Pogoda - Sądeckie.pl

6

Dzisiaj jest: 06. 12. 2021 Do końca roku: 25 dni
Jakość Powietrza:

Konferencja naukowa w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu

Konferencja naukowa w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu

We wtorek, 19 października w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu odbyła się konferencja naukowa „Dziś w szkole, jutro w pracy – czyli o wspólnej przyszłości szkoły i pracodawcy”.

W wydarzeniu uczestniczyli: Marta Malec-Lech z zarządu województwa, dr Łukasz Cieślik dyrektor MCDN, Michał Kądziołka wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, dr Marek Reichel prorektor PWSZ w Nowym Sączu, dr Jarosław A. Handzel z Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Nowym Sączu oraz dyrektorzy szkół i nauczyciele.


Konferencja naukowa została zorganizowana przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu i pozwoliła na ukazanie wzajemnych zależności dobrze zorganizowanego kształcenia branżowego na przykładzie szkół subregionu sądeckiego, współpracujących z pracodawcami.


Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach i Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Nawojowej zaprezentowały współpracę z pracodawcami, a Zespół Szkół nr 4 w Nowym Sączu podzielił się własnymi przemyśleniami i analizami dotyczącymi kształcenia branżowego.


Cieszę się niezmiernie, że mogę dzisiaj uczestniczyć w spotkaniu, które stanowi płaszczyznę do wymiany doświadczeń w obszarze kształcenia branżowego, tak, aby wszyscy zainteresowani mieli jak najszerszą panoramę możliwości dla swoich działań, stworzenia takich kierunków kształcenia, które będą aktualne na rynku pracy w przyszłości. Realnie przyczynią się do samorozwoju Małopolan i zapewnią rozwój regionu - powiedziała Marta Malec-Lech z zarządu województwa.


W trakcie konferencji doświadczeni pedagodzy i dyrektorzy szkół podzielili się refleksją odnośnie tego, jakich zmian należy dokonać już dziś w kształceniu branżowym I stopnia, aby praktycznie przygotować młodych ludzi do wejścia na rynek pracy i do dalszego samorozwoju.


Dobrze rozumiane kształcenie zawodowe bez udziału pracodawców dziś nie ma racji bytu. Firma FAMUR SA w Katowicach, która współpracuje ze szkołami branżowymi województwa małopolskiego i śląskiego jest tego dobrym przykładem. Swoją współpracę zaprezentowała również prywatna firma Przychodnia Weterynaryjna w Zawadzie, która znakomicie wpisuje swoją ofertę w potrzeby ZSP w Nawojowej i całego regionu.


Dynamiczny rozwój gospodarki wymaga równie dynamicznego działania i współpracy wszystkich, którzy zajmują się kształceniem zawodowym. MCDN nadal będzie płaszczyzną dla tak rozumianej współpracy oraz służy wsparciem nauczycielom i dyrektorom szkół i placówek - podkreślił na zakończenie konferencji Dyrektor MCDN dr Łukasz Cieślik.


Konferencja pokazała jak wykorzystać badania potrzeb rynku pracy przez szkoły i pracodawców do stworzenia takich kierunków kształcenia, które będą aktualne na rynku pracy w przyszłości, realnie przyczynią się do samorozwoju Małopolan i zapewnią rozwój regionu.


Źródło: UMWM

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować