Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 10 - 13 sierpnia

Jeśli szukasz inspiracji na spędzenie wolnego czasu, małopolski region ma wiele do zaoferowania. W tym tygodniu możesz wybrać się na Festiwal Kiepury w Krynicy-Zdroju, gdzie usłyszysz znakomitych śpiewaków operowych i operetkowych. Możesz też odwiedzić Tatrzańskie Musealia w Zakopanem, gdzie zobaczysz unikatowe eksponaty związane z historią i kulturą Podhala. A może masz ochotę na coś nowoczesnego i energetycznego? W takim razie nie przegap koncertu saksofonowej orkiestry w Krakowie, która zagra utwory od jazzu po rocka. Na koniec, jeśli lubisz literaturę i teatr, polecamy premierowy spektakl według prozy Myśliwskiego w Nowym Sączu. To poruszająca opowieść o losach ludzi żyjących na wsi w XX wieku. Nie zwlekaj i zarezerwuj bilety na te wyjątkowe wydarzenia kulturalne!

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 10 - 13 sierpnia

Lato z Kiepurą w Krynicy-Zdroju i Wygiełzowie

W tym roku Krynica-Zdrój zaprasza miłośników opery i operetki na 56. Festiwal im. Jana Kiepury, który odbędzie się od 12 do 19 sierpnia. W programie festiwalu znajdują się gale, spektakle, koncerty i spotkania z artystami związani z twórczością patrona festiwalu i nie tylko. Na otwarcie festiwalu publiczność usłyszy koncert "Świat dla Kiepury" z udziałem młodych talentów: Ilony Krzywickiej, Dariji Auguštan i Piotra Buszewskiego. Orkiestrę poprowadzi Piotr Sułkowski. W kolejnych dniach festiwalu będzie można zobaczyć m.in. "Rigoletto" Verdiego w wykonaniu lwowskiej opery.

Zapraszamy na stronę festiwalu, gdzie znajdą Państwo więcej informacji i szczegóły. Festiwal odbywa się przy wsparciu Województwa Małopolskiego.

W ten weekend w Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie odbędzie się niezwykłe wydarzenie muzyczne poświęcone postaci Jana Kiepury, wybitnego śpiewaka operowego i operetkowego. W ramach cyklu "Lato z Kiepurą" publiczność będzie miała okazję posłuchać znanych i lubianych przebojów z operetek i piosenek z lat międzywojennych. Na scenie wystąpią znakomici soliści: Iwona Socha jako Marta Eggerth, Adam Sobierajski jako Jan Kiepura, Anna Sokołowska-Alabrudzińska jako Hanka Ordonówna i Jacek Wójcicki jako gość specjalny. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Sławomir Chrzanowski.

Widowisko odbędzie się w niedzielę 13 sierpnia o godz. 18.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.


Koncerty: Jazzowa pianistyka i saksofonowa orkiestra

Filharmonia Krakowska zaprasza na weekend pełen muzycznych atrakcji. W sobotę 12 sierpnia o godzinie 12.00 w Palmiarni Ogrodu Botanicznego UJ wystąpi puzonowy kwartet Brass Riders, który zagra polską muzykę filmową w aranżacjach Tomasza Stolarczyka, członka zespołu. To część cyklu Philharmonic Music Summer, który oferuje koncerty na świeżym powietrzu. Tego samego dnia o godzinie 20.00 w sali koncertowej filharmonii usłyszymy recital Michela Camino, znakomitego pianisty i kompozytora z Dominikany, laureata prestiżowych nagród. Jego muzyka to połączenie jazzu z afrocuban, pełne ekspresji, rytmu i energii. Więcej informacji na stronie filharmonii.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zaprasza na kolejne koncerty wakacyjnego Festiwalu Emanacje:

  • w lusławickim arboretum zagra Warsaw Saxophone Orchestra. Zespół tworzą studenci i absolwenci klasy saksofonu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, którzy należą do grona najlepszych polskich saksofonistów młodego pokolenia. Założycielem i dyrygentem zespołu jest Paweł Gusnar – jeden z najbardziej wybitnych i wszechstronnych saksofonistów, prorektor ds. zagranicznych UMFC.

Kiedy? Sobota 12 sierpnia, godz. 12.00.

  • w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej wystąpią pianistka Justyna Danczowska i grający na waltorni Jacek Muzyk. W programie kameralnego recitalu artystów znajdą się utwory m.in. Paula Hindemitha, Francisa Pulenca i Paula Dukasa.

Kiedy? Niedziela 13 sierpnia, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie centrum.

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza na muzyczne wydarzenie w ramach XXXIII edycji "Koncerty letnie w zabytkach". W Galerii Dworu Karwacjanów będzie można posłuchać utworów kobiet kompozytorek, które wykonają Vera Lizzio i Diana Nocchiero. Są to włoskie pianistki, które grają na fortepianie na cztery ręce. Koncert odbędzie się w sobotę 12 sierpnia o godzinie 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Spektakle: Premierowa adaptacja Myśliwskiego i operowe arcydzieło

Teatr Witkacego w Zakopanem zaprasza na dwie inscenizacje, które z pewnością zainteresują miłośników dramatu i prozy.

  • „Rzeźnia” to sztuka inspirowana słuchowiskiem Sławomira Mrożka, w której śledzimy losy skrzypka, człowieka niedojrzałego emocjonalnie i uzależnionego od matki. Reżyserem spektaklu jest Andrzej St. Dziuk, a w rolach głównych występują Dorota Ficoń, Kamil Joński i Krzysztof Najbor.

Kiedy? Czwartek 10 sierpnia, godz. 19.15

  • „Traktat o łuskaniu fasoli” to najnowsza propozycja Sceny Propozycji Aktorskich, oparta na powieści Wiesława Myśliwskiego. Przedstawienie ukazuje historię rodziny i losy Polski przez pryzmat rozmowy ojca i syna. Adaptacją i reżyserią zajęła się Emilia Nagorka, a obok niej na scenie zobaczymy Krzysztofa Łakomika, Piotra Łakomika, Agnieszkę Michalik, Andrzeja Bieniasa, Krzysztofa Wnuka i Kamila Jońskiego.

Kiedy? Sobota 12 sierpnia, godz. 19.15 (premiera)/Niedziela 13 sierpnia, godz. 19.15.

Szczegóły na stronie teatru.

Opera Krakowska zaprasza na swoją inscenizację operowego arcydzieła - „Traviata” Verdiego. Reżyser Krzysztof Nazar przenosi akcję do współczesności, ukazując uniwersalność dramatu bohaterów, ich uczuć i dylematów. Spektakl porusza temat miłości, skazanej na przegraną, pokazuje determinację człowieka i jego konfrontację z losem, opowiada o odwadze i samotności, o postawach i wyborach, które dotyczą nas wszystkich. W obsadzie m.in. Edyta Piasecka, Paweł Skałuba, Adam Szerszeń, Agnieszka Cząstka-Niezgódka i Krzysztof Kozarek.

Kiedy? Piątek 11 sierpnia/sobota 12 sierpnia, godz. 18.30.

Więcej informacji na stronie opery.


Muzealne wydarzenia: Tatrzańskie Musealia i Valizka

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza wszystkich miłośników kultury i przyrody na swoje doroczne święto Tatrzańskie Musealia. W tym roku hasłem przewodnim jest „Tatrzańskie smaki i zapachy”. Przez dwa dni, 12 i 13 sierpnia, będzie można uczestniczyć w różnych atrakcjach związanych z kulinariami, sztuką i historią regionu. Oto niektóre z nich:

w Galerii Sztuki w willi Oksza odbędzie się śniadanie na trawie oraz warsztaty kulinarne dla dzieci, gdzie będą mogły nauczyć się przygotowywać tradycyjne potrawy tatrzańskie;

w Galerii Władysława Hasiora będzie można obejrzeć filmy o artystach zakopiańskich, a także zwiedzić wystawę poświęconą twórczości tego niezwykłego rzeźbiarza;

w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego będzie można zobaczyć wystawę stałą prezentującą etnografię, historię i przyrodę Tatr, a także wystawę czasową „Made in Zakopane”, pokazującą wyroby rzemieślnicze z tego miasta;

w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba odbędą się warsztaty przestrzennego suszenia kwiatów, podczas których będzie można stworzyć własne kompozycje florystyczne;

Spacer architektoniczny po Chałupie Gąsieniców Sobczaków pozwoli poznać historię i charakter tej typowej zakopiańskiej budowli;

w Muzeum Kornela Makuszyńskiego będzie można wziąć udział w spotkaniu „Makuszyński i miasto”, posłuchać opowieści o życiu i twórczości pisarza, a także zapoznać się z poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

W niedzielę Muzeum Tatrzańskie zaprasza do wyjazdu na wieś. W Zagrodzie Korkoszów w Czarnej Górze będzie można spróbować regionalnych specjałów, a także dowiedzieć się więcej o tradycjach tkackich i zobaczyć, jak się tka na krosnach. W Dworze w Łopusznej czeka wełniana biesiada, podczas której będzie można nauczyć się przędzenia wełny na kołowrotku oraz wykonywania prac rękodzielniczych na szydełkach i drutach.

Tatrzańskie Musealia to wyjątkowa okazja, aby poznać bogactwo kultury i przyrody Tatr. Zapraszamy do udziału w tym niezapomnianym święcie. Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza na nową wystawę czasową, która odbędzie się w Kasztelu w Szymbarku. Wystawa nosi tytuł "Valizka" i jest dziełem czterech angielskich artystek: Ruth Miemczyk, Louise Severyn Kosinska, Moniki Wheeler i Sophie Epton Mock. Artystki poznały się w Gorlicach i Szymbarku 23 lata temu, podczas międzynarodowego pleneru artystycznego organizowanego przez gorlicką galerię. Od tego czasu współpracują ze sobą przy różnych projektach. "Valizka" jest ich najnowszym przedsięwzięciem, które ma charakter podróżny - wystawa będzie prezentowana w Anglii i Francji, a jej początek ma miejsce właśnie w Polsce.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 11 sierpnia o godzinie 18.00.

Zapraszamy do odwiedzenia strony muzeum, gdzie znajdą Państwo więcej informacji na temat wystawy i artystek.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na wakacyjne warsztaty rodzinne „Poza ramy”, które odbędą się w sobotę 12 sierpnia. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli poznać rośliny z bukietów malowanych przez Marię Tarnawską-Wójtowicz i przygotowywanych na święto Matki Boskiej Zielnej. Następnie będą tworzyć własne kompozycje roślinne na bawełnianych poszewkach poduszek, używając tuszy i techniki druku wypukłego. Poduszki będą mogły być wypełnione łuskami gryki lub wsadem syntetycznym, według upodobań uczestników.

Warsztaty potrwają od 11.30 do 17.00.

Szczegóły na stronie muzeum.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować