Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 18 - 24 kwietnia

Koncerty, spektakle, wystawy, warsztaty i tematyczne spotkania – sprawdź wydarzenia w małopolskiej kulturze na najbliższe dni.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 18 - 24 kwietnia

Małopolska kultura na koniec tygodnia
Koncerty: Reverie Piano Duo, Lusławicka Orkiestra Talentów, Totentanz

Filharmonia Krakowska zaprasza melomanów na trzy wydarzenia koncertowe:

 • Koncert w ramach projektu Muzyczne Mosty, podczas którego orkiestrę Sinfoniettę Cracovia poprowadzi brytyjski dyrygent Toby Thatcher. Na scenie wystąpią: skrzypek Jakub Staszel i wiolonczelista Michał Balas, a programie wieczoru utwory Seegera, Brahmsa i Dvořáka.

Kiedy? Czwartek 18 kwietnia, godz. 19.30.

 • Koncert symfoniczny z udziałem laureatek Międzynarodowego Festiwalu Duetów Fortepianowych. Duet Reverie Piano Duo tworzą młode, utalentowane pianistki: Maria Moliszewska i Rozalia Kierc. W poszukiwaniu oryginalnej artystycznej wizji, z pasją zgłębiają nieszablonowy repertuar, od sonat klasycznych, przez wielkie formy impresjonistyczne, suity musicalowe i koncerty fortepianowe, aż po polską muzykę współczesną. Tym razem zaprezentują klasykę Brahmsa, Mendelssohna i Schumanna. Orkiestrę Filharmonii poprowadzi gruziński dyrygent George Tchitchinadze.

Kiedy? Piątek 19 kwietnia, godz. 19.30/Sobota 20 kwietnia, godz. 18.00.

 • Kolejny koncert w ramach projektu Muzyczne Mosty, tym razem z Chórem Capella Cracoviensis pod batutą Jana Tomasza Adamusa oraz udziałem flecistki Katarzyny Czubek. Program wieczoru wypełni m.in. wykonanie kompozycji Arvo Pärta „The Woman with the Alabaster Box”.

Kiedy? Niedziela 21 kwietnia, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza na pierwszy koncert 5. edycji Lusławickej Orkiestry Talentów. To jeden z kluczowych projektów realizowanych przez Centrum. Co 2 lata powołana zostaje ok. 40-osobowa, dziecięca orkiestra smyczkowa złożona z laureatów Ogólnopolskich Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej dla szkół muzycznych I stopnia. Spotkania w Lusławicach umożliwiają najmłodszym muzykom z całej Polski poznanie się, wymianę doświadczeń, a przede wszystkim zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych dla dalszego kształcenia. Podczas otwarcia 5 edycji projektu młodzi muzycy pod batutą Moniki Bachowskiej zaprezentują utwory m.in. Schuberta, Griega i Vivaldiego.

Kiedy? Sobota 20 kwietnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Wyjątkowy koncert dla melomanów odbędzie się także w Cricotece w Krakowie. W podwójnej roli wystąpi bezsporna gwiazda muzyki dawnej — francuski skrzypek Théotime Langlois de Swarte. Jako solista zaprezentuje się publiczności w koncercie skrzypcowym C-dur Haydna, a jako koncertmistrz - poprowadzi orkiestrę Capelli Cracoviensis w 65 i 66 symfonii wiedeńskiego klasyka.

Kiedy? Czwartek 18 kwietnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki.

Na scenie Centrum Sztuki Mościce wystąpi tarnowska formacja Totentanz. Znany z mocnego rockowego brzmienia zespół tym razem zaprezentuje fanom swoje nowe oblicze. Dwugodzinny program wypełni muzyka łącząca akustyczne dźwięki z elektroniką oraz instrumentami etnicznymi.

Kiedy? Sobota 20 kwietnia, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Spektakle: Wesele, Straszny Dwór, Stachura

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprezentuje widzom trzy spektakle:

 • nową inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”, którego premiera miała miejsce na deskach tej sceny 16 marca 1901 roku. Twórcą najnowszej dramaturgicznej adaptacji utworu jest Grzegorz Niziołek, a za reżyserię odpowiada Maja Kleczewska. W Państwa Młodych wcielą się: Mateusz Bieryt i Martyna Krzysztofik. W obsadzie wystąpią ponadto m.in. Dominika Bednarczyk, Lidia Bogaczówna, Juliusz Chrząstowski, Mateusz Janicki, Sławomir Rokita i Wojciech Skibiński.

Kiedy? Duża Scena – czwartek 18 kwietnia - piątek 19 kwietnia – godz. 19.00/sobota 20 kwietnia -niedziela 21 kwietnia, godz. 15.00.

 • premierę adaptacji głośnej, ekranizowanej powieści „Wielki Gatsby” Francisa Scotta Fitzgeralda. To historia o wielkim marzeniu, wielkiej miłości, wielkim rozczarowaniu i wielkiej pustce, opowieść o świecie, który otrząsa się z mrocznych czasów wojny, rzucając się w wir uciech epoki jazzu. Twórcą adaptacji i reżyserem spektaklu jest Jakub Roszkowski. W obsadzie m.in. Dominik Stroka, Karol Kubasiewicz, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Maciej Jackowski i Karolina Kazoń.

Kiedy? Scena MOS - premiera – sobota 20 kwietnia/niedziela 21 kwietnia, godz. 19.00.

 • „Bóg, ja i pieniądze” - monodram Macieja Wojtyszki w mistrzowskim wykonaniu Hanny Bieluszko. Bohaterkę spektaklu widzowie spotykają podczas robienia codziennych zakupów. Ta banalna z pozoru sytuacja okazuje się początkiem fascynujących i poruszających zwierzeń dojrzałej kobiety, która jest równocześnie naiwna i mądra, zagubiona i bohaterska, zwykła i niezwykła.

Kiedy? Scena Dom Machin – piątek 19 kwietnia - sobota 20 kwietnia, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Opera Krakowska przypomina inscenizację „Strasznego dworu" Stanisława Moniuszki. Premierowe wykonanie tego operowego arcydzieła odbyło się w Warszawie we wrześniu 1865 roku. Sztuka będąca syntezą staropolskiej kultury i przywołująca temat świetności XVIII-wiecznej Polski wywołała wtedy prawdziwą manifestację patriotyczną wśród zgromadzonej publiczności. Adaptacja Opery Krakowskiej w reż. Laco Adamika miała swoją premierę w 2004 roku. W obsadzie występują m.in. Tomasz Kuk, Agnieszka Cząstka-Niezgódka, Katarzyna Oleś- Blacha i Adam Szerszeń.

Kiedy? Piątek 19 kwietnia – niedziela 21 kwietnia, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie opery.

Teatr Witkacego w Zakopanem prezentuje spektakl „Stachura – się powie o tym wolniutko, a Ty tylko słuchaj”. Przedstawienie przywołuje teksty słynnego poety pokolenia 56. - To spektakl pełen muzyki, tworzonej tu i teraz, wśród widzów. Poszukiwanej od pierwszego dźwięku, rodzącego się z dotyku, oddechu, szarpnięcia struny - mówi reżyser całości Andrzej Bienias. W obsadzie m.in. Joanna Banasik, Katarzyna Pietrzyk i Krzysztof Łakomik.

Kiedy? Piątek 19 kwietnia-sobota 20 kwietnia, godz. 19.15. Więcej informacji na stronie teatru.

Wydarzenia: Taneczny turniej i konkurs recytacji rapu

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu organizuje już 28. edycję Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Dyrektora tej instytucji. Wydarzenie odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Sączu, w rok 40-lecia istnienia działającego w siedzibie SOKOŁA Klubu Tańca Towarzyskiego AXIS. To będzie niezwykły dzień pełen emocji, rywalizacji i pasji tanecznej. O niesamowitą atmosferę i niezapomniane widowisko zadbają uczestnicy Turnieju – tancerze reprezentujący kluby zrzeszone w Polskim Towarzystwie Tanecznym. Ich rywalizacja będzie podzielona na cztery bloki programowe, zaczynając od najmłodszych uczestników, a kończąc na doświadczonych tancerzach.

Kiedy? Niedziela 21 kwietnia, godz. 10.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie po raz drugi będzie gościł na swojej scenie charytatywne wydarzenie, które łączy ze sobą dwa pozornie różne bieguny kultury – rap i teatr. Podczas Konkursu Recytacji Rapu (sKRRt) uczestniczki i uczestnicy wydarzenia mają szansę wyrecytować teksty swoich ulubionych hip-hopowych utworów w aranżacji kojarzonej raczej ze spektaklami teatralnymi. Konkurs to również okazja do tego, by pomagać innym. Już po raz czwarty inicjatywa wesprze Fundację dla Dzieci z Cukrzycą.

Kiedy? Sobota 20 kwietnia, godz. 19.30. Więcej informacji na stronie teatru.

Centrum Sztuki Mościce wychodzi naprzeciw mieszkańcom regionu, którzy chcą podzielić się swoimi „domowymi skarbami” - ukrywanymi przez wiele lat w garażach lub piwnicach. Organizowany przez Centrum "Pchli targ" to szansa na drugie życie wielu domowych przedmiotów, a zarazem wielka gratka dla łowców unikatowych rzeczy. Tu każdy będzie mógł upolować okazję, zasięgnąć wiedzy pasjonatów, czy też poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach.

Kiedy? Niedziela 21 kwietnia, godz. 10.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Centrum Sztuki Mościce organizuje również kolejną Niedzielę z tatusiem. Tym razem odbędzie się ona pod hasłem „Muzyczna przygoda z bajką”. Profesjonalni muzycy i wokaliści zaproszą uczestników do świata bajkowych melodii i wspólnego śpiewania ze Strefą Dobrego Grania. W programie nie zabraknie animacji, gier i konkursów.

Kiedy? Niedziela 21 kwietnia, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie centrum.

W ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie „Bereś”, Cricoteka w Krakowie zaprasza na spacer po centrum Krakowa śladami bohatera ekspozycji. Co pozostało ze świata, który Jerzy Bereś widział na trasie pracownia – Krzysztofory i w jaki sposób ta okolica jest obecna w jego twórczości? Artysta zamieszkał na Prądniku w roku 1960, gdy pośród pól uprawnych i rozlewisk rzeki trafiały się pojedyncze przykłady modernistycznych ambicji II RP. Jego pracownia mieściła się w bloku dla milicjantów, gdzie spotkali się mieszkańcy dawnej wsi i nowi mieszczanie – krakowianie od pokoleń z przydziałami na mieszkanie na rubieżach – stąd napięcia były ogromne. Jak wyglądały te prądnickie rubieże modernizmu w czasach Beresia i jak się zmieniały? Spotkanie poprowadzi Zofia Ozaist-Zgodzińska – historyczka sztuki i literaturoznawczyni.

Kiedy? Sobota 20 kwietnia, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie bierze udział w tegorocznej edycji KRAKERS Cracow Art. Week. W ramach wydarzenia pod hasłem „6 twarzy (chromofilia)” szóstka artystów z Polski, Portugalii i Holandii stworzy obiekty czułe na znaczenie i różnice kulturowe, lokalność i indywidualność człowieka. Intuicyjnie, ale też opierając się na badaniach etnologów i etnografów, podejdzie do koloru, którego zawiłą historię opowiadają także bogate zbiory Muzeum.

Kiedy? Piątek 19 kwietnia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Warsztaty: Książka i Róża, Duszek w operze, Kalejdoskop Sztuki

20 kwietnia rusza 23. edycja wielkiego święta czytelników - Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”. To spotkania, warsztaty, wykłady i specjalne wydarzenia skierowane do wszystkich miłośników słowa pisanego. Tegoroczna edycja będzie osnuta wokół tematu ludowości i obrzędowości.

Małopolskie Dni Książki w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie rozpoczną się od warsztatów rodzinnych poświęconych legendom polskim oraz tradycjom Krakowa i Małopolski.

Kiedy? Sobota 20 kwietnia, godz. 10.00 i 12.00. Więcej informacji na stronie biblioteki.

Dzień później Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zaprosi na wystawę "Wojsko w komiksie". Zwiedzający będą mieli możliwość zapoznania się z historią powstawania komiksów w Polsce i na świecie. Wystawa adresowana jest do wszystkich pokoleń. Imprezą towarzyszącą będą warsztaty pt. Jak rysuje się komiks, prowadzone przez Jana Lorka w muzealnej kawiarni.

Kiedy? Niedziela 21 kwietnia, od godz. 11.00. Więcej informacji na stronie akcji.

Filharmonia Krakowska przygotowała dla najmłodszych melomanów kolejną odsłonę cyklu „Przygody w Muzogrodzie”, prowadzonego przez Magdalenę Drozd. Bohaterka cyklu - Kantylenka wraz z filharmonikami krakowskimi zabiera słuchaczy w zaczarowaną podróż po dźwiękach Nutostrady, która biegnie przez krainę Muzogrodu. W czasie spotkań na dzieci czekają muzyczne zagadki i kreatywne zabawy. Każdy koncert to niezapomniana przygoda, opowiedziana z piosenką na ustach przy akompaniamencie instrumentów. Tematem najbliższych zajęć będzie muzyka wiosny.

Kiedy? Filharmonia Krakowska - sobota 20 kwietnia/Fort Borek – niedziela 21 kwietnia, godz. 10.30 i 12.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.

W Operze Krakowskiej trwa cykl spotkań muzyczno-edukacyjnych pod hasłem „Duszek w Operze”, skierowany do dzieci w wieku 4-6 lat. Mali uczestnicy w towarzystwie tytułowego Duszka Operowego przez starą szafę trafiają do zaczarowanej krainy, w której odkrywają muzyczne tajemnice. Tym razem znakiem przewodnim z alfabetu muzyki będzie litera „S”, jak smyczek.

Kiedy? Niedziela 21 kwietnia, godz. 10.00 i 11.30. Więcej informacji na stronie opery.

Cricoteka w Krakowie również zaprasza do siebie wszystkie dzieci na kreatywne warsztaty. W każdy piątek odbywają się pod hasłem Kalejdoskop Sztuki, w soboty - jako Machina Sztuki. Najbliższe będą poświęcone maszynom - tym do latania i tym związanym z przestrzenią sceniczną. Uczestnicy sprawdzą, co utrzymuje się w powietrzu i potrafi latać, a także wspólnie stworzą jedną teatralną maszynę.

Kiedy? Kalejdoskop sztuki – piątek 19 kwietnia, godz. 11.00 – 12.00/Machina Sztuki – sobota 20 kwietnia, godz. 11.30 – 12.30. Więcej informacji na stronie Cricoteki.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zachęca do udziału w dwóch warsztatowych spotkaniach:

 • wiosennym cyklu warsztatów ceramicznych dla dorosłych, których uczestnicy odkrywają właściwości gliny, poznają techniki jej obróbki i tworzą własne, niepowtarzalne przedmioty inspirowane nową wystawą czasową Muzeum – „PRZEBUDZENIE!”. Tym razem będą to gliniane dzwonki, charakterystyczne niegdyś dla emausowych kramów.

Kiedy? Czwartek 18 kwietnia, godz. 18.00.

 • kolejnej edycji rodzinnych warsztatach stolarskich „Na warsztacie”. Uczestnicy odkryją sekrety zabawek związanych z tegorocznymi wystawami czasowymi Muzeum. Podczas każdego spotkania własnoręcznie wykonają w pełni funkcjonalne przedmioty, które zabiorą potem do domu. Będą piłować, wiercić i szlifować, przybijać gwoździe, konstruować, poznawać narzędzia i materiały, tropić praktyczne rozwiązania.

Kiedy? Sobota 20 kwietnia, godz. 11.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Archeologiczne w Krakowie proponuje Niedzielne warsztaty rodzinne pod hasłem „Świat wierzeń i magii”. Najbliższe spotkanie będzie poświęcone mitologii Wikingów, która roiła się od bogów i magicznych istot m.in. elfów, krasnoludów i olbrzymów, mieszkających w różnych krainach.

Kiedy? Niedziela 21 kwietnia, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Małopolska kultura na początek tygodnia
Spektakle: Kalifornijski taniec współczesny i Wielki Gatsby

Centrum Sztuki Mościce proponuje spotkanie z tańcem współczesnym wprost ze słonecznej Kalifornii. UCSB Dance Company to półprofesjonalny zespół taneczny pod kierownictwem artystycznym Delili Moseley, który rezyduje na Wydziale Teatru i Tańca Uniwersytetu Kalifornijskiego. W Tarnowie artyści przedstawią swój najnowszy projekt In Different Realms... el arte perdura prezentujący prace choreografów z różnych sfer tanecznego świata, dzielące się zasadą, że „sztuka trwa” ponad podziałami.

Kiedy? Wtorek 23 kwietnia, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na początek tygodnia proponuje dwa spektakle:

 • premierową adaptację głośnej, ekranizowanej powieści „Wielki Gatsby” Francisa Scotta Fitzgeralda. To historia o wielkim marzeniu, wielkiej miłości, wielkim rozczarowaniu i wielkiej pustce. Opowieść o świecie, który otrząsa się z mrocznych czasów wojny, rzucając się w wir uciech epoki jazzu. Twórcą adaptacji i reżyserem jest Jakub Roszkowski. W obsadzie m.in. Dominik Stroka, Karol Kubasiewicz, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Maciej Jackowski i Karolina Kazoń.

Kiedy? Scena MOS -wtorek 23 kwietnia, godz. 19.00.

 • „Dziady” w reż. Mai Kleczewskiej to spektakl związany ze 120. rocznicą prapremierowej inscenizacji dramatu Mickiewicza, którą na krakowskiej scenie przygotował Stanisław Wyspiański. - Mając w pamięci spektakle Wyspiańskiego, Dejmka, Swinarskiego, Grzegorzewskiego wiemy, że ten arcypolski dramat opowiada o naszej nieuświadomionej retrotopii, o nieumarłej przeszłości i jej nieumarłych upiorach – wyjaśniają twórcy nowej adaptacji, w której występują m.in. Dominika Bednarczyk, Hanna Bieluszko, Lidia Bogaczówna, Rafał Dziwisz, Marcin Kalisz, Karolina Kazoń, Agnieszka Kościelniak, Karol Kubasiewicz, Jan Peszek, Feliks Szajnert i Katarzyna Zawiślak-Dolny.

Kiedy? Duża Scena - środa 24 kwietnia, godz. 20.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Wydarzenia: Małopolskie Dni Książki i nośniki pamięci

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na kolejne wydarzenia w ramach tegorocznej edycji Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża":

 • grę terenową "Tajemnice małopolskich włościan". Organizatorzy zabiorą uczestników w fascynującą podróż po malowniczych zakątkach Małopolski, przenosząc ich wprost do realiów przełomowego dzieła Władysława Reymonta "Chłopi". Gracze wcielą się więc w role mieszkańców lipieckiej wsi, odkrywając na nowo piękno i trudy życia na przełomie XIX i XX wieku.

Kiedy? Wtorek 23 kwietnia, godz. 10.00.

 • akcja w Kolejach Małopolskich, podczas której będą rozdawane książki promujące wydarzenie.

Kiedy? Środa 24 kwietnia, godz. 10.00

 • warsztaty dla grup przedszkolnych. Najmłodsi czytelnicy zapoznają się z tradycją i kulturą Krakowa i Małopolski.

Kiedy? Środa 24 kwietnia, godz. 10.00.

 • finał konkursu Drzewo recenzji, którego celem jest rozwijanie twórczości literackiej dzieci i młodzieży oraz ich aktywności twórczej, a także rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.

Kiedy? Środa 24 kwietnia, godz. 12.00.

Więcej informacji na stronie biblioteki.

Muzeum Ziemi Tarnowskiej inauguruje dwie nowe wystawy czasowe:

 • w siedzibie głównej Muzeum ekspozycja "Nośniki Pamięci”. To prezentacja obiektów ze zbiorów Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej. Celem wystawy jest promocja kolekcji, która pomimo swej interdyscyplinarności zachowuje jednolity charakter. Publiczność zobaczy prace takich artystów jak: Zbigniew Sałaj, Wilhelm Sasnal, Artur Kinaύ, Piotr Lutyński, Krzysztof Zieliński, czy Jiří Kovanda.

Kiedy? Wernisaż - poniedziałek 22 kwietnia, godz.18.00.

 • w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu oraz Muzeum - Ratusz wystawa "Rząd na emigracji. Kancelaria poza krajem”. Poprzedzą ją: wykład prof. Jana Bruskiego: „Centrum Państwowe Ukraińskiej Republiki Ludowej na wychodźstwie” oraz prezentacja publikacji Iwony Fischer: “Rząd na emigracji. Kancelaria poza krajem. Materiały związane z działalnością Rządu Ukraińskiej Republiki Ludowej w Tarnowie z lat 1917-1922 ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie”.

Kiedy? Wernisaż - wtorek 23 kwietnia, godz. 11.00

Więcej informacji na stronie muzeum.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować