Jak zapobiegać stratom i marnowaniu żywności? „MYŚL KREATYWNIE-NIE MARNUJ-WYKORZYSTAJ” – 138. Sądeckie Konwersatorium Naukowe

W piątek 15 grudnia 2023 r. w auli Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie odbyło się 138. Sądeckie Konwersatorium Naukowe pt. „MYŚL KREATYWNIE-NIE MARNUJ-WYKORZYSTAJ” – jak zapobiegać stratom i marnowaniu żywności?

Jak zapobiegać stratom i marnowaniu żywności? „MYŚL KREATYWNIE-NIE MARNUJ-WYKORZYSTAJ” – 138. Sądeckie Konwersatorium Naukowe

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Koło Naukowe Dietetyków, działające w strukturach Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych ERAZMUS.


Konwersatorium otworzył Prorektor ds. Nauki i Rozwoju dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS, który zwrócił uwagę na istotność i aktualność tematu będącego przedmiotem wydarzenia. Wspomniał również o licznych konsekwencjach marnowania żywności oraz możliwościach ograniczenia skali problemu.


Jako pierwszy głos zabrał mgr Bogusław Kmak reprezentujący Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych ERAZMUS, współorganizator 138. Konwersatorium Naukowego oraz autor projektu Ekologia od kuchni realizowanego przy współpracy z Kołem Naukowym Dietetyków.


Kolejnym prezentowanym wykładem gościnnym było wystąpienie dr hab. Marzeny Tomaszewskiej oraz dr hab. Beaty Bilskiej z Katedry Technologii Gastronomicznej i Higieny Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Prelegentki wygłosiły wykład pt. „Skala i przyczyny marnotrawstwa żywności wśród konsumentów” oraz podzieliły się z uczestnikami wydarzenia licznymi pionierskimi badaniami własnymi, których wyniki publikowane są w prestiżowych czasopismach w kraju i na świecie. Badania dotyczyły marnowania żywności zarówno w zakładach gastronomicznych oraz gospodarstwach domowych. Uczestnikami badań prowadzonych przez prelegentki były zarówno osoby młode, jak i dorośli, a liczne statystyki i skala problemu przedstawione podczas wystąpienia wzbudziły wśród uczestników Konwersatorium dużą refleksję. Ponadto w celu kompleksowego podejścia to tematu przeciwdziałania marnowaniu żywności dr hab. Marzena Tomaszewskiej oraz dr hab. Beaty Bilska przedstawiły schemat postępowania, aby ograniczyć straty i marnowanie żywności „10 P”.


Kolejnym wykładem gościnnym było wystąpienie mgr Katarzyny Siudowskiej z Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych MILA pt. „Foodsharing- jak nie marnować żywności”. Prelegentka omówiła zasadę działania tzw. „jadłodzielni” na przykładzie miasta Krakowa wprowadzając tym samym pomysł wśród studentów zapoczątkowania podobnej inicjatywy na terenie Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.


Ostatnią prezentacją było wystąpienie studentek z Koła Naukowego Dietetyków ANS w Nowym Sączu. Panie Zuzanna Wojtas, Małgorzata Wygoda, Agnieszka Magiera, Katarzyna Kruczek przedstawiły wykład pt. „Jak w praktyce przeciwdziałać marnowaniu żywności”. Prezentacja była efektem warsztatów kulinarnych prowadzanych przez Opiekuna Koła Naukowego Dietetyków mgr. inż. Marka Zborowskiego, podczas których studenci przygotowywali potrawy z surowców i produktów będących potencjalnymi odpadami, a ich celem było ograniczenie strat i marnowania żywności. Wśród asortymentu potraw była m.in. panzanella czyli włoska sałatka z czerstwego pieczywa oraz pomidorów, pudding chlebowy, makaron penne z pesto z liści rzodkiewki, chlebek z „samotnych bananów” oraz ciasteczka „zero waste” przygotowane na bazie wytłoków owocowych uzyskanych podczas tłoczenia soku w wyciskarce wolnoobrotowej.


Na zakończenie 138. Sądeckiego Konwersatorium Naukowego głos zabrała Prodziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Pani dr n. o zdr. Urszula Cisoń-Apanasewicz, która skierowała podziękowania dla uczestników wydarzenia oraz wręczyła pamiątkowe podziękowania.


Źródło: ANS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować