Kulturalna Małopolska na początek tygodnia 7 - 9 października

Spotkania filmowe, spektakle i wystawy - sprawdź, co na początek tygodnia przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Kulturalna Małopolska na początek tygodnia 7 - 9 października

Wydarzenia: Jubileusz tarnowskiego muzeum i Red Gallery

Muzeum Etnograficzne w Tarnowie, oddział Muzeum Ziemi Tarnowskiej, świętuje jubileusz 40-lecia swojego istnienia. Uroczystość jubileuszowa będzie okazją do przypomnienia historii oddziału, spotkania przedstawicieli środowisk twórców ludowych, dawnych i obecnych pracowników oraz uhonorowania najważniejszych osób związanych z muzeum .W czasie imprezy otwarta zostanie kolejna odsłona cieszącej się ogromnym zainteresowaniem ekspozycji pt. „W babcinej izbie”, a także czasowa wystawa fotograficzna „Miejsce, ludzie, wspomnienia… Jubileusz 40-lecia Muzeum Etnograficznego w Tarnowie”.

Kiedy? Poniedziałek 7 października, godz. 14.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Centrum Sztuki Mościce inauguruje październikową odsłonę Red Gallery – otwartej galerii przy głównym wejściu do instytucji. Tym razem znajdą się tam wystawa pod hasłem „Pobłażliwość”, której bohaterką jest Gaya Lastovjak. Artystka tworzy trójwymiarowe obrazy własną techniką przy użyciu papier mache, płótna i farby olejnej. Najczęściej porusza kwestie dualistycznej natury człowieka, czyli dobrych i złych cech, które są częścią ludzkiej natury. Dzięki konkretnym gestom sylwetek w swoich obrazach ukazuje wartościowe cechy, jakimi są jedność, pomoc czy miłość oraz te negatywne, takie jak zazdrość czy kłamstwo. Artystka gloryfikuje dobre cechy i krytykuje złe. Podejmuje również dialog z aktualnymi wydarzeniami i zjawiskami.

Kiedy? Wystawę można oglądać od poniedziałku 7 października do końca miesiąca. Więcej informacji na stronie centrum.

Spektakle: Znachor, dwóch doktorów i labirynt Schulza

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie na początek tygodnia proponuje dwa przedstawienia:

  • na Scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki adaptację niezwykle popularnej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza „Znachor”. Jej ekranizacja stała się jedną z najważniejszych w historii polskiego kina. Twórcą nowej scenicznej wersji jest Jakub Roszkowski, a tytułową postać kreuje Maciej Jackowski. Ponadto w obsadzie m.in. Marta Konarska, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Anna Tomaszewska i Lidia Bogaczówna.

Kiedy? Wtorek 8 października/Środa 9 października, godz. 19.00.

  • na Scenie – Dom Machin komedię „O dwóch doktorach i jednej pacjentce” napisaną i wyreżyserowaną przez Macieja Wojtyszko. Twórca sztuki głównymi bohaterami uczynił dwie autentyczne postaci z historii Krakowa: Józefa Dietla – emerytowanego lekarza i prezydenta Krakowa oraz Stanisława Kurkiewicza – pioniera polskiej seksuologii. W spektaklu spotykają się oni pod koniec XIX wieku, by razem zająć się leczeniem pewnej dojrzałej, eleganckiej pacjentki. W obsadzie wystąpią Hanna Bieluszko, Jerzy Światłoń oraz Karol Kubasiewicz.

Kiedy? Środa 9 października, godz. 19.00

Więcej informacji na stronie teatru.

Teatr Witkacego w Zakopanem ponownie zaprezentuje widzom spektakl „Labirynt Schulza” w reż. Grzegorza Brala, oparty na "Sklepach Cynamonowych" oraz rysunkach Brunona Schulza. Akcja przedstawienia wyłania się z pamięci bohatera. Malarskie opisy przeplatają się z jaskrawymi wspomnieniami twórcy oraz tęsknotą za światem dzieciństwa, za Genius Loci, w obrębie którego rozgrywa się „genialna epoka” ojca rozwibrowanej wyobraźni. W obsadzie występują m.in. Dorota Ficoń, Adrianna Jerzmanowska, Agnieszka Michalik, Andrzej Bienias, Kamil Joński, Krzysztof Najbor i Dominik Piejko.

Kiedy? Środa 9 października, godz. 19.15. Więcej informacji na stronie teatru.

Kino: Filmoteka Małopolska, Polska jest Wasza, Przywrócone arcydzieła

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na kolejny już przegląd filmów w ramach Filmoteki Małopolskiej 2023 „Ludzie, miejsca, wydarzenia. Małopolska jakiej nie znacie”. W tegorocznej edycji zobaczymy siedem zestawów filmowych. Przegląd rozpoczną dwa bloki tematyczne:

  • Kraków nie taki „krakoski”, który rozkrusza stereotypowe myślenie o Krakowie, jako zwartym, społecznie jednolitym, kulturowo kanonicznym i podążającym ze miejską tradycją. Różnorodność, otwartość, ale też tymczasowość i epizodyczność są cechami, które mogą charakteryzować społeczność i kulturę Krakowa.

Kiedy? Wtorek 8 października, godz. 18.00.

  • Cudotwórcy - filmowe opowieści, w których osiągnięcia nauki, potencjał organizacyjny i rozwój medycyny przewyższa jedynie ludzka determinacja i heroizm. Świadectwa współczesne, czy sprzed wielu dekad, ludzi, którzy postawieni w sytuacji bez wyjścia, otrzymują pomoc, która nie tylko ratuje ich życie, ale te odmienia spojrzenia na świat.

Kiedy? Środa 9 października, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie centrum.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na wyjątkowy pokaz filmowy w ramach cyklicznego wydarzenia patriotycznego „Polska jest Wasza”. Będzie to sądecka premiera filmu „Dziedzictwo. Jeśli my zapomnimy o Was…” w reżyserii Krzysztofa Brożka. Dzieło w dokumentalny sposób przedstawia wiele sylwetek sądeckich bohaterów, których wspomnienia i oryginalny przekaz twórca ocalił dla nas na taśmie filmowej. Wielu z bohaterów występujących w filmie odeszło na wieczną wartę, co stawia ten dokument, nakręcony w Małopolsce, w rzędzie bezcennych walorów naszego dziedzictwa.

Kiedy? Poniedziałek 7 października, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Filmowe spotkanie przygotował na początek tygodnia również Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie. Podczas kolejnej odsłony cyklu „Przywrócone arcydzieła” w kinie Małopolskiego Ogrodu Sztuki publiczność obejrzy słynny „Krótki film o zabijaniu” w reż. Krzysztofa Kieślowskiego. Po projekcji Łukasz Maciejewski porozmawia z gośćmi specjalnymi: współscenarzystą filmu - Krzysztofem Piesiewiczem oraz odtwórcą roli adwokata – Krzysztofem Globiszem.

Kiedy? Poniedziałek 7 października, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie teatru.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować