zawody.


Głównym Partnerem Festiwalu jest Małopolska, a Patronem Honorowym Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego. Za organizację wydarzenia odpowiada Fundacja „Na Ratunek” w partnerstwie z Burmistrzem Krynicy-Zdroju i Uzdrowiskiem Krynica-Żegiestów.


Źródło: UMWM

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować