Inteligentne domy, szklarnie, parkingi czy garaże. Innowacyjne projekty studentów Wydziału Nauk Inżynieryjnych ANS

Wśród 120 studentów Wydziału Nauk Inżynieryjnych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, którzy obronili tytuł inżyniera na przełomie stycznia i lutego 2024 roku, znalazło się wielu twórców innowacyjnych projektów. Niektórzy z nich zaprezentowali swoje prace w formie makiety lub instalacji, które mogą mieć zastosowanie w różnych dziedzinach życia.

Inteligentne domy, szklarnie, parkingi czy garaże. Innowacyjne projekty studentów Wydziału Nauk Inżynieryjnych ANS

Na przykład, student kierunku Mechatronika opracował system sterowania oświetleniem ulicznym za pomocą czujników ruchu i światła, który ma na celu zmniejszenie zużycia energii i poprawę bezpieczeństwa. Studentka kierunku Informatyka stworzyła aplikację mobilną do zarządzania domowymi urządzeniami inteligentnymi, takimi jak lodówka, piekarnik czy klimatyzacja. Student kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji zaprojektował i wykonał automatyczny system nawadniania roślin w szklarni, który bierze pod uwagę wilgotność gleby, temperaturę i pogodę.


Te i wiele innych prac inżynierskich pokazują, że studenci Wydziału Nauk Inżynieryjnych ANS mają nie tylko solidną wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne umiejętności i kreatywność. Ich projekty mogą być inspiracją dla innych osób zainteresowanych rozwiązywaniami technologicznymi, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie.


Oto niektóre z nich.

Szymon Motyka przygotował aplikację do zarządzania systemem Smart Home.


W ramach pracy inżynierskiej zaprojektowałem makietę inteligentnego domu, w którym wszystkimi czynnościami możemy sterować dzięki aplikacji w smartphone’ie. Całość została zrealizowana w oparciu o mikrokomputer Raspberry Pi – zaznacza Szymon.


Kilka kliknięć w komórkę, a w jego modelu domu otwierają się drzwi, okna czy brama garażowa, zapala światło.


Student Mechatroniki Sebastian Kulpa zaprojektował system inteligentnej szklarni na bazie mikrokontrolera Arduino.


Celem pracy było zaprojektowanie, a następnie wykonanie makiety inteligentnej szklarni przeznaczonej do uprawy pomidorów. W obecnych czasach i łatwej dostępności do elementów elektronicznych (sterujących i wykonawczych), budowanie inteligentnych systemów jest stosunkowo proste i skuteczne w działaniu – wyjaśnia Sebastian.


Jego inteligentna szklarnia wyposażona została w maty grzewcze, lampy, wentylatory oraz pompy wody. Elektronika wykorzystana w projekcie została dobrana pod mikrokontroler, a prace nad makietą zostały wykonane własnoręcznie z zastosowaniem elektronarzędzi oraz dostępnych materiałów.


Projekt koncepcyjny inteligentnego parkingu samochodowego sterowanego mikrokontrolerem z rodziny Arduino to temat pracy Artura Homy. Projekt stanowi kompleksowe podejście do problemu zarządzania parkingiem miejskim. Wykorzystując zaawansowane technologie oparte na mikrokontrolerze Arduino, może bardzo pomóc rozwiązać wiele problemów np. ze znalezieniem wolnego miejsca czy efektywnym zarządzaniem miejscami do parkowania.


Mateusz Kuzak przygotował Projekt koncepcyjny systemu inteligentnego garażu samochodowego w oparciu o mikrokontroler Arduino. Centralnym punktem jego projektu było stworzenie systemu sterowania bramą garażową za pomocą aplikacji. Dzięki temu rozwiązaniu zwiększono wygodę użytkowania.


„Funkcja sterownia oświetleniem z poziomu aplikacji to kolejny element który zwiększa wygodę użytkowania i pomaga znacznie obniżyć zużycie energii elektrycznej. Wykorzystany czujnik temperatury i wilgotności do sterowania automatyczną pracą wentylatora, pozwala na utrzymanie optymalnych warunków w pomieszczeniu” – czytamy w założeniach projektu.


W ramach prac powstały także m.in. skaner 3D oparty na mikrokontrolerze oraz wyświetlacz LED w oparciu o mikrokontroler z rodziny ARDUINO i wiele innych praktycznych projektów.


Aktualnie na Wydziale Nauk Inżynieryjnych trwa rekrutacja na studia magisterskie. Od 19 lutego 2024 r. planowane jest uruchomienie studiów drugiego stopnia na kierunkach: Zarządzanie i inżynieria produkcji, Informatyka oraz Mechatronika. Studia trwają tylko trzy semestry. Zajęcia będą realizowane w formie stacjonarnej (bezpłatnie) oraz niestacjonarnej.


Źródło: ANS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować