Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 15 - 21 luty

Koncerty, spektakle, wystawy i tematyczne spotkania – sprawdź wydarzenia w małopolskiej kulturze na najbliższe dni.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 15 - 21 luty

Małopolska kultura na koniec tygodnia
Koncerty: Filharmonijny chór i Zimowa Akademia Muzyki

Filharmonia Krakowska zaprasza na wyjątkowy koncert, podczas którego Chór Filharmonii poprowadzi Agnieszka Franków-Żelazny – jedna z najbardziej uznanych dyrygentek chóralnych w Polsce i Europie, profesor sztuk muzycznych, pedagog. Na repertuar złożą się kompozycje Antona Brucknera (z okazji 200. rocznicy urodzin) i Giovanniego Pierluigiego da Palestriny.

Kiedy? Sobota, 17 lutego, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza na piątkowe koncerty Zimowej Akademii Muzyki. Wydarzenie stało się w ostatnich latach jednym z najważniejszych kursów mistrzowskich w Polsce, skierowanych do muzycznej młodzieży szkolnej. Grono wspaniałych pedagogów prowadzących, warunki i atmosfera lusławickiego centrum, a także spotkania i wspólnie spędzony czas z rówieśnikami z całej Polski – wszystko to wpływa nie tylko na wysoki poziom artystyczny koncertów, ale też jest gwarantem dobrze spędzonego czasu. Piątkowe koncerty finałowe są niepowtarzalną okazją, aby usłyszeć wielu utalentowanych młodych muzyków.

Kiedy? Piątek, 16 lutego, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Spektakle: Pani Bovary, tatrzańska trylogia, baletowy Kopciuszek

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie przypomina swoje dwa przedstawienia teatralne:

  • „Pani Bovary. Możliwa historia” w reż. Małgorzaty Jakubowskiej odpowiada na pytanie, kim dzisiaj byłaby tytułowa bohaterka słynnej XIX-wiecznej powieści. Emma Bovary to młoda osoba chcąca zachować swoje życie, a jednocześnie to życie opuścić, matka rozdarta między żałowaniem macierzyństwa, a miłością do córki, która jest przeszkodą na drodze do - być może - szczęścia. W tytułową rolę wciela się Alina Szczegielniak. Obok niej w spektaklu występują Marta Waldera, Mateusz Bieryt i Jerzy Światłoń.

Kiedy? Piątek, 16 lutego i sobota 17 lutego – o godz. 19.00; niedziela, 18 lutego, godz. 17.00.

  • „Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć” to sztuka według tekstu Jarosława Murawskiego, w reż. Marcina Libera, nawiązująca do losów tytułowej postaci – trybuna ludowego i twórcy „Samoobrony”. Wystąpią: Magdalena Osińska, Marta Waldera, Wojciech Dolatowski (gościnnie), Rafał Dziwisz, Marcin Kalisz, Daniel Malchar, Dominik Stroka i Adam Wietrzyński.

Kiedy? Piątek, 16 lutego i sobota, 17 lutego – o godz. 19.00; niedziela, 18 lutego, godz. 17.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Teatr Witkacego w Zakopanem zaprezentuje widzom ponownie wszystkie odsłony cyklu Tatrzańskie w reż. Andrzeja St. Dziuka. Cykl, poświęconych podhalańskiej tematyce, powstał z inspiracji dzieł polskich pisarzy i artystów:

  • „Spiski – Hej!” na kanwie powieści Wojciecha Kuczoka, gdzie oniryczno-magiczne przygody głównego bohatera z okresu późnego PRL-u są przedstawione na tle „dzikiej” podhalańskiej przyrody i wydarzeń politycznych oraz sportowych. W obsadzie m.in. Andrzej Bienias, Krzysztof Najbor, Katarzyna Pietrzyk i Dominik Piejko.

Kiedy? Czwartek, 15 lutego, godz. 19.15.

  • „Człapówki – Zakopane” oparte na motywach prozy Andrzeja Struga, która przenosi widza do stolicy Podhala okresu międzywojennego. W obsadzie m.in. Joanna Banasik, Dorota Ficoń, Andrzej Bienias, Krzysztof Najbor i Katarzyna Pietrzyk.

Kiedy? Piątek, 16 lutego, godz. 19.15.

  • „Na przełęczy” nawiązuje do utworu Stanisława Witkiewicza. To literacka relacja z wyprawy w Tatry z czasów, kiedy, zachwycając się ich dzikim pięknem, odkrywano je dla ludzi z nizin. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Krzysztof Wnuk, Andrzej Bienias i Katarzyna Pietrzyk.

Kiedy? Sobota, 17 lutego, godz. 19.15.

W najbliższy weekend Teatr Witkacego pokaże także spektakl „Demonizm zakopiański (variétés)”. To sztuka zainspirowana krytycznym artykułem S. I. Witkiewicza. Nawiązuje do patrzenia z przymrużeniem oka na trendy współczesnej kultury popularnej. W obsadzie: Dorota Ficoń, Marek Wrona i Krzysztof Wnuk. Całość wyreżyserował Andrzej St. Dziuk.

Kiedy? Niedziela, 18 lutego, godz. 19.15.

Więcej informacji na stronie teatru.

Wyjątkową baśniową opowieść zaprezentuje Opera Krakowska. Na afisz powraca baletowa wersja „Kopciuszka”, której twórcą jest wybitny włoski choreograf – Giorgio Madia. W jego interpretacji baśń została wzbogacona o nowe znaczenia przy zachowaniu uniwersalnego sensu przypowieści. Łączy w sobie subtelny liryzm z ironią i poczuciem humoru, wyróżnia się oryginalnym językiem choreografii, zaskakuje widowiskowością. Warstwę muzyczną spektaklu stanowią fragmenty utworów operowych i kameralnych Rossiniego. W tytułową postać wciela się na scenie Mariana Morfin-Sanchez. Wzruszające i pełne humoru przedstawienie adresowane jest zarówno dla młodych, jak i dorosłych widzów.

Kiedy? Piątek, 16 lutego; sobota, 17 lutego; niedziela, 18 lutego, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie opery.

Wystawy: Malarki sądeckie i martwa natura

Muzeum Ziemi Sądeckiej inauguruje nową wystawę czasową w Gmachu Głównym. Ekspozycja „Malarki warszawskie, malarki sądeckie” to wyjątkowa okazja do poznania sztuki dziewięciu artystek nieprofesjonalnych związanych z Warszawą oraz Sądecczyzną. To spotkanie niezwykłe, zestawiające ze sobą silne osobowości, dla których twórczość artystyczna stanowiła bardzo ważną część życia. Niejednokrotnie trudny bagaż doświadczeń nadawał kształt ich sztuce. Zdeterminowane, utalentowane i pełne pasji tworzyły dzieła, które zachwycają, poruszają i nie pozwalają przejść obok nich obojętnie.

Kiedy? Wernisaż – piątek, 16 lutego, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na wernisaż twórczości Aldony Mickiewicz. Wystawa „… gdy rzeczy trwają, my szukamy trwania” została opatrzona tytułem zaczerpniętym z poezji Rainera Marii Rilkego. Ukaże ona odbiorcom ikoniczne prace Mickiewicz - uznanej artystki, sięgającej mistrzostwa w werystycznym malarstwie martwej natury. Artystka jednoczy w nim pracę intelektu, zmysłowy empiryzm i dążenia duchowe – co odsyła każdego, kto zetknie się z jej sztuką, w strefę kontemplacji i mistycyzmu. Oprócz obserwowanego na płótnach efektu, ważny jest też sam proces malowania, polegający na uważnym studiowaniu rzeczywistości, rejestracji jej powolnej dekompozycji i jednoczesne zmaganie się z materią farby, odwiecznym medium sztuki.

Kiedy? Wernisaż – czwartek 15 lutego, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ.

Spotkania: Odpamiętywanie i Krakowski Czwartek Kryminalny

Cricoteka organizuje spotkanie pod hasłem „Odpamiętywanie", którego gościem będzie Krzysztof Miklaszewski. Wydarzenie towarzyszy trwającej obecnie wystawie „Memory” i będzie szansą do rozmowy z aktorem, dziennikarzem-dokumentalistą i autorem książek na temat jego wspomnień związanych z Tadeuszem Kantorem oraz Teatrem Cricot 2. Rozmowę poprowadzi Tomasz Pietrucha.

Kiedy? Piątek, 16 lutego, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na spotkanie z cyklu Krakowski Czwartek Kryminalny. Jego bohaterką będzie Magdalena Sobota – z powołania prawniczka, autorka powieści kryminalnych „Ogród zły” i „Złote kwiaty”. Za swoich pisarskich mentorów podaje Andrzeja Sapkowskiego i Stephena Kinga, a jako perfekcjonistka stara się w swoich utworach z jak największą dokładnością budować świat mroczny jak kawa, w której się lubuje.

Kiedy? Czwartek, 15 lutego, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie biblioteki.

Małopolska kultura na początek tygodnia
Wydarzenia: Kultura dla seniora i mościckie opowieści

W Krakowie i Wolbromiu odbędą się kolejne wydarzenia muzyczne w ramach realizowanego przez Województwo Małopolskie programu Kultura dla Seniora. To koncerty zaplanowane z myślą o seniorach, dostępne dla nich bezpłatnie lub za symboliczną opłatą (5 zł). Ich ideą jest umożliwienie obcowania z kulturą wysoką mieszkańcom całej Małopolski. Podczas najbliższych dwóch koncertów pod hasłem „Uśmiechnij się z Kiepurą” zabrzmią słynne arie i pieśni z repertuaru Jana Kiepury. Dla publiczności zaśpiewają Iwona Socha, Adam Sobierajski i Anna Sokołowska-Alabrudzińska. Gościnnie na scenie – śpiewający aktor Dariusz Kordek. Orkiestra Opery Krakowskiej wystąpi pod batutą Piotra Sułkowskiego. Całość poprowadzi Łukasz Lech.

Kiedy? Opera Krakowska w Krakowie – poniedziałek, 19 lutego, godz. 18.00; Dom Kultury w Wolbromiu – środa, 21 lutego, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie Kultura dla Seniora.

Centrum Sztuki Mościce zaprasza na nowy cykl spotkań pod hasłem „Historia na 5 za 5”, poświęcony przeszłości Tarnowa, Mościc i okolicy. W ich trakcie zaproszeni pasjonaci historii podzielą się ciekawostkami z różnych dziedzin, opowiedzą o miejscach i ludziach bliskich tarnowianom. „Jak w Mościcach zbudowano IV Liceum” to pierwszy wykład, podczas którego dr Marek Smoła przeniesie publiczność w czasie i opowie o licznych znakomitych absolwentach oraz nauczycielach, którzy zostali w pamięci wielu uczniom.

Kiedy? Środa, 21 lutego, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie Centrum.

Spektakle: Podwójne urodziny Witkacego i komedia doktorska

Teatr Witkacego w Zakopanem rozpoczyna coroczne świętowanie podwójnych urodzin – teatru oraz jego patrona – Stanisława Ignacego Witkiewicza. W tym roku będą to urodziny 39. i zarazem 139. rocznica przyjścia na świat Witkacego. Huczne urodziny rozpoczną wydarzenia w Scenie Atelier, związane z warsztatami scenicznymi dla dzieci i młodzieży oraz, skierowanymi do tej publiczności, spektaklami grupy Adam Walny Teatr.

Więcej informacji na stronie teatru.

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie prezentuje komedię „O dwóch doktorach i jednej pacjentce”, którą specjalnie dla teatru napisał i wyreżyserował Maciej Wojtyszko. Główni bohaterowie to dwie autentyczne postaci z historii Krakowa: Józef Dietl – emerytowany lekarz i prezydent królewskiego miasta oraz Stanisław Kurkiewicz – pionier polskiej seksuologii. W spektaklu spotykają się oni pod koniec XIX w., by razem zająć się leczeniem pewnej dojrzałej, eleganckiej pacjentki. W obsadzie występują: Hanna Bieluszko, Feliks Szajnert oraz Karol Kubasiewicz.

Kiedy? Wtorek, 20 lutego i środa, 21 lutego, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie teatru.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować