Kryminalni podsumowali 2023 rok na Sądecczyźnie

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu dokładali wszelkich starań, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Sądecczyzny, jak i turystom goszczącym w naszym regionie. W 2023 roku sądeccy policjanci wszczęli o 5% mniej postępowań o popełnieniu przestępstw, a 4 na 5 sprawców poniosło konsekwencje swoich czynów, co jednoznacznie wskazuje, że w naszym regionie mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie.

Kryminalni podsumowali 2023 rok na Sądecczyźnie

W 2023 roku służbę w sądeckiej Policji rozpoczęło 45 nowo przyjętych funkcjonariuszy. Ponadto liczba policyjnych etatów została zwiększona o 27 (z 512 do 531), utworzony został Posterunek Policji w Chełmcu, a posterunek w Nawojowej został przekształcony w komisariat i wzmocniony etatowo. Dzięki temu, jak również wsparciu stacjonujących na Sądecczyźnie funkcjonariuszy V Kompanii Oddziału Prewencji Policji w Krakowie, policjanci mogli sprawnie realizować swoje zadania i dbać o bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów licznie odwiedzających nasz region.


W 2023 roku w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu wszczęto ogółem 4 120 postępowań o popełnieniu przestępstw (225 mniej niż w 2022 roku, tj. o 5% mniej), przy wykrywalności 82,1%. Sądecka jednostka osiągnęła jeden z najwyższych poziomów wykrywalności sprawców przestępstw (ogółem) w skali województwa małopolskiego, dla którego średnia wyniosła 75,6%. Osiągnięty poziom był zdecydowanie wyższy od średniej dla całego kraju, która w 2023 roku wyniosła 72%.


W minionym roku policjanci wszczęli 2474 postępowań dotyczących zdarzeń kryminalnych, w tym w podstawowych kategoriach przestępstw szczególnie uciążliwych dla mieszkańców (m. in. kradzieże, kradzieże z włamaniem, uszkodzenia mienia, zgwałcenia, zabójstwa, rozboje, oszustwa). Ta liczba utrzymuje się na podobnym poziomie od kilku lat, przy jednoczesnej wysokiej wykrywalności sprawców tego rodzaju przestępstw – w 2023 roku wyniosła 78,2% i była wyższa od średniej dla województwa małopolskiego, która w tym zakresie wyniosła 72,4% oraz zdecydowanie wyższa od średniej dla całego kraju, która wyniosła 66,6%.


Efektem działań policjantów było rozwikłanie wielu spraw i ukaranie osób, które dopuściły się przestępstw. Jedną z ważniejszych spraw realizowanych w 2023 roku przez sądeckich kryminalnych było ustalenie i zatrzymanie osób podejrzewanych o pobicie ze skutkiem śmiertelnym 75-letniego mieszkańca gminy Łabowa, do którego doszło w jego domu 20 sierpnia 2023 roku. Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zostali skierowani policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu oraz z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Efektem intensywnej pracy śledczych było zatrzymanie i przedstawienie zarzutów pobicia ze skutkiem śmiertelnym 22-letniemu mężczyźnie. Natomiast zarzuty zacierania śladów przestępstwa i ukrywania sprawcy pobicia ze skutkiem śmiertelnym oraz posiadania narkotyków usłyszeli również jego kompani w wieku 21 i 25 lat. Cała trójka została tymczasowo aresztowana na trzy miesiące. Zgodnie z zapisami Kodeksu karnego za pobicie ze skutkiem śmiertelnym grozi kara od roku do 10 lat więzienia.


Sądeccy kryminalni intensywnie pracowali również m.in. nad sprawą usiłowania oszustwa, do którego doszło w grudniu 2022 roku i po zatrzymaniu jednego ze sprawców, wytypowali także rzekomego „prokuratora”. Jak się okazało, mężczyzna przebywał na terenie województwa śląskiego i 22 lutego 2023 roku został zatrzymany w Bielsku-Białej przez tamtejszych policjantów. Następnie 24-latek został przekonwojowany przez sądeckich funkcjonariuszy do Nowego Sącza, gdzie usłyszał od policjantów zarzuty oszustwa na kwotę 55 tysięcy złotych oraz usiłowania oszustwa, których dopuścił się ze swoim wspólnikiem. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Za przestępstwo oszustwa grozi do 8 lat więzienia.


Funkcjonariusze rozliczyli z przestępczej działalności również wielu sprawców przestępstw przeciwko mieniu, w tym złodziei i włamywaczy. Między innymi szybko ustalili i zatrzymali złodziei koparki obrotowej o wartości blisko 200 tysięcy złotych, a także zatrzymali dwóch młodych mężczyzn, którym przedstawili liczne zarzuty m. in. kradzieży samochodu ze sprzętem medycznym oraz kradzieży w włamaniem do jednego z klasztorów na Sądecczyźnie.


Źródło: KMPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować