Kulturalna Małopolska na początek tygodnia 21 - 23 października
Koncerty, spektakle, warsztaty - sprawdź, co na początek tygodnia przygotowały małopolskie instytucje kultury.
Koncerty: Krakowska Jesień Muzyczna
W Filharmonii Krakowskiej trwa 11. edycja Krakowskiej Jesieni Muzycznej. To wydarzenie, które od lat przyciąga miłośników kameralnej muzyki klasycznej. Festiwal ten, organizowany przez Stowarzyszenie Artystyczne "Porta Musicae" we współpracy z Filharmonią, łączy różnorodność stylów, epok i artystycznych interpretacji, oferując program bogaty w wyjątkowe dzieła muzyczne.
Kolejne punkty programu tegorocznej edycji to:
- recital skrzypaczki Oriany Masternak i pianistki Justyny Danczowskiej, z repertuarem obejmującym dzieła Lutosławskiego, Brahmsa, Ravela oraz światową premierę Rapsodii "Orfeusz i Eurydyka" Bartosza Witkowskiego - utworu, który powstał na zamówienie festiwalu i dedykowany jest jego wykonawczyniom.
Kiedy? Poniedziałek 21 października, godz. 19.30.
- koncert będący podróżą przez muzyczne epoki – od barokowych utworów Benedetta Marcello po współczesne kompozycje Macieja Zimki, w interpretacjach klarnecisty Piotra Lato i akordeonisty Macieja Zimki. Tematem przewodnim łączącym prezentowane utwory jest liryczność w różnych jej historycznych i geograficznych odmianach.
Kiedy? Wtorek 22 października, godz. 19.30.
- występ młodego, niezwykle utalentowanego pianisty Mateusza Dubiela, laureata m.in. I miejsca na 51. Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Artysta zaprezentuje kompozycje Brahmsa oraz Chopina (m.in. słynny Polonez-Fantazję As-dur op. 61).
Kiedy? Środa 23 października, godz. 19.30.
Więcej informacji na stronie filharmonii.
Spektakle: Nosorożec i musical zen
Teatr Witkacego w Zakopanem będzie gościł u siebie Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha. Artyści zaprezentują spektakl „Nosorożec” wg tekstu i w reżyserii Łukasza Zaleskiego. To opowieść filozoficzna dla najmłodszych. Twórcy pytają o rolę człowieka w przyrodzie, czy lepiej żyje się na wolności czy w ogrodzie zoologicznym, czy wszystko jest tym, czym się wydaje i, co za tym idzie, czy każdemu warto zaufać. Ale „Nosorożec” to też niepozbawiona humoru opowieść o ludziach i zwierzętach – albo zwierzętach i ludziach, w której wkraczamy w fascynujący świat Afryki, pełen ekscentrycznych, zabawnych zwierząt, które jak w rozkładanej książce niosą za sobą całe światy i historie.
Kiedy? Środa 23 października, godz. 9.00 i 11.00. Więcej informacji na stronie teatru.
Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie zaprezentuje widzom inscenizację „Serce ze szkła. Musical zen", będącą koprodukcją teatru z warszawską STUDIO Teatrogalerią. To spektakl, w którym baśniowa rzeczywistość Andersena zderza się z konkretem realnych biografii artystów, ojca i córki – Jana Peszka oraz Marii Peszek, która wspólnie z Andrzejem Smolikiem odpowiada również za oprawę muzyczną całości. W obsadzie występują również m.in. Dorota Godzic, Agnieszka Judycka-Cappuccino, Martyna Krzysztofik i Daniel Malchar.
Kiedy? Duża Scena – środa 23 października, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie teatru.
Warsztaty: Profesor Wiolinek i zumba dla seniorów
Opera Krakowska zaprasza wszystkie dzieci na spotkanie z Profesorem Wiolinkiem. Profesor z Krainy Muzyki wraz z operowym duchem będą kontynuować poszukiwania stron skradzionej przez Królową Nocy wielkiej partytury, która skrywa tajemnice świata dźwięków. Tym razem trafią na Straszny Dwór.
Kiedy? Środa 23 października, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie opery.
Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na warsztaty „Chłopi, ale którzy? Praca ze źródłami w Muzeum Etnograficznym”. Podczas warsztatów uczestnicy będą korzystać z zasobów archiwalnych, interpretować źródła osobiste i poznawać przedmioty codziennego użytku. Co mówi fotografia, list, pamiętnik? Jak na życie codzienne wpływała technika? Czy wszystko, co wygląda na "ludowe", faktycznie takie jest? Muzeum zaprasza wszystkich, których pasjonuje historia życia codziennego. Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Conrada.
Kiedy? Wtorek 22 października, godz. 10.00. Więcej informacji na stronie muzeum.
Centrum Sztuki Mościce organizuje specjalne zajęcia zumby dla seniorów. Zajęcia łączą taniec i fitness w celu poprawy sprawności fizycznej i intelektualnej osób starszych. Spotkania te również sprzyjają rozwojowi i pogłębienoi relacji społecznych.
Kiedy? Środa 23 października, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie centrum.
Źródło: UMWM
Komentarze