Grybów: Uczeń zespołu szkół zawodowych w Grybowie dostał się do prestiżowej akademii

Pierwsze zajęcia, które miały miejsce 4 października 2023 r. w Warszawie w Łazienkach Królewskich, były połączone z uroczystą inauguracją roku akademickiego. Uczestniczył w nich Miłosz Lichoń, a towarzyszyli mu dyrektor szkoły, mgr inż. Lesław Tarasek, oraz nauczyciel przedmiotów gastronomicznych, mgr inż. Magdalena Mordarska.

Grybów: Uczeń zespołu szkół zawodowych w Grybowie dostał się do prestiżowej akademii

Tematem zajęć były "Ryby i owoce morza". Warsztaty odbyły się w Restauracji Belvedere pod kierunkiem trenera kulinarnego Tomasza Łagowskiego. Studenci przygotowywali potrawy z surowców najwyższej jakości, takich jak łosoś, krewetki, małże, kalmary, przegrzebki. Miłosz jest zafascynowany studiami i wiąże z nimi swoją przyszłą karierę zawodową.


Chciałby otworzyć własną restaurację i być w niej szefem kuchni. Z niecierpliwością czeka na kolejny zjazd, który odbędzie się 11 października.


Belvedere Gourmet Group to firma z 30-letnią historią, znana na rynku usług gastronomicznych na poziomie premium. Jest liderem wśród najbardziej znanych polskich restauracji oraz na rynku cateringowym i eventowym.


Źródło: ZSZ Grybów

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować