Już w sierpniu 57. Festiwal im. Jana Kiepury

W sierpniu w Krynicy-Zdroju gorące letnie wieczory będą wypełnione największymi przebojami muzyki operowej, operetkowej oraz tańca. Już 10 sierpnia rozpocznie się 57. odsłona Festiwalu im. Jana Kiepury, który co roku przyciąga melomanów i turystów do Małopolski. Partnerem Festiwalu jest Województwo Małopolskie, które tegorocznemu przedsięwzięciu udzieliło wsparcia w wysokości 300 tys. zł.

Już w sierpniu 57. Festiwal im. Jana Kiepury

Program muzycznej fiesty zapowiada się bardzo interesująco. Przez siedem dni operowe melodie przeniosą odbiorców w lata 20. i 30. XX w., wprowadzą klimaty wiedeńskiej i mediolańskiej opery oraz gorące hiszpańskie rytmy. Podczas koncertu inauguracyjnego na scenie Pijalni Głównej odbędzie się gala przebojów operowych z udziałem artystów Filharmonii Krakowskiej oraz Śląskiej pod batutą Piotra Sułkowskiego. W kolejnych dniach nie zabraknie największych przebojów Jana Kiepury, rytmów polki i walca, a nawet muzyki filmowej i musicalowej. Wszystko zostanie wykonane przez znakomitych artystów, młodych wirtuozów wokalistyki, którzy zaprezentują swoje umiejętności w specjalnym koncercie będącym hołdem dla Patrona Festiwalu.

Każdego roku w połowie sierpnia dzięki Festiwalowi im. Jana Kiepury Krynica-Zdrój staje się najbardziej rozśpiewanym miastem w Polsce. Festiwal jest jednym z największych i najważniejszych wydarzeń kulturalnych i operowych w kraju. To wspaniała okazja, by posłuchać na żywo najlepszych muzyków i wyjątkowych solistów, którzy zaprezentują swoje talenty, wykonując najpiękniejsze przeboje operowe. Serdecznie zapraszam do malowniczej Krynicy-Zdroju i zachęcam do udziału w tym wydarzeniu – podkreśla marszałek Łukasz Smółka, który objął wydarzenie Patronatem Honorowym.

Przed nami wielkie święto miłośników muzyki i prawdziwa gratka dla turystów wypoczywających w Krynicy-Zdroju, perle małopolskich uzdrowisk. Już za kilka dni będziemy mogli usłyszeć tu najpiękniejsze utwory z repertuaru Jana Kiepury, polskiego tenora wszechczasów. Koncerty, spektakle i spotkania w ramach festiwalu odbędą się m.in. w Pijalni Głównej, na scenie Amfiteatru oraz na krynickim deptaku. Jestem przekonana, że w bogatym programie wydarzenia każdy znajdzie coś dla siebie – dodaje Iwona Gibas z zarządu województwa.

Szczegóły dotyczące Programu 57. Festiwalu im. Jana Kiepury są dostępne na stronie internetowej oraz w Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju.

„Lato z Kiepurą”

Przeboje niezapomnianego artysty zagoszczą także w letniej odsłonie na scenie Filharmonii Krakowskiej (już 9 sierpnia), w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie (10 sierpnia) oraz w malowniczym amfiteatrze Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie (11 sierpnia). W ramach programu „Lato z Kiepurą” będzie można usłyszeć tak znakomitych artystów jak Grażyna Brodzińska, Jacek Wójcicki, Ewelina Szybilska, Łukasz Gaj, Anna Sokołowska-Alabrudzińska, Sławomir Chrzanowski czy Łukasz Lech.

Kultura dla Seniora

W ubiegłym roku Samorząd Województwa Małopolskiego zainicjował program “Kultura dla Seniora”, który okazał się strzałem w dziesiątkę. W 2023 roku odbyło się sześć koncertów pt. “Jesień z Kiepurą”, organizowanych przez instytucje kultury Województwa Małopolskiego: Operę Krakowską oraz Filharmonię im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Seniorzy mogli uczestniczyć w tych wydarzeniach za symboliczną opłatą. Koncerty odbyły się w Nowym Sączu, Tarnowie, Krakowie, Suchej Beskidzkiej, Libiążu oraz Kętach i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Łącznie wzięło w nich udział blisko 1,5 tysiąca osób. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przy wsparciu z budżetu Województwa Małopolskiego w wysokości 400 tysięcy złotych.

Program “Kultura dla Seniora” jest realizowany od 2022 roku, kiedy Sejmik Województwa Małopolskiego ogłosił rok Seniora i Solidarności Międzypokoleniowej. Pierwsza edycja programu odbyła się pod hasłem “40 lat minęło” i skupiała się na muzyce z polskich filmów i seriali autorstwa Jerzego “Dudusia” Matuszkiewicza.

W 2024 roku w ramach programu “Kultura dla Seniora” odbyło się już siedem koncertów, a łącznie w trzech edycjach projektu wzięło udział ponad 7 tysięcy odbiorców.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować