Pogoda - Sądeckie.pl

27

Dzisiaj jest: 27. 09. 2021 Do końca roku: 95 dni
Jakość Powietrza

Gmina Korzenna: Strażacy z jednostek OSP z certyfikatami

Gmina Korzenna: Strażacy z jednostek OSP z certyfikatami

Kilkudziesięciu strażaków-ochotników z jednostek OSP z gminy Korzenna uzyskało uprawnienia do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Po dwóch weekendach intensywnego szkolenia zdali egzamin na ratowników. – To najważniejsze szkolenie dla ochotników, bo od niego zależeć może czyjeś życie – zaznacza Paweł Rola, komendant Zarządu Gminnego OSP.

 

W zorganizowanym przez Zarząd Gminny OSP szkoleniu prowadzonym w pomieszczeniach OSP Mogilno przez wyspecjalizowaną firmą z Krakowa uczestniczyło 70 osób. Zdecydowana większość z nich (57 osób) pochodziła z niemalże wszystkich jednostek OSP działających na terenie naszej gminy.

 

Szkolenie trwające przez dwa weekendy miało teoretyczno-praktyczny charakter. Jego uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, w jaki sposób udzielać pomocy poszkodowanych np. w wypadkach drogowych, jak opatrywać rany, prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechowo, w jaki sposób transportować poszkodowanych, jak ratować dławiące się dziecko, jak korzystać ze specjalistycznego sprzętu służącego do ratowania życia, który jest na wyposażeniu jednostek OSP. Druhowie i druhny biorący udział w kursie zapoznali się również z zasadami przeprowadzania ewakuacji poszkodowanych w wypadku samochodowym oraz uczyli się udzielania pomocy psychologicznej poszkodowanym oraz rodzinom ofiar. Ćwiczenia praktyczne przeprowadzano z wykorzystaniem fantomów.

 

Kulminacyjnym momentem szkolenia był egzamin sprawdzający nabyte umiejętności. W części teoretycznej, mającej formę testu, można było popełnić co najwyżej trzy błędy. Zadania praktyczne polegające np. na udzielaniu pomocy topielcowi lub duszącemu się wskutek zadławienia dziecku kandydaci na ratowników musieli wykonać bezbłędnie.

 

Ostatecznie wszyscy uczestnicy szkolenia z jednostek OSP z naszej gminy zdali egzamin, uzyskując certyfikat ratownika kwalifikowanej pierwszej pomocy, który jest ważny przez 3 lata. Po upływie tego okresu ponownie trzeba potwierdzić swoje umiejętności podczas egzaminu. Koszty pełnego szkolenia w 70 procentach pokryło dofinansowanie z budżetu gminy. W przypadku uczestników ubiegających się o przedłużenie certyfikatu budżet gminy finansował połowę kosztów szkolenia.

 

Źródło: Gm. Korzenna

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować