Pogoda - Sądeckie.pl

23

Dzisiaj jest: 23. 10. 2021 Do końca roku: 69 dni
Jakość Powietrza:

Obchody Małopolskiego Dnia Samorządu Terytorialnego w Starym Sączu

Obchody Małopolskiego Dnia Samorządu Terytorialnego w Starym Sączu

W czwartek 27 maja w Starym Sączu odbyły się obchody Małopolskiego Dnia Samorządu Terytorialnego. Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego w Klasztorze Sióstr Klarysek.

Następnie w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II nastąpiła część oficjalna z udziałem samorządowców z Małopolski i zaproszonych gości. Gospodarzami wydarzenia byli Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski oraz Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek.


Po ubiegłorocznej przerwie spotykamy się dzisiaj znów w Starym Sączu, żeby świętować Małopolski Dzień Samorządowca. To dla nas wielka radość, że – choć w rygorze sanitarnym – możemy spotkać się osobiście, porozmawiać, podsumować to, co wydarzyło się w minionym roku oraz dopisać do historii odrodzonego samorządu kolejne wydarzenia i zmiany. Dziękuję wszystkim samorządowcom za ich codzienny trud. Jednocześnie życzę też, żeby praca na rzecz mieszkańców była zawsze źródłem radości i satysfakcji, a kolejne osiągnięte cele były zachętą do wytyczania coraz ambitniejszych planów - powiedział marszałek Witold Kozłowski.


Za kilka tygodni minie 14 lat od dnia, kiedy biskup tarnowski, Wiktor Skworc na starosądeckich błoniach ogłosił decyzję Watykanu, aby świętą Kingę ustanowić patronką samorządowców. W czerwcu 1999 roku Jan Paweł II w czasie homilii w Starym Sączu stawiał świętą Kingę jako wzór do naśladowania.


Dla samorządowców jest ona wzorem za swoją dbałość o dobro wspólne, za ducha służby, którym była przeniknięta, za szczególną troskę o bliźnich. Nie ma więc innego, lepszego miejsca, aby w Małopolsce świętować Dzień Samorządowca, aniżeli Stary Sącz – to tutaj spoczywają doczesne szczątki Pani Ziemi Sądeckiej.


W uroczystościach wzięli również udział parlamentarzyści m.in.: Anna Paluch i Jan Duda, Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz, przedstawiciele Zarządu Województwa Małopolskiego: wicemarszałkowie Łukasz Smółka i Tomasz Urynowicz oraz członek zarządu Iwona Gibas, przedstawiciele Sejmiku Województwa Małopolskiego na czele z przewodniczącym prof. Janem Tadeuszem Dudą i wiceprzewodniczącym Kazimierzem Barczykiem oraz radni województwa: Grzegorz Biedroń, Robert Bylica, Danuta Kawa, Anna Mikosz, Marta Mordarska, Stanisław Pasoń, Bogdan Pęk, Jan Piczura, Marek Wierzba i Jadwiga Wójtowicz, a także przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego.


Za nami ciężki rok pandemii, kiedy wszyscy Polacy musieli zmienić nie tylko swoje życie prywatne, ale głębokim zmianom uległo też życie publiczne, społeczne i gospodarcze. Również samorządy musiały działać w zupełnie nowej rzeczywistości i zdały zupełnie nieźle ten nieoczekiwany egzamin. Minione kilkanaście miesięcy stają się powoli już tylko nieprzyjemnym wspomnieniem, a teraz z entuzjazmem i nadzieją samorządy będą pracować nad powrotem do normalności. Rok temu minęło też trzydzieści lat od wyborów samorządowych – pierwszych wolnych wyborów po transformacji 1989 roku. Podsumowanie minionych trzech dekad jest dla wszystkich polskich samorządów zdecydowanie pozytywne.


Każdy samorządowiec, wzorem świętej Kingi, kieruje się w swoich działaniach, przede wszystkim, dobrem mieszkańców. Dlatego też dzisiaj, w czasie spotkania z okazji Małopolskiego Dnia Samorządowca, prosimy naszą patronkę, żeby nigdy nie zabrakło nam zapału w dbałości o dobro wspólne, abyśmy byli przepełnieni duchem służby i troską o bliźnich. Życzmy sobie nawzajem dobrej, owocnej współpracy mając zawsze na względzie dobro i pomyślność Małopolski i Małopolan - dodał marszałek Witold Kozłowski.


Dla przybyłych gości zagrał Kwartet Galicyjski, powstały w 2013 roku w Nowym Sączu. Tworzą go absolwentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Instrumentalistki wykonują muzykę klasyczną, rozrywkową, a w szczególności autorską twórczość altowiolistki zespołu - Ewy Borcz - inspirowaną ludowością.


Życie i drogę do świętości "Pani Sądeckiej" przybliżył ks. prof. dr hab. Jacka Urban, Dziekan Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie.


Źródło: UMWM

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować