Kulturalna Małopolska na początek tygodnia 25 - 27 listopada
Koncerty, spektakle, warsztaty i wydarzenia specjalne - sprawdź, co na początek tygodnia przygotowały małopolskie instytucje kultury.
Scena Opery Krakowskiej w poniedziałkowy wieczór stanie się miejscem niezwykłej Wielkiej Gali Andrzejkowej. Trzej tenorzy Tomasz Kuk, Marcin Pomykała i Adam Sobierajski zabiorą publiczność do magicznego świata dźwięków: od klasycznej opery, musicalu, po muzykę estradową znanych „hitów” muzyki pop i muzyki alternatywnej popularnych artystów estradowych. W koncercie solistom towarzyszyć będą muzycy orkiestry Opery Krakowskiej, a za pulpitem dyrygenckim stanie maestro Sławomir Chrzanowski.
Kiedy? Poniedziałek 25 listopada, godz.18.00. Więcej informacji na stronie opery.
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu bierze udział w akcji Teatr POLSKA, której celem jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli rodzimych teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. W ramach 16. edycji programu nowosądecka publiczność obejrzy w tym tygodniu trzy przedstawienia:
- „Historię Jakuba”, monodram w reżyserii Aldony Figury i w wykonaniu Łukasza Lewandowskiego, na podstawie scenariusza Tadeusza Słobodzianka - autora granej w wielu krajach „Naszej klasy”. Inspiracją dramatopisarza były skomplikowane losy żyjącego do dziś w Jerozolimie, księdza-filozofa Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela, urodzonego w żydowskiej rodzinie, oddanego na wychowanie Polakom.
Kiedy? Poniedziałek 25 listopada, godz. 18.00.
- „Pięć i pół człowieka” Olsztyńskiego Teatru Lalek, w reżyserii i z muzyką Andrzeja Bartnikowskiego. Sztuka opowiada historię Stacha i Sary, których losy, a przede wszystkim losy ich młodzieńczej miłości, zderzają się z brutalną machiną historii. Ich życiowe plany zweryfikowane zostaną przez nadciągającą burzę przemocy, wywózek, napiętnowań, holocaustu, a potem – przez radzieckie „wyzwolenie”. W obsadzie: Marcin Młynarczyk, Karolina Sadowska i Sylwia Wiensko.
Kiedy? Wtorek 26 listopada, godz. 18.00.
- monodram „Ifigenia ze Splott” Teatru im. Stefana Jaracza z Łodzi, w reżyserii Filipa Gieldona i wykonaniu Agnieszki Skrzypczak. Główna bohaterka jest młodą kobietą, która utrzymuje się z zasiłku socjalnego, nie stroni od alkoholu i jest wulgarna. Szybko okazuje się jednak, że to postać o wiele bardziej złożona. Jest w niej bowiem wściekłość, jest agresja i furia, ale także i przede wszystkim, wielki strach przed samotnością i ogromna potrzeba miłości.
Kiedy? Środa 27 listopada, godz. 18.00.
Więcej informacji na stronie SOKOŁA.
Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie przypomni inscenizację „Opowieści wigilijnej” w reż. Jakuba Krofty i Marii Wojtyszko. Wiktoriańska historia o skąpcu nawiedzanym przez duchy staje się pretekstem do opowiedzenia o nieszczęściu człowieka, który nie kocha samego siebie. W tym ujęciu bohater słynnego utworu Dickensa jest bardziej ofiarą warunków, w których przyszło mu żyć, niż czarnym charakterem. W obsadzie przedstawienia występują Agnieszka Judycka, Magdalena Osińska, Daniel Malchar, Antoni Milancej, Tomasz Wysocki oraz gościnnie Katarzyna Kiziorek.
Kiedy? Scena Małopolskiego Ogrodu Sztuki - wtorek 24 listopada/środa 25 listopada, godz. 10.00 i 12.00. Więcej informacji na stronie teatru.
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza także na specjalny wieczór ze Stanisławem Wyspiańskim, w przeddzień 117 rocznicy jego śmierci. W programie wieczoru koncert muzyki improwizowanej (duet Malediwy, Marek Pospieszalski i Qba Janicki), Manifest Piotra Augustyniaka „Wyspiański. Czas krytyczny” oraz debata z udziałem publiczności. Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu „Myślnik” .
Kiedy? Środa 27 listopada, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie teatru.
Cricoteka w Krakowie na początek tygodnia proponuje tematyczne spotkania i warsztaty związane z Tadeuszem Kantorem i przestrzenią teatralną:
- wykład Tomasza Pietruchy pod hasłem „Lekcje mediolańskie – tropy”, który będzie poświęcony najważniejszym założeniom wypływających z tekstu teoretycznego Tadeusza Kantora „Lekcje mediolańskie” oraz jego łączności z cyklem wizualnym o tej samej nazwie. Popularnonaukowy charakter prelekcji będzie szansą by w przystępny sposób zetknąć się z twórczością teatralną, wizualną i teoretyczną Tadeusza Kantora, być może po raz pierwszy.
Kiedy? Poniedziałek 25 listopada, godz. 17.00.
- warsztaty improwizacji teatralnej dla młodzieży w wieku 12 – 18 lat w formie cyklu, mające na celu rozwijanie wyobraźni, kreatywności, umiejętności z zakresu improwizacji scenicznej, a także spontaniczności. Opierać się będą na różnorodnych metodach improwizacji, od tradycyjnych, wychodzących od tekstu, po nowoczesne formy ekspresji scenicznej.
Kiedy? Wtorek 26 listopada, godz. 17.00.
- seminarium w ramach projektu „Dziś są moje urodziny – poszukiwania”, mające formułę otwartych dla publiczności spotkań. Tym razem będzie poświęcone specyfice procesu twórczego Tadeusza Kantora. Omówione zostaną kolejny etapy powstawania spektaklu „Dziś są moje urodziny”.
Kiedy? Środa 27 listopada, godz. 18.00.
Więcej informacji na stronie Cricoteki.
Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza do nauki tworzenia pająków krystalicznych z naturalnej żytniej słomy – dla siebie, bliskiej osoby, z myślą o ważnej przestrzeni, na wyjątkowy prezent bożonarodzeniowy. Uczestnicy warsztatów tworzenia pająków poznają kontekst, w którym w przeszłości one powstawały oraz przypisywane im znaczenia, a także różne formy konstrukcyjne i używane do ich wykonania materiały. Nauczą się przygotowywać słomę: czyścić, ciąć, sortować i świadomie sięgać po odcinki różniące się średnicami. Rozbudujemy podstawowe konstrukcje o kolejne poziomy kryształów zwieszających się swobodnie z wierzchołków lub zagnieżdżonych wewnątrz większych brył.
Kiedy? Wtorek 26 listopada, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.
Źródło: UMWM
Komentarze