Pogoda - Sądeckie.pl

17

Dzisiaj jest: 17. 05. 2022 Do końca roku: 228 dni
Jakość Powietrza:

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 10-13 marca

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 10-13 marca

Koncerty, spektakle, wystawy, a także specjalne wydarzenia organizowane z myślą o wsparciu dla Ukrainy. Sprawdź, co na najbliższy weekend przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Muzyka: Koncerty dla małych i dużych melomanów

Filharmonia Krakowska przygotowała dla melomanów aż 5 wydarzeń koncertowych:

 • Koncert Uniwersytecki, organizowany w Collegium Novum UJ, gdzie zabrzmią kompozycje Mozarta i Mendelssona w wykonaniu zespołu w składzie: Michał Poniżnik – klarnet, Paweł Wajrak – skrzypce, Justyna Dybek-Boczek – skrzypce, Anna Migdał-Chojecka – altówka, Błażej Michna – altówka, Franciszek Pall – wiolonczela i Marta Nagawiecka – wiolonczela. Wykład o emocjach w muzyce wygłosi dr hab. Krzysztof Guczalski.

Kiedy? Czwartek 10 marca, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

 • koncert z cyklu Muzyczne Mosty, którego program wypełni utwór duńskiego kompozytora okresu baroku – Dietricha Buxtehude’a. Przed publicznością wystąpi orkiestra i chór Capelli Cracoviensis pod batutą Marcina Szelesta.

Kiedy? Czwartek 10 marca, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

 • koncert symfoniczny, w którym wezmą udział goście z Węgier – dyrygent György Györiványi-Ráth i flecista János Bálint. W programie utwory m.in. Czaczaturiana i Bartoka.

Kiedy? Piątek 11 marca, 19.30/Sobota 12 marca, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

 • koncert w ramach Sceny Muzyki Polskiej, z kompozycjami rodzimych kompozytorów m.in. Tadeusza Paciorkiewicza i Grażyny Bacewicz. Dla publiczności zagra Cracow Golden Quintet, który tworzą soliści, członkowie orkiestr symfonicznych i rozmaitych grup kameralnych.

Kiedy? Niedziela 13 marca, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

 • koncert charytatywny na rzecz Ukrainy, podczas którego Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Alexander Humala. Całkowity dochód z koncertu przekazany zostanie na rzecz walczącej Ukrainy.

Kiedy? Niedziela 13 marca, godz. 20.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Filharmonia Krakowska nie zapomina również o najmłodszych słuchaczach. Z myślą o nich w najbliższy weekend odbędą się kolejne spotkania w ramach serii edukacyjnej „Muzyczne Opowiastki”. Młodzi melomani wraz z rodzicami i opiekunami będą mieli okazję tym razem wysłuchać koncertu pod hasłem „Wiosenne zabawy”. Dzieciom zostaną przedstawione najpiękniejsze wiosenne melodie, w których zaklęty został przez kompozytorów śpiew ptaków i ciepły wietrzyk. W spotkaniu wezmą udział muzycy - Maria Gromińska, grająca na flecie poprzecznym i flecie piccolo, klarnecista Michał Serwin oraz pianistka Emilia Bernacka. Prowadzenie - Joanna Trafas.

Kiedy? Sala Złota - sobota 12 marca, godz. 10.00 i 12.00, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – niedziela 13 marca, godz. 10.00 i 12.00.

Podczas koncertów zbierane będą dary dla Tymczasowego Przedszkola pod Baranami dla ukraińskich dzieci: książki obrazkowe dla dzieci w wieku 3-6 lat, albumy dla dzieci starszych, książki z małą ilością tekstu po polsku, które będą służyć do nauki języka, kolorowanki oraz ręczniki papierowe i papier toaletowy.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza na koncert absolwentów Programu Pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci. Przed koncertem i w trakcie jego przerwy, będzie prowadzona zbiórka na rzecz potrzebujących pomocy z Ukrainy. Wstęp wolny.

Kiedy? Sobota 12 marca, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie centrum.

Na podróż muzycznym szlakiem Karpat zaprasza Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Przed publicznością wystąpi Sinfonia Carpathia z gościnnym udziałem Maksyma Dondalskiego - Koncertmistrza Opery Narodowej w Warszawie. W repertuarze znajdą się kompozycje autorstwa Ewy Borcz nawiązujące do melodii z regionu Karpat. Bogactwo brzmienia instrumentów smyczkowych umożliwi malowanie przy pomocy dźwięków górskich krajobrazów, opowiadając przy tym tajemnicze, lokalne historie i legendy.

Kiedy? Piątek 11 marca, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie MCK Sokół.

Cricoteka w Krakowie zaprasza na organizowany przez Kolegium Europejskie koncert charytatywny polskich piosenek ludowych w nowoczesnych aranżacjach. Na scenie wystąpi duo: Iga Krzaczyńska (wokal) i Jacek Kopiec (akordeon). 100% zebranych środków zostanie przeznaczonych na wsparcie uczniów z Ukrainy, którzy potrzebują pomocy.

Kiedy? Niedziela 13 marca o godz. 17.00.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na FB.

Muzyka zagości także w weekendowym repertuarze Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. A to za sprawą kolejnego koncertu z cyklu Capella in Theatrum. Tym razem orkiestra Capella Cracoviensis zaprezentuje utwory Vivaldiego, a jako soliści wystąpią: grający na fagocie Tomasz Wesołowski oraz skrzypek Robert Bachara.

Kiedy? Niedziela 13 marca, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie teatru.


Spektakle: Krakowiacy i Górale, Piotruś Pan, Różewicz

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie w najbliższy weekend przypomni trzy ubiegłoroczne premiery:

 •  „Zimowla” jest inscenizacją powieści Dominiki Słowik, okrzykniętej wydarzeniem literackim roku 2019 roku. Niezwykły utwór określany mianem polskiego Twin Peaks zaadaptował na potrzeby sceny i wyreżyserował Jakub Roszkowski. Spektakl przenosi publiczność w klimat polskiej transformacji i początków lat dwutysięcznych, by w niezwykle wciągający, momentami groźny, ale też pełen ironii i humoru sposób przyglądać się magicznej codzienności małego miasteczka. W obsadzie spektaklu występują m.in. Agnieszka Judycka, Feliks Szajnert, Agnieszka Przepiórska, Anna Tomaszewska i Marcin Kalisz.

Kiedy? Scena MOS - czwartek 11 marca - godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

 • „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” jest roztańczoną, pełną polskich smaków, ale i swojskiej muzyki country adaptacją słynnej opery Wojciecha Bogusławskiego. Spektakl wyreżyserował Cezary Tomaszewski, a w obsadzie występują m.in. Tomasz Wysocki, Ewelina Cassette, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Agnieszka Kościelniak, Karol Kubasiewicz i Karolina Kazoń.

Kiedy? Duża Scena, piątek 12 marca, godz. 19.00/sobota 13 marca, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

 • „Piotruś Pan i Jakub Hak”, czyli całkiem nowa wersja opowieści o Wiecznym Chłopcu, Wendy, potężnych Wróżkach i słynnym piracie. Spektakl reżyseruje Magdalena Miklasz wg adaptacji Macieja Podstawnego, a za baśniową scenografię odpowiada Mirek Kaczmarek. W obsadzie: Marta Waldera, Maciej Jackowski, Mateusz Janicki, Krzysztof Piątkowski, Tomasz Międzik oraz tancerka Anna Obszańska.

Kiedy? Sobota 12 marca/Niedziela 13 marca, godz. 15.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Teatr Witkacego w Zakopanem w ten weekend pokaże dwa spektakle:

 • „Metafizyka dwugłowego cielęcia” w reżyserii Andrzeja Dziuka to adaptacja wczesnego dramatu z dorobku patrona teatru. Bohaterem spektaklu jest młody człowiek, który usiłując dociec prawdy o swoim pochodzeniu i skomplikowanych związkach rodzinnych musi samookreślić się w pełnym ograniczeń świecie. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Emilia Nagórka, Adrianna Jerzmanowska, Joanna Banasik, Marek Wrona i Andrzej Bienias.

Kiedy? Scena Witkacego, czwartek 11 marca, godz. 19.15.

Więcej informacji na stronie teatru.

 • sztuka „Akt PRZERYWANY czyli TEATR Nie(konsekwencji)” została zainspirowana dramaturgią Tadeusza Różewicza. Spektakl dotyka tematyki związanej z kondycją nowoczesnego współczesnego człowieka - tzw. "małej stabilizacji" oraz istotnych zagrożeń, jakie dla człowieczeństwa niesie tzw. postęp technologiczny. W inscenizacji reżyserowanej przez Andrzeja Dziuka występują m.in. Joanna Banasik, Krzysztof Łakomik, Agnieszka Michalik, Katarzyna Pietrzyk, Marek Wrona i Dorota Ficoń.

Kiedy? Scena Witkacego, piątek 11 marca/sobota 12 marca, godz.19.15.

Więcej informacji na stronie teatru.


Wystawy: Zakopiańskie platery i Goplana Kantora

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem inauguruje wystawę „Wytwórnia platerów Marcina Jarry”. Znajdą się na niej wyroby w stylu zakopiańskim, które przyciągają oko konsekwentną i obfitą ornamentyką. Wykorzystano w niej najbardziej charakterystyczne motywy tatrzańskiej flory i elementy zaczerpnięte wprost z dekoracji architektonicznych, takie jak: pazdury, ząbce, warkocze, gwiazdy z sosrębów, kapliczki czy tradycyjne parzenice.

Kiedy? Wernisaż wystawy w Willi Oksza – piątek 11 marca, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.

W Centrum Sztuki Mościce można oglądać aż 4 nowe wystawy:

 • „Na zdrowie” to ekspozycja skierowana do całych rodzin, której tematem jest zdrowy styl życia, a także zagadnienia z szeroko pojętej biologii,
 • „Fotografia Dzikiej Przyrody” to wystawa plenerowa, na której zgromadzono 51 najciekawszych fotografii prestiżowego konkursu Wildlife Photographer of the Year,
 • ekspozycja „A co wam śpiewać, laleczki?” przedstawia postać Marii Konopnickiej w kontekście jej twórczości dla dzieci – niezwykle oryginalnej jak na czasy, w których powstawała,
 • najnowsza odsłona Red Gallery jest poświęcona twórczości kieleckiej artystki- malarki Magdaleny Miernik.

Więcej informacji o wystawach na stronie centrum.

Cricoteka w Krakowie pokazuje kolejną prezentację jednego obiektu ze swojej kolekcji w zaprojektowanej przez Kantora przestrzeni Galerii-Pracowni. Obiekt „Goplana i elfy” odwołuje się do spektaklu „Balladyna”, który Tadeusz Kantor wyreżyserował w 1943 r. w Podziemnym Teatrze Niezależnym. Inaczej niż w tekście Słowackiego – Goplana Kantora nie jest zwiewną nimfą. Postać ludzką zastąpiła uproszczona, geometryczna forma.

Więcej informacji na stronie Cricoteki.


Źródło: UMWM

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować