Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 22 - 28 lutego

Koncerty, spektakle, wystawy, warsztaty i tematyczne spotkania – sprawdź wydarzenia w małopolskiej kulturze na najbliższe dni.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 22 - 28 lutego

Małopolska kultura na koniec tygodnia

Koncerty: Kultura dla seniora i Solidarni z Ukrainą

W Nowym Targu odbędzie się kolejne wydarzenia muzyczne w ramach programu Kultura dla Seniora. To koncerty dedykowane seniorom, dostępne dla nich bezpłatne lub za symboliczna opłatą 5 zł. Ich ideą jest umożliwienie obcowania z kulturą wysoką w całej Małopolsce. Podczas najbliższych dwóch koncertów pod hasłem „Uśmiechnij się z Kiepurą” zabrzmią słynne arie i pieśni z repertuaru Jana Kiepury. Dla publiczności zaśpiewają je Iwona Socha, Adam Sobierajski i Anna Sokołowska-Alabrudzińska. Gościnnie na scenie wystąpi także śpiewający aktor Dariusz Kordek. Orkiestra Opery Krakowskiej wystąpi pod batutą Piotra Sułkowskiego. Całość poprowadzi Łukasz Lech.

Kiedy? Miejskie Centrum Kultury w Nowym Targu - piątek 23 lutego, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie Kultura dla Seniora.

W drugą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie organizuje specjalny koncert charytatywny, w którego trakcie będzie prowadzona zbiórka dla dzieci z rodzin przyfrontowych. Pod hasłem Solidarni z Ukrainą wystąpią Artyści Teatru oraz zaproszeni goście m.in. Paweł Domagała i Julia Kamińska, Tatiana Malkova, Werusha, Jorgos Skolias.

Kiedy? Sobota 24 lutego, godz. 20.00. Więcej informacji na stronie teatru.

Filharmonia Krakowska w ten weekend zaprosi na dwa wyjątkowe koncerty:

 • symfoniczny, podczas którego razem z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej pod batutą Alexandra Humali wystąpi chiński pianista młodego pokolenia Tianxu An, zdobywca czwartej nagrody oraz nagrody specjalnej na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie im. P. Czajkowskiego. W programie koncertu zabrzmią kompozycje Debussy’ego, Ravela i Strawińskiego.

Kiedy? Piątek 23 lutego, godz. 19.30/Sobota 24 lutego, godz. 18.00.

 • kameralny z udziałem zespołu Cracow Golden Quintet, promującego swój najnowszy album z cyklu „Polish Wind Quintets”. Płyta prezentuje wybitne utwory polskich kompozytorów XX i XXI wieku, a celem cyklu jest rejestracja fonograficzna kompletnego zbioru rodzimych twórców na kwintet dęty.

Kiedy? Niedziela 25 lutego, godz. 15.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza na piątkowe koncerty Zimowej Akademii Muzyki. Wydarzenie stało się w ostatnich latach jednym z najważniejszych kursów mistrzowskich w Polsce skierowanych do muzycznej młodzieży szkolnej. Grono wspaniałych pedagogów prowadzących, warunki i atmosfera lusławickiego centrum, a także spotkania i wspólnie spędzony czas z rówieśnikami z całej Polski - wszystko to stanowi o wyjątkowej aurze i wysokim poziomie artystycznym Zimowej Akademii Muzyki. Piątkowe koncerty finałowe są niepowtarzalną okazją, aby usłyszeć wielu utalentowanych młodych muzyków.

Kiedy? Piątek 23 lutego, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Melomanów zaprasza do siebie także Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie. W kolejnej odsłonie cyklu Capella in Theatro, orkiestra Capella Cracoviensis zaprezentuje kompozycje m.in. Vivaldiego, Corelliego i Schutza.

Kiedy? Czwartek 22 lutego, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie teatru.

Muzyka klasyczna zagości również w Galerii Sztuki BWA Jatki w Nowym Targu. Przed publicznością wystąpi Marek Brynkus - gitarzysta, muzyk, kameralista, pedagog, dyrygent z 30-letnim doświadczeniem, zaangażowany w swoją pasję i pracę. - Poszukiwania, badania i opracowywania nieznanych dzieł muzycznych stanowią dla mnie pole działania, w którym samorealizacja daje impuls do poszerzenia dorobku w zakresie repertuaru związanego z gitarą klasyczną – pisze o sobie.

Kiedy? Czwartek 22 lutego, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ.

Spektakle: Urodziny Witkacego, Państwo Platona, Ga-la-la-la

Teatr Witkacego w Zakopanem wieńczy swoje coroczne świętowanie podwójnych Urodzin - Teatru oraz jego Patrona - Stanisława Ignacego Witkiewicza. W tym roku są to urodziny 39. i zarazem 139 rocznica przyjścia na świat Witkacego. W ramach hucznego świętowania odbędą się jeszcze m.in.

 • premiera nowej inscenizacji „Labirynt Schulza” w reż. Grzegorza Brala, opartej na „Sklepach cynamonowych” oraz rysunkach Brunona Schulza, w której aktorzy nie tylko słowem, gestem i plastyką ciał, ale i śpiewem kreują przed widzem senny świat artysty z Drohobycza;
 • koncert Joanny Słowińskiej i Karola Śmiałka będący hołdem dla Zygmunta Koniecznego, twórcy gatunku polskiej piosenki literackiej oraz kompozytora muzyki filmowej;
 • spacer literacki po Zakopanem, który poprowadzi Dorota Ryst;
 • wernisaż wystawy Zbigniewa Bajka;
 • tradycyjny koncert urodzinowy zwieńczony dorocznym Toastem za Witkacego i za Szaleńców Bożych.

Więcej informacji na stronie teatru.

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie przypomina swoje trzy inscenizacje:

 • na Dużej Scenie nowy spektakl w reż. Jana Klaty, który powstał w koprodukcji z niemieckim Nationaltheater Mannheim - „Państwo/Der Staat”. Sztuka nawiązuje do słynnej rozprawy filozoficznej Platona i jest grana w języku starogreckim, polskim oraz niemieckim (widzowie dostaną słuchawki z tłumaczeniem na język polski). W obsadzie wystąpią: Dominika Bednarczyk, Karolina Kazoń, Mariusz Bieryt i Wojciech Dolatowski.

Kiedy? Czwartek 22 lutego – piątek 23 lutego, godz. 19.00/Niedziela 25 lutego, godz. 17.00.

 • na Scenie MOS adaptacja powieści okrzykniętej wydarzeniem literackim roku 2019 roku. „Zimowla” Dominiki Słowik przenosi czytelników w klimat polskiej transformacji i początków lat dwutysięcznych, by w niezwykle wciągający, momentami groźny, ale też pełen ironii i humoru sposób przyglądać się magicznej codzienności małego miasteczka. Spektakl wyreżyserował Jakub Roszkowski, a w obsadzie występują m.in. Agnieszka Judycka, Feliks Szajnert, Agnieszka Przepiórska, Anna Tomaszewska i Marcin Kalisz.

Kiedy? Piątek 23 lutego, godz. 19.00/Sobota 24 lutego, godz. 17.00.

 • na Scenie Dom Machin - „Debil”, adaptacja utworu uhonorowanego Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną za najlepszy tekst 2020 roku. Sztuka autorstwa Maliny Prześlugi w przewrotny i dowcipny sposób porusza złożony temat osób z niepełnosprawnością i temat świata, który próbuje – a czasem nie próbuje wcale – z tym tematem dialogować. Sztukę reżyseruje Piotr Ratajczak. W główną rolę wciela się Rafał Szumera. Obok niego na scenie wystąpią Alina Szczegielniak, Grzegorz Łukawski, Antoni Milancej, Dominika Feiglewicz i Bożena Adamek.

Kiedy? Piątek 23 lutego - sobota 24 lutego, godz. 19:00/Niedziela 25 lutego, godz. 17.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Na scenie Opery Krakowskiej zagości spektakl muzyczny przygotowany przez studentki i studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego w ramach corocznej Gali Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Inscenizację pt. „Ga-la-la-la” poprowadzi maestro Piotr Sułkowski.

Kiedy? Sobota 24 lutego, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie opery.

Wystawy: Malarska niecisza i pokolenia wojny

Galeria SOKÓŁ, działająca przy Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na wernisaż wystawy „Niecisza”. To prezentacja twórczości artystki młodego pokolenia, uznanej pejzażystki - Anny Tajak. Wernisaż poprzedzą warsztaty malarstwa pejzażowego.

Kiedy? Warsztaty – czwartek 22 lutego, godz. 16.00, wernisaż – piątek 23 lutego, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach inauguruje nową wystawę czasową na terenie kasztelu w Szymbarku. Będzie można na niej obejrzeć prace Zofii Kubickiej - performerki, autorki projektów edukacyjnych, współtworzącej Fundację Otwarta Pracownia Twórcza, ale przede wszystkim rzeźbiarki, którą głęboko inspiruje bogata znaczeniowo kultura Słowiańska oraz jej nieoczywista relacja między człowiekiem a naturą.

Kiedy? Wernisaż – czwartek 22 lutego, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie inauguruje dwie nowe wystawy czasowe, związane tematycznie z drugą rocznicą inwazji Rosji na Ukrainę:

 • projektu „Pokolenia wojny”, który zgromadził prace ukraińskich artystów w wieku od czterech do pięćdziesięciu lat z różnych stron Ukrainy. Dzieła sztuki odzwierciedlają światopogląd Ukraińców, którzy od dwóch lat żyją pod ciągłym ostrzałem bombowym i mimo tych trudów, nadal tworzą piękne rzeczy. Sublimacja bólu i żalu w sztukę to wielka zdolność ludzi do przekształcenia horroru wojny w twórczość, która swoją energią wspiera opór wroga, wiarę w zwycięstwo i samo życie.
 • malarstwa ukraińskiej artystki Nadii Pavlovej, która po agresji Rosji na Ukrainę została zmuszona do opuszczenia rodzinnego domu wraz z dziećmi i przez długi czas nie mogła tworzyć. Z czasem, będąc już w Polsce powróciła do malowania, zaczęły postawać obrazy w technice Fluid Art, które były dla artystki art-terapią. Wystawa „Contra spem spero” to kolejna odsłona jej twórczości, która jest wynikiem pomysłu na wiosenny temat nadziei.

Kiedy? Wernisaże – czwartek 22 lutego, godz. 18.00 i 19.00. Więcej informacji na stronie biblioteki.

Spotkania: Niedziela z Tatusiem i Nutka Danutka

Centrum Sztuki Mościce zaprasza wszystkich ojców ze swoimi małymi pociechami na kolejną Niedzielę z Tatusiem. Tym razem głównym punktem programu będzie familijny spektakl „Jak wróbelek nie mógł zdążyć na wesele” grupy O!Teatr, oparty na motywach opowiadań o ptasich bohaterach bajek (m.in. wróbelek Elemelek) połączonych w jedną opowieść. Poszczególne epizody cechują się edukacyjną formą z wyraźnym, łatwym do zrozumienia przez najmłodsze dzieci morałem. W programie Niedzieli z Tatusiem nie zabraknie ponadto gier, konkursów i zabaw.

Kiedy? Niedziela 25 lutego, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Centrum Sztuki Mościce zaprasza także na pierwszą w tym roku odsłonę cyklu „Goście Łukasza Maciejewskiego”. Jej bohaterem będzie Zbigniew Zamachowski. Pretekstem do rozmowy jest premiera komedii „Sami swoi. Początek”, w którym aktor wciela się w rolę Kacpra Pawlaka – ojca filmowego Kazimierza Pawlaka. Spotkanie będzie miało miejsce po projekcji filmu.

Kiedy? Piątek 23 lutego, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Filharmonia Krakowska przygotowała dla najmłodszych odbiorców kolejne spotkanie z Nutką Danutką. To okazja do kreatywnej, interaktywnej zabawy, która pobudzi dziecięcą wyobraźnię. Spotkanie prowadzi Danuta Augustyn – autorka wielu projektów dla dzieci, doskonale znana krakowskiej publiczności. Całość posiada formę warsztatów, podczas których prezentowane są różne instrumenty oraz bogaty repertuar, nie tylko klasyczny. Lutowa edycja upłynie pod hasłem „Ulepimy dziś bałwana”.

Kiedy? Niedziela 25 lutego, godz. 10.00 i 11.30. Więcej informacji na stronie filharmonii.

Małopolska kultura na początek tygodnia

Wydarzenia: Kobieta i życie oraz warsztaty taneczne

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przypomina spektakl zrealizowany w koprodukcji z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. „Kobieta i życie” to adaptacja współczesnego dramatu Malwiny Prześlugi, nagrodzonego w IV Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU 2021 - "pieśni o współczesnej kobiecie, która próbuje zrozumieć swoje miejsce w społeczeństwie". W obsadzie: Alina Chechelska, Anna Lemieszek, Agnieszka Przepiórska i Antoni Milancej. Reżyseruje Gosia Dębska.

Kiedy? Wtorek 27 lutego-środa 28 lutego, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie teatru.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza także osoby z niepełnosprawnością wzroku do udziału w specjalnych warsztatach tanecznych, które są związane z inscenizacją musicalu „1989”.

Kiedy? Wtorek 27 lutego, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie teatru.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować