Kulturalna Małopolska na początek tygodnia 22-24 lipca

Festiwale kultury ludowej, premiera teatralna, koncert wokalny – sprawdź małopolskie wydarzenia kulturalne na początek tygodnia.

Kulturalna Małopolska na początek tygodnia 22-24 lipca

Święto Dzieci Gór i Międzynarodowe Spotkania z Folklorem

W Nowym Sączu trwa 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór, którego organizatorem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. To wyjątkowy festiwal - miejsce spotkań dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych. Podczas wspólnej zabawy młodzi uczestnicy zapoznają się z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników.

Festiwal potrwa do 27 lipca. W pierwszej połowie tego tygodnia na publiczność czekają prezentacje Dni Narodowych:

Dzień węgiersko-lachowski – poniedziałek 22 lipca

Dzień kostarykańsko-gorczański – wtorek 23 lipca

Dzień czesko-podhalański – środa 24 lipca.

Prezentacje odbywają się od godz. 11.00 na nowosądeckim Rynku i codziennie wieńczy je koncert główny zespołów na scenie Amfiteatru Parku Strzeleckiego.

Z początkiem tygodnia festiwal zawita także do innych małopolskich miejscowości. Zaplanowano koncerty na estradach plenerowych w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Parku Romana Nitribitta w Krynicy-Zdroju oraz Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu.

Więcej informacji na stronie centrum.

W Myślenicach dobiega końca jubileuszowa 10. edycja Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem, jednej z największych i najbardziej różnorodnych, tego typu, imprez w kraju. Ideą festiwalu jest promocja dziedzictwa kulturowego regionu, przy jednoczesnym ukazaniu piękna różnorodności kultur etnicznych z całego świata.

Ostatnie dni festiwalu wypełnią: otwarte warsztaty taneczne i warsztaty rękodzieła w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu oraz koncerty muzyki etnicznej w Caffe Festiwalowym na myślenickim Rynku. Organizatorzy zapraszają także do stolicy Małopolski, gdzie odbędą się specjalne koncerty na dziedzińcu Radia Kraków.

Wydarzenie jest realizowane przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego.

Więcej informacji o festiwalu na stronie festiwalu.

Premiera teatralna na Scenie Atelier

Teatr Witkacego w Zakopanem prezentuje premierowe przedstawienie na Scenie Atelier - „Perfomance” w reż. Andrzeja Dziuka, wg twórczości F. Dostojewskiego. To historia człowieka, który – choć żyje – myśli i zachowuje się, jakby był nienarodzony – martwy. Traktuje otoczenie (świat) wokół siebie, jako rzeczywistość zła – obłudy i kłamstwa. Sam nie wierzy nie tylko w świat i „ocalenie” (zbawienie od grzechów), ale i nie wierzy własnym słowom. Czy rzeczywiście nic nas przed nami samymi ocalić nie zdoła? Może jednak – performance – sam akt tworzenia stać się może wybawieniem sui generis? Oczyszczeniem?

Scenografię do spektaklu – oryginalne aranżacje malarskie stworzył profesor dr hab. krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – Zbigniew Bajek.

Kiedy? Premiera – środa 24 lipca, godz. 20.15. Więcej informacji na stronie teatru

Dźwiękowe rezonanse i wędrowanie po wystawie

Cricoteka w Krakowie świętując 10-lecie swojej obecności w Podgórzu, prezentuje serię instalacji dźwiękowych pod hasłem Rezonanse, zaprojektowanych specjalnie dla budynku siedziby instytucji. Na czas wakacji Cricoteka zamieni się w wielkie pudło rezonansowe, do którego wnętrza będzie można wejść, by przekonać się, jak dźwięki wpływają na kształtowanie przestrzeni wokół nas. Każda z instalacji dostępna będzie przez dwa tygodnie, a ich otwarciu towarzyszyć będzie spotkanie z osobą kompozytorską oraz koncert live. Po projekcie związanym z windą, przyszedł czas na klatkę schodową. Antonina Nowacka, artystka dźwiękowa operująca głosem, potraktuje jej przestrzeń jako swoistą tubę dla swoich eksperymentów wokalnych. W jej interpretacji zmieni się we współczesną katedrę pełną mistycznych pogłosów oraz tytułowych sylfów – duchów powietrza opisywanych przez Rudola Steinera.

Kiedy? Premiera instalacji połączona z koncertem – wtorek 23 lipca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na specjalne oprowadzanie kuratorskie po nowej wystawie czasowej „Wędrowanie” - z audiodeskrypcją na żywo i pomocami dotykowymi: kopiami eksponatów, tyflografikami, przedmiotami będącymi odpowiednikami obiektów z kolekcji muzeum.

Wystawa opowiada o wędrowaniu z trzech różnych perspektyw: turysty, pielgrzyma oraz migranta. Podczas oprowadzania będzie można przyjrzeć się pamiątkom z rekreacyjnych wypraw, przedmiotom przywożonym z podróży do miejsc kultu religijnego oraz rzeczom wykorzystywanym przez migrantów z peruwiańskiego ludu Asháninka. Po wystawie oprowadzi jeden z jej kuratorów – Grzegorz Graff. 

Kiedy?  Środa 23 lipca, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować