Jubileusz Orkiestry „Echo Podhala”

30 września 2023 r. w Limanowej miały miejsce obchody jubileuszu 100 – lecia Orkiestry Dętej „Echo Podhala”.

Jubileusz Orkiestry „Echo Podhala”

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej sprawowanej Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej , po czym uczestnicy przeszli do budynku Limanowskiego Domu Kultury, gdzie w sali widowiskowej miała miejsce druga część jubileuszowych obchodów.


Koncert Orkiestry Dętej „Echo Podhala” z gościnnym udziałem Marty Florek poprzedziły przemówienia oraz życzenia licznie przybyłych gości, wśród których byli obecni przedstawiciele lokalnych instytucji i władz samorządowych.


Starosta Limanowski Mieczysław Uryga złożył obchodzącemu swój wielki jubileusz zespołowi gratulacje, a także podziękowania za tak znaczący wkład w rozwój kultury regionu, przekazując życzenia kolejnych, pomyślnych lat działalności.


Sobotnie wydarzenie połączone było również z wręczeniem odznaczeń oraz prezentacją okolicznościowej publikacji pt. „Przez wiek – po dzień dzisiejszy. Rzecz o orkiestrze Echo Podhala 1923-2023″ wydanej przez Limanowski Dom Kultury w opracowaniu Leszka Mordarskiego. Wydanie dokumentuje bogatą historię zespołu, będąc wyrazem pamięci dla wszystkich którzy go tworzyli od początku jego powstania: dyrygentów, muzyków oraz wszystkich osób zaangażowanych w działalność Orkiestry.


Orkiestra Dęta „Echo Podhala” działająca przy Limanowskim Domu Kultury została założona w 1923 roku przez Mieczysława Mordarskiego, który był również jej wieloletnim dyrygentem.


W 1965 r. funkcję dyrygenta i kierownika objął i pełnił do roku 2010 Ludwik Mordarski.


W latach 2010-2013 funkcję tę sprawował Pan Roman Kogutowicz. W latach 2014-2019 funkcję kierownika artystycznego orkiestry pełnił Pan Marek Michalik. Od 2020 do 2021 prowadził ją Pan Marian Wrona.


Działalność orkiestry jest finansowana przez Limanowski Dom Kultury.


Orkiestra godnie i z dumą reprezentuje Ziemię Limanowską, pełniąc rolę jej kulturalnego ambasadora. Uczestniczy we wszystkich wydarzeniach kulturalnych, podczas obchodów historycznych rocznic, świąt państwowych oraz w czasie uroczystości religijnych.


Zdobywając liczne nagrody na konkursach i festiwalach, orkiestra rozsławia miasto i region w Polsce i Europie. Orkiestra jest najdłużej działającym zespołem upowszechniającym kulturę muzyczną na terenie Miasta Limanowa i na stałe wpisała się w jego pejzaż kulturalny.


Źródło/fot.: LDK , oficjalny profil fb. Starosta Limanowski – Mieczysław Uryga

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować