Pogoda - Sądeckie.pl

30

Dzisiaj jest: 30. 11. 2021 Do końca roku: 31 dni
Jakość Powietrza:

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 15-17 października

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 15-17 października

Koncerty symfoniczne, widowiska baletowe, wernisaże nowych wystaw czasowych – poznaj wydarzenia, które na najbliższy weekend przygotowały instytucje kultury województwa małopolskiego.

Koncerty: Dni Żeleńskiego, Lubomirski Festival i karpackie melodie

Filharmonia Krakowska na najbliższe dni przygotowała dla melomanów szereg koncertowych wydarzeń:
  • podczas Koncertu symfonicznego dla publiczności zagra jedna z najwybitniejszych pianistek Republiki Macedonii, chwalona za wyrafinowaną i subtelną technikę - Marija Gjoshevska. W programie wieczoru pojawią się kompozycje Rachmaninowa i Maxa Regera. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi dyrygent honorowy instytucji - Antoni Witt (piątek 15 października, godz. 19.30/sobota 16 października, godz. 18.00, pierwszy z koncertów poprzedzi spotkanie autorskie z Wittem z okazji premiery książki „Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci”);
  • koncert w ramach Lubomirski Festival wypełnią rapsodie autorstwa Mieczysława Karłowicza, Siergieja Lapunowa i Grzegorza Fitelberga. Dla krakowskiej publiczności wykonają je pianista Yarosław Myszko oraz Orkiestra Filharmonii Śląskiej, którą poprowadzi Rafał Kłoczko (niedziela 17 października, godz. 18.00).
Więcej informacji na stronie Filharmonii Krakowskiej.


Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza na kolejną odsłonę koncertowego cyklu PREZENTACJE, poświęconego młodym i zdolnym instrumentalistom. W ten weekend przed publicznością wystąpią: pochodzący z Poznania flecista Michał Szymański oraz bydgoski klarnecista Paweł Libront. Muzykom na fortepianie będzie akompaniowała Marianna Waszkiewicz.

Koncert odbędzie się w niedzielę 17 października o godz. 17.00. Więcej informacji na stronie Centrum Pendereckiego.


Muzyka klasyczna w ten weekend będzie królować także w Gorlicach. Na terenie renesansowego Kasztelu w Szymbarku odbędzie się koncert orkiestry smyczkowej Sinfonia Carpathia, z gościnnym udziałem Maksyma Dondalskiego - Koncertmistrza Opery Narodowej w Warszawie. W repertuarze znajdą się kompozycje autorstwa Ewy Borcz, nawiązujące do melodii z regionu Karpat.

Koncert odbędzie się w niedzielę 17 października o godz. 18.00. Więcej informacji na stronie Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.


Wyjątkowy koncert w ten weekend także na scenie Teatru Witkacego w Zakopanem. W ramach 10. edycji Festiwalu Inspirowane Górami im. Ewy i Macieja Berbeków, razem z trzyosobowym zespołem wystąpi Grzegorz Turnau. Koncert odbędzie się w niedzielę 17 października o godz. 18.00. Więcej informacji na stronie Teatru Witkacego.


Spektakle: Ponadczasowy Molier i powietrzna akrobatyka

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie w najbliższy weekend zaproponuje dwa spektakle:
  • na Dużej Scenie bijącą rekordy popularności, nieschodzącą z afiszu od 15 lat inscenizację ponadczasowej komedii Moliera „Chory z urojenia”. Reżyser Giovanni Pampiglione zamyka całość w niezwykle efektownej i rzadko dziś spotykanej formie komedii dell’arte. To spektakl, który bawi do łez, nie uciekając przy tym od chwil głębokiej refleksji. W tytułowej roli występuje Andrzej Grabowski, w obsadzie również m.in. Lidia Bogaczówna, Krzysztof Jędrysek, Feliks Szajnert i Anna Tomaszewska (piątek 15 października, godz. 19.00);
  • na scenie Dom Machin - uwspółcześnioną wersję opowieści o antycznym bohaterze – „Agamemnon”. Główny bohater to nie tylko władca, dowódca, ale też mąż i ojciec robiący zakupy - bohater, który nie jest w stanie znieść kłamstw, płytkości i małości otaczającej go rzeczywistości. W postać wciela się Marcin Kalisz. Monodram autorstwa Rodrigo Garcii reżyseruje Mirosław Kaczmarek (piątek 15 października/sobota 16 października/niedziela 17 października, godz. 19.00).
Więcej informacji na stronie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.


Opera Krakowska prezentuje jedno ze swoich najnowszych przedstawień, które miało premierę w marcu tego roku - „Cosi Fan Tutte”. Akcja opery komicznej (z muzyką Mozarta i librettem Lorenzo da Ponte) rozgrywa się w XVII-wiecznym Neapolu i koncentruje na perypetiach dwóch młodych oficerów. Bohaterowie w imię męskiego zakładu, postanawiają wystawić na próbę wierność swoich wybranek. Reżyserem nowej adaptacji jest Jerzy Stuhr. Nad stroną muzyczną czuwa Tomasz Tokarczyk. W spektaklu, w zależności od dnia pokazu, można zobaczyć dwa różne zespoły obsadowe. Na scenie występują m.in. Katarzyna Oleś-Blacha, Agnieszka Cząstka-Niezgódka, Zuzanna Caban, Adam Szerszeń i Sebastian Marszałowicz.

Spektakl będzie można obejrzeć w piątek 15 października, sobotę 16 października i niedzielę 17 października, o godz. 18.30. Informacje o biletach na stronie Opery Krakowskiej.


W Centrum Sztuki Mościce trwa jubileuszowa, X edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca SCENA OTWARTA. Z tej okazji tarnowska publiczność obejrzy w ten weekend dwie efektowne inscenizacje baletowe:
- „Bursztynowe drzewo” krakowskiego Art Collor Ballet w reż. Agnieszki Glińskiej – widowisko inspirowane pradziejami ludów przemierzających Europę, oszałamiające feerią barw, zaskakującymi kostiumami, wyjątkową muzyką i ruchem scenicznym (piątek 15 października, godz. 19.00);
- „Four Season” Akrobatycznego Teatru Tańca Mira-Art z Gdyni – spektakl z powietrzną akrobatyką, który opowiada o życiu kobiety alegorycznie wpisanym w najsłynniejsze dzieło muzyczne Antonio Vivaldiego - „Cztery pory roku” (niedziela 17 października, godz. 19.00).

Więcej informacji o festiwalu na stronie Centrum Sztuki Mościce.


Wystawy: Kantorowskie inspiracje, Tatry w grafice, kolekcja papieskich znaczków

Dwie nowe wystawy czasowe czekają na publiczność w Cricotece. Pierwsza z nich to „Wpół do jutra”, ekspozycja zbiorowa realizowana przez Roberta Kuśmirowskiego we współpracy z kuratorami Magdaleną Ujmą-Gawlik i Kamilem Kuitkowskim, z udziałem artystów – Marka Chlandy, Andrzeja Dudka Dürera, Krzysztofa Leona Dziemaszkiewicza, Jana Gryki, Mikołaja Smoczyńskiego, Macieja Świeszewskiego i Daniela Zagórskiego. Bezpośrednim punktem odniesienia jest obecna odsłona wystawy stałej Cricoteki „Tadeusz Kantor. Widma”, poświęcona tematowi trudnej pamięci i traum przeszłości. „Wpół do jutra” przenosi tę problematykę w czas współczesny: dotyka kwestii rozpadu ogólnej, uniwersalnej wizji kultury. Koncentruje się na indywidualnych lękach, żywionych przez ludzi żyjących tu i teraz.

Wystawę można oglądać od 14 października.


Druga z nowych wystaw Cricoteki odbędzie się w ramach Open Eyes Art. Festival. Punkt wyjścia ekspozycji pt. „Przemiany” stanowi cykl przestrzennych fotografii o tym samym tytule autorstwa Zofii Rydet. Do przemian już zawartych w dziele przez artystkę, kolejne dołożył czas, a następne konserwacja. Równie złożona problematyka przemian i nawarstwień dotyczy pokazanych na wystawie obiektów zabytkowych.

Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę 17 października o godz. 18.30.


Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem inauguruje specjalną ekspozycję grafiki i rysunków ze swoich zbiorów, które były tworzone na potrzeby wydawnictw poświęconych górskiej tematyce, od początku XIX wieku po wybuch I wojny światowej. Na ekspozycji „Zilustrowane Tatry” znajdą się dzieła takich twórców jak: współpracujący ze Stanisławem Staszicem Zygmunt Vogel, czy też Emanuel Kronbach. Szczególną uwagę poświęcono wielkim popularyzatorom Tatr: Waleremu Eljaszowi-Radzikowskiemu oraz Stanisławowi Witkiewiczowi. Wystawie towarzyszył będzie bogaty program spotkań i wykładów.

Wernisaż wystawy w Willi Oksza odbędzie się w piątek 15 października, o godz. 18.00.


Z okazji XXI Dnia Papieskiego, w Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie startuje wystawa filatelistyczna „Nie lękajcie się…”. Na kilkudziesięciu planszach i w gablotach zastanie zaprezentowany imponujący zbiór prywatnych kolekcjonerów panów Macieja Rudego oraz Krzysztofa Biedrzyńskiego przedstawiający obiekty filatelistyczne z całego świata, numizmaty oraz karty pocztowe pierwszego dnia obiegu upamiętniające peregrynacje Papieża Polaka po świecie. Nie mniej ważną częścią wystawy jest udostępniona przez Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II ekspozycja „Jan Paweł II: człowiek i kultura”, która odzwierciedla różne aspekty życia Papieża Polaka i jego zaangażowania na rzecz kultury i edukacji.

Wernisaż wystawy odbędzie się na terenie skansenu, we dworze z Drogini, w piątek 15 października o godz. 12.00.


Ekspozycję o historycznej tematyce w ten weekend zaprezentuje również Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach. Wystawa „Stan wojenny 1981- 1983” została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Prezentuje ona podstawowe informacje dotyczące tytułowego wydarzenia. Fotografie pochodzą ze zbiorów krajowych i zagranicznych, m.in.: Archiwum Confédération française démocratique du travail, Ośrodka Pamięć i Przyszłość, Ośrodka KARTA, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz Archiwum IPN.

Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek 15 października o godz. 13.00.


Źródło: UMWM

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować