Kulturalna Małopolska na weekend 12 - 15 września

Festiwale, koncerty, spektakle i wydarzenia plenerowe – sprawdź, co na najbliższy weekend przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Kulturalna Małopolska na weekend 12 - 15 września

Festiwale: Tarnowianie, Pępek Świata, Teatralny Sejmik

Centrum Sztuki Mościce organizuje IV edycję Festiwalu Tarnowianie. To cykl spotkań, rozmów i wydarzeń kulturalnych, który łączy ze sobą różne dyscypliny naukowe, dziedziny sztuki, aktywności i osobowości. Wspólnym mianownikiem wszystkich działań są Tarnowianie - osoby związane z Tarnowem, pochodzące z Tarnowa lub tacy, którzy właśnie w tym mieście znaleźli odpowiednią dla siebie przestrzeń, przyjaźń czy miłość. I zaznaczyli swój ślad.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu odbędą się m.in.

  • wystawa II Biennale Sztuki;
  • spotkanie z aktorem Jakubem Zającem połączone z projekcją filmu „Horror Story”;
  • gościnne pokazy spektakli: „Bóg mordu" i „Prawda” oraz rozmowa z ich twórcami i aktorami;
  • „Salon poezji” z Anną Dymną i Józefem Baranem;
  • Gala Festiwalowa z Koncertem Muzyki Filmowej w wykonaniu Orkiestry Rondine.

Więcej informacji o festiwalu na stronie centrum.

14 września Teatr Witkacego w Zakopanem inauguruje XIII edycję Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych „Pępek Świata”. Jak co roku, program wydarzenia zakłada spotkanie różnorodnych form i gatunków artystycznych, a także udział artystów z całego świata. Motywem przewodnim tym razem będzie „Potęga głupoty. Potęga fałszywej świadomości”.

Wydarzenie zainauguruje wernisaż wystawy Henryka Cześnika. Podczas weekendowego prologu festiwalu odbędą się jeszcze:

  • pokazy inscenizacji Teatru Witkacego: „Labirynt Schulza” i „Akt przerywany”;
  • warsztaty teatralne dla dzieci w wieku od 5 lat;
  • koncert piosenek z teatralnego archiwum;
  • pokaz spektaklu skierowanego do młodej publiczności pt. „Przygody kropli wody” w reż. Adama Walnego.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na 39. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych. Impreza odbędzie się w ten weekend w Bukowinie Tatrzańskiej, na scenie Domu Ludowego. Zespoły teatralne z Małopolski zostały zakwalifikowane do udziału w wydarzeniu podczas przegladów: 11. Małopolskich Spotkań Teatrów Amatorskich POSIADY TEATRALNE na Orawie oraz 15. Małopolskiego Konkursu Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY w Łużnej. Zgłoszenia z pozostałych województw przesłane zostały przez Wojewódzkie Domy Kultury lub Oddziały Okręgowe Towarzystwa Kultury Teatralnej. Zgłoszeń dokonywały także same zespoły teatralne. Pokazom spektakli będą towarzyszyć w tym roku również warsztaty prowadzone przez Edwarda Wojtaszka, pedagoga i wykładowcę Akademii Teatralnej w Warszawie.

Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ.

Wydarzenia: Piknik Niemożliwy, Juromania, Czerwona Jarzębina

Od 12 do 15 września Cricoteka świętuje 10-lecie swojej obecności na krakowskim Podgórzu. Jubileusz jest związany z rocznicą otwarcia budynku na ulicy Nadwiślańskiej – obecnej, głównej siedziby instytucji. Z tej okazji zaplanowano m.in.

  • autorskie oprowadzania po budynku Cricoteki przygotowane przez osoby w niej pracujące, które pokażą zwiedzającym miejsca na co dzień niedostępne i zaskakujące;
  • warsztaty dla juniorów i seniorów pod hasłem „Strachy na łachy! Szyjemy potwora”, podczas których uczestnicy stworzą żywą, zmieniającą się rzeźbę z tkanin, używanych ubrań i elementów garderoby;
  • koncert projektu Nowe Polifonie z udziałem Reiko Yamada i Artura Majewskiego, który pozwoli, wykorzystując fizykę kwantową i muzykę, doświadczyć nieprzewidywalności rzeczywistości w formie dźwiękowej;
  • pełen atrakcji niedzielny Piknik Niemożliwy na dziedzińcu instytucji zwieńczony koncertem zespołu Körkarlen Trio.

Ponadto, od 12 września będzie można ponownie usłyszeć jedną z dźwiękowych instalacji projektu Rezonanse – kompozycję Julka Płoskiego, która zabrzmi w przestrzeni windy budynku.

Więcej informacji o 10-leciu Cricoteki na Podgórzu na stronie instytucji.

Na Szlaku Orlich Gniazd, obejmującym tereny dwóch województw: małopolskiego i śląskiego, w ten weekend odbędzie się kolejna edycja Juromanii. To impreza pełna plenerowych atrakcji: od rozrywki i zabawy, przez kulturę, edukację, aż po sportowe emocje i odpoczynek na łonie przyrody w otoczeniu średniowiecznych zamków. Jednym z uczestników akcji jest w tym roku ponownie Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie, które zaprasza do Zamku Lipowiec na warsztaty edukacyjne poświęcone ptakom z baśni i legend oraz wernisaż wystawy fotograficznej. 

Kiedy? Niedziela 15 września, od godz. 15.00. Więcej informacji na stronie Juromanii.

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie zaprasza także na tradycyjny Odpust “Pod Czerwoną Jarzębiną”, organizowany w Parku Etnograficznym Krakowiaków Zachodnich. To wielkie święto tradycji, folkloru i kulturowego dziedzictwa. W jego ramach odbędzie się Konkurs Potraw Regionalnych „Przy chłopskim stole” z degustacją dla publiczności, gdzie będzie można spróbować autentycznych smaków regionu krakowskiego. Nie zabraknie także występów zespołów muzycznych i folklorystycznych, które wprowadzą publiczność w atmosferę dawnych czasów. W skansenie odbędą się także kiermasz rękodzieła oraz liczne warsztaty i pokazy regionalne: garncarstwo, tworzenie kwiatów z krepiny, robienie korali, pokaz robienia masła, dawne pranie i młócenie w stodole oraz wiele innych atrakcji.

Kiedy? Niedziela 15 września, od godz. 13.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Na plenerową imprezę w skansenie zaprasza w ten weekend również Muzeum Ziemi Sądeckiej w Nowym Sączu. Najbliższa niedziela upłynie w Miasteczku Galicyjskim pod znakiem Kiermaszu staroci. To doroczne spotkanie zbieraczy różności, kolekcjonerów rzeczy ciekawych, oryginalnych lub po prostu pięknych. Będzie można kupować, zamieniać, albo tylko oglądać, kręcąc się między stoiskami na kocich łbach galicyjskiego ryneczku. Przy okazji w ramach akcji Drugie Życie Książki można wymienić przeczytane i niepotrzebne lektury na te, które przyniesie ktoś inny.

Kiedy? Niedziela 15 września, od godz. 10.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

W ten weekend mają miejsce także wydarzenia związane z Europejskimi Dniami Dziedzictwa:

Muzeum Ziemi Sądeckiej zaprosi do Sądeckiego Parku Etnograficznego, gdzie zaplanowano m.in. pokaz pozłotnictwa, rzeźby paszyńskiej i wyrobu witraży, a także spektakl „Z lotu ptaka - czyli Pieśń o Ziemi i Niebiosach”.

Kiedy? Niedziela 15 września, od godz. 11.00.

Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach w przestrzeni Skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku zaprezentuje Kulinarne Szlaki Pogórza.

Kiedy? Niedziela 15 września, od godz. 11.00.

Więcej informacji o wydarzeniach na stronie Europejskich Dni Dziedzictwa.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza na finisaż wystawy czasowej „Jacek Malczewski – Współbrzmienia. Lusławice 2024”. To ostatnia okazja, aby obejrzeć nieznane lub rzadko pokazywane obrazy wielkiego malarza pochodzące z prywatnych zbiorów polskich kolekcjonerów i tym samym spojrzeć na jego oblicze z nieodkrytej dotychczas perspektywy. W ramach finisażu zaplanowano również wyjście do parku i zwiedzanie Arboretum.

Kiedy? Niedziela 15 września, godz. 15.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Koncerty: Szymanowski/Polska/Świat i muzyka odnaleziona

Filharmonia Krakowska prezentuje kolejne koncerty w ramach najważniejszego w jej działalności festiwalu – Szymanowski/Polska/Świat. Tym razem przed publicznością wystąpi włoski pianista Federico Colli, nazywany przez Gramophone „jednym z bardziej oryginalnych myślicieli swojego pokolenia”. Orkiestrę filharmonii poprowadzi jej nowy I Dyrygent –  Sascha Goetzel. W programie koncertu zabrzmią kompozycje Beethovena, Szymanowskiego i Straussa.

Kiedy? Piątek 13 września, godz. 19.30/Sobota 14 września, godz. 18.00.

Sascha Goetzel będzie także gościem Dyskusyjnego Klubu Muzycznego, mającego miejsce przed sobotnim koncertem.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zaprasza na recital fortepianowy towarzyszący tegorocznej edycji międzynarodowych pianistycznych kursów mistrzowskich – BISMA Bacewicz International Summer Music Academy. Akademia dedykowana jest młodym pianistom – zarówno studentom czy absolwentom wyższych uczelni muzycznych, jak i szczególnie uzdolnionym uczniom szkół średnich. Tegoroczne kursy mistrzowskie prowadzą: Dmitri Alexeev, Claudio Martinez-Mehner, Oliver Schnyder oraz Ilya Maximov. Podczas specjalnego koncertu dla publiczności zagra laureatka International Bacewicz Prize - Sonja Kowollik.

Kiedy? Sobota 14 września, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza na koncert w ramach XXXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej. W oddziale instytucji Muzeum – Zamek w Dębnie wystąpi DUO TERLIZZI w składzie Marco Terlizzi (skrzypce) i Raffaele Terlizzi (fortepian) – laureaci wielu prestiżowych nagród, wykształceni w najlepszych europejskich akademiach muzycznych. Artyści zabiorą publiczność w podróż po najpiękniejszych zakątkach włoskiej opery.

Kiedy? Niedziela 15 września, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Na koncert w romantycznym nastroju zaprasza Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Kompozycje m.in. Chopina, Elgara i Dobrzyńskiego zaprezentują: pianistka Teresa Kuban i flecista Henryk Błażej.

Kiedy? Sobota 14 września, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Spektakle: Fitzgerald, Mrożek, Myśliwski

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przypomina dwie premierowe inscenizacje ubiegłego sezonu:

  • adaptację głośnej, ekranizowanej powieści „Wielki Gatsby” Francisa Scotta Fitzgeralda. To historia o wielkim marzeniu, wielkiej miłości, wielkim rozczarowaniu i wielkiej pustce, opowieść o świecie, który otrząsa się z mrocznych czasów wojny, rzucając się w wir uciech epoki jazzu. Twórcą adaptacji i reżyserem spektaklu jest Jakub Roszkowski. W obsadzie m.in. Dominik Stroka, Karol Kubasiewicz, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Maciej Jackowski i Karolina Kazoń.

Kiedy? Scena MOS – czwartek 12 września, godz. 19.00.

  • „Szczeliny istnienia” - przedstawienie zainspirowane eseistyczną książką pod tym samym tytułem autorstwa filozofki i pisarki Jolanty Brach-Czainy. W obsadzie występują: Dorota Godzic, Martyna Krzysztofik, Natalia Strzelecka i Anna Tomaszewska. Reżyseruje Iwona Kempa.

Kiedy? Scena Dom Machin - piątek 13 września/Sobota 14 września/Niedziela 15 września, godz. 19.00. 

Więcej informacji na stronie teatru.

Teatr Witkacego w Zakopanem, poza spektaklami w ramach wydarzenia Pępek Świata, zaprezentuje widzom jeszcze dwie inscenizacje:

  • „Rzeźnia" - sztukę opartą na słuchowisku Sławomira Mrożka. Bohaterem jest skrzypek, mężczyzna, który nie potrafi w pełni dojrzeć, by wyzwolić się od dyktatu zaborczej matki, być niezależnym, pełnym artystą. Spektakl reżyseruje Andrzej St. Dziuk, a w obsadzie znajdziemy m.in. Dorotę Ficoń, Kamila Jońskiego i Krzysztofa Najbora.

Kiedy? Czwartek 12 września, godz. 19.15.

  • „Traktat o łuskaniu fasoli”, który powstał w ramach działającej przy teatrze Sceny Propozycji Aktorskich. Przedstawienie na motywach prozy Wiesława Myśliwskiego przygotowała aktorka teatru – Emilia Nagórka. Obok niej w obsadzie wystąpią Krzysztof Łakomik, Piotr Łakomik, Agnieszka Michalik, Andrzej Bienias, Krzysztof Wnuk i Kamil Joński.

Kiedy? Piątek 13 września, godz. 19.15.

Więcej informacji o stronie teatru.

Warsztaty: Spotkanie ogrodnicze, gra miejska i Kamishibai-ka

Muzeum Etnograficzne w Krakowie na najbliższe dni przygotowało wydarzenia warsztatowe dla osób w każdym wieku:

  • otwarte spotkanie ogrodnicze inspirowane wystawą czasową „Wędrowanie. Turyści, pielgrzymi, migranci”. W kameralnej przestrzeni podwórka przy Domu Esterki, uczestnicy będą przyglądać się owocom całosezonowej pracy, kopać ziemniaki i łuskać nasiona roślin z muzealnego ogrodu.

Kiedy? Czwartek 12 września, godz. 16.00.

  • grę miejską „Kazimierz od podszewki”. Do udziału muzeum zaprasza zespoły liczące od 2 do 4 osób, z co najmniej jedną dorosłą osobą (minimalny sugerowany wiek uczestników to 12 lat). Na uczestników czekają zadania kooperacyjne, strategiczne wyzwania oraz 12 liter hasła do odnalezienia. A na mecie – nagroda: 30% zniżki na cały asortyment sklepiku muzealnego.

Kiedy? Piątek 13 września, godz. 17.00.

  • warsztaty rodzinne z cyklu „Etno? Logicznie”, których uczestnicy tym razem przekonają się, w jakie wyzwania może obfitować droga do szkoły. Wejdą do wnętrza szkolnej izby, zajrzą do drewnianego tornistra i elementarzy sprzed wieku. Przetestują łupkowe tabliczki i rysiki, obsadki ze stalówkami i kałamarze oraz dawne uczniowskie gry i zabawy. Zobaczą formy piernikarskie z motywem abecadła i poznają zwyczaj obdarowywania rozpoczynających naukę dzieci łakociami. Zainspirowani tytkami dla pierwszoklasistów z kolekcji muzeum, na dobry początek roku szkolnego, wykonają własne.

Kiedy? Sobota 14 września, godz. 11.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Filharmonia Krakowska inicjuje nowy cykl edukacyjny pod hasłem Kamishibai-ka. Tytułowa kamishibai to tradycyjna japońska forma opowiadania historii za pomocą ilustrowanych kart umieszczonych w małej drewnianej skrzynce, przypominającej scenę. Opowiadacz, zmieniając karty, snuje opowieść, dodając głos i dźwięki, które ożywiają fabułę. Kamishibai pełni funkcję narzędzia edukacyjnego, pomagając dzieciom rozwijać wyobraźnię, umiejętność słuchania oraz miłość do literatury i sztuki. W roli opowiadacza wystąpi Anna Machacz - architektka edukacji, autorka książek dla dzieci, pedagożka, trenerka. Od wielu lat zajmuje się organizacją i koordynacją projektów oraz wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych. Pierwsze spotkanie cyklu będzie poświęcone wielkim pytaniom małych filozofów.

Kiedy? Sobota 14 września, godz. 10.30 i 12.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować