Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 23 - 26 maja

Koncerty, spektakle, wystawy, warsztaty i tematyczne spotkania – sprawdź wydarzenia w małopolskiej kulturze na najbliższy weekend.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 23 - 26 maja

Koncerty: Dzień Matki ze Świerczkowiakami, Orkiestrą Rondine i Vivaldim

Z okazji Dnia Matki Centrum Sztuki Mościce zaprasza na 2 wyjątkowe wydarzenia sceniczne:

 • Zespół pieśni i Tańca Świerczkowiacy przygotował pełen emocji, uczuć i wdzięczności koncert, który dedykuje wszystkim Mamom. Na scenie Centrum Sztuki Mościce w popisowym repertuarze wystąpią grupy: Przedszkolaków, Małych Świerczkowiaków, Grupa Młodzieżowa oraz Skład reprezentacyjny. Tancerzom będą towarzyszyły Kapela Młodzieżowa i Orkiestra ZPiT.

Kiedy? Sobota 25 maja, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie Centrum.

 • Chór i Orkiestra Rondine w ramach skierowanego do wszystkim mam koncertu „Damą być!”, zaprezentują repertuar pełen ponadczasowych piosenek z repertuaru m.in. Ewy Bem, Haliny Banaszak, Alicji Majewskej i Urszuli.

Kiedy? Niedziela 26 maja, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie Centrum.

Na specjalny koncert związany z Dniem Matki do Makowa Podhalańskiego zaprasza również Filharmonia Krakowska. W Makowskim Centrum Kultury dla wszystkich mam zabrzmią słynne „Cztery pory roku” Vivaldiego. Razem z zespołem instrumentalnym Filharmonii wystąpi skrzypaczka Joanna Konarzewska.

Kiedy? Niedziela 26 maja, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.

Filharmonia Krakowska prezentuje także koncert zamykający tegoroczną edycję Festiwalu Chórów Dziecięcych. W jego ramach na jednej scenie wystąpią działające przy instytucji zespoły: Chóru Chłopięcego i Dziewczęcego, Ukraińskiego Chóru Dziecięcego, Chóru Społecznego oraz orkiestry Krakowskiej Młodej Filharmonii pod batutą Tomasza Chmiela. Dla publiczności zaśpiewają uczestnicy festiwalowych warsztatów chóralnych.

Kiedy? Sobota 25 maja, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.

Filharmonia Krakowska w ten weekend poleca melomanom jeszcze dwa wydarzenia koncertowe:

 • organizowaną na scenie Filharmonii galę Piano Chorale w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, z udziałem Chóru Polskiego Radia pianisty Aleksandra Dębicza.

Kiedy? Piątek 24 maja, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie filharmonii

 • recital Kwartetu Waltorniowego Filharmoników Krakowskich – Cracow Horn Quartet w przestrzeni Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie. Zespół w składzie: Adam Kozłowski, Marek Gumiela, Artur Tyński oraz Paweł Dziewoński zagra przeboje muzyki filmowej i klasycznej. Wstęp wolny.

Kiedy? Niedziela 26 maja, godz. 12.00, 13.00, 14.00, 15.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.

Opera Krakowska inauguruje cykl koncertów, organizowanych we współpracy z Muzeum Fotografii w Krakowie. Podczas pierwszego z nich wystąpią soliści Opery Krakowskiej: Zuzanna Caban oraz Jarosław Bielecki z towarzyszeniem Matteo Zoli przy fortepianie. Ich recital pod hasłem „Operowa klisza” odbędzie się przeszklonym pawilonie MuFo. Zabrzmią fragmenty operetek oraz innych cieszących się popularnością melodii. Po muzycznej uczcie zaplanowano zwiedzanie wystawy czasowej Muzeum.

Kiedy? Sobota 25 maja, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie opery.

Spektakle: Hiphopowy musical, Stachura, Zemsta nietoperza

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie proponuje widzom cztery inscenizacje:

 • musical „1989”, który jest efektem koprodukcji z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Przedstawienie w reżyserii Katarzyny Szyngiery ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy. Formą nawiązuje do „Hamiltona” - rewolucyjnego broadway’owskiego musicalu Lin-Manuela Mirandy, proponując świeży język opowiadania o historii, atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców. Za brzmienie odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej Mikosz „Webber”. W obsadzie występują m.in. Karolina Kazoń, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Magdalena Osińska, Rafał Szumera, Mateusz Bieryt i Marcin Czarnik.

Kiedy? Duża Scena - sobota 25 maja/niedziela 26 maja, godz. 19.00.

 • spektakl zrealizowany w koprodukcji z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. „Kobieta i życie” to adaptacja współczesnego dramatu Malwiny Prześlugi, nagrodzonego w IV Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU 2021 - "pieśni o współczesnej kobiecie, która próbuje zrozumieć swoje miejsce w społeczeństwie". W obsadzie: Alina Chechelska, Anna Lemieszek, Agnieszka Przepiórska i Antoni Milancej. Reżyseruje Gosia Dębska.

Kiedy? Scena Dom Machin - czwartek 23 maja, godz. 19.00.

 • „Act of Killing”, czyli teatralna adaptacja słynnego, wielokrotnie nagradzanego, nominowanego do Oscara, filmu dokumentalnego Joshu'y Oppenheimera. Reżyserem spektaklu jest Jan Klata, a w roli głównej występuje Jan Peszek. Ponadto w obsadzie m.in. Tadeusz Zięba, Marcin Kalisz, Marcin Sianko i Tomasz Wysocki.

Kiedy? Scena MOS - czwartek 23 maja, godz. 19.00.

 • komedię „O dwóch doktorach i jednej pacjentce” napisaną i wyreżyserowaną przez Macieja Wojtyszko. Twórca sztuki głównymi bohaterami uczynił dwie autentyczne postaci z historii Krakowa: Józefa Dietla – emerytowanego lekarza i prezydenta Krakowa oraz Stanisława Kurkiewicza – pioniera polskiej seksuologii. W spektaklu spotykają się oni pod koniec XIX wieku, by razem zająć się leczeniem pewnej dojrzałej, eleganckiej pacjentki. W obsadzie wystąpią Hanna Bieluszko, Feliks Szajnert oraz Karol Kubasiewicz.

Kiedy? Scena Dom Machin - sobota 25 czerwca/niedziela 26 maja, godz. 16.00 i 19.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Teatr Witkacego w Zakopanem również zaprasza widzów na cztery spektakle:

 • „Stachura – się powie o tym wolniutko a Ty tylko słuchaj” przywołuje teksty słynnego poety pokolenia 56. - To spektakl pełen muzyki, tworzonej tu i teraz, wśród widzów. Poszukiwanej od pierwszego dźwięku, rodzącego się z dotyku, oddechu, szarpnięcia struny - mówi reżyser całości Andrzej Bienias. W obsadzie m.in. Joanna Banasik, Katarzyna Pietrzyk i Krzysztof Łakomik.

Kiedy? Czwartek 23 maja, godz. 19.15.

 • „Traktat o łuskaniu fasoli” jest najnowszą premierą działającej przy teatrze Sceny Propozycji Aktorskich. Przedstawienie na motywach prozy Wiesława Myśliwskiego przygotowała aktorka teatru – Emilia Nagórka. Obok niej w obsadzie wystąpią Krzysztof Łakomik, Piotr Łakomik, Agnieszka Michalik, Andrzej Bienias, Krzysztof Wnuk i Kamil Joński.

Kiedy? Piątek 24 maja, godz. 19.15.

 • „Nieprzyjaciel” wg Juliena Greena to niezwykły dramat miłości, który determinuje wkroczenie obcego, postaci dwuznacznej, zesłanego równie dobrze przez niebo, jak i przez piekło. Reżyseruje Andrzej St. Dziuk, a w obsadzie: Emilia Nagórka, Dominik Piejko oraz Piotr Łakomik.

Kiedy? Dwór Tetmajerów w Łopusznej – sobota 25 maja, godz. 19.30.

 • „Panopticum” to widowisko oparte na tekstach Juliana Tuwima, w którym ożywa klimat podwórek, małych skwerków i przedwojennych kawiarni. Najwyższej jakości sztuka słowa, nastrojowa muzyka Jerzego Chruścińskiego w aranżacji zespołu Max Klezmer Band tworzą niezwykłą atmosferę zadumy, ale także gwarantują doskonałą zabawę. W obsadzie: Dorota Ficoń, Katarzyna Pietrzyk, Andrzej Bienias, Krzysztof Najbor i Krzysztof Wnuk.

Kiedy? Niedziela 26 maja, godz. 20.15.

Więcej informacji na stronie teatru.

Opera Krakowska przypomina prawdziwe arcydzieło operowego gatunku - „Zemstę nietoperza", brawurową komedię omyłek Johanna Straussa. Akcja utworu rozgrywa się w XIX-wiecznym kurorcie pod Wiedniem i jest skoncentrowana na dowcipnej, salonowej intrydze. Twórca krakowskiej adaptacji – Janusz Józefowicz sięgnął po kongenialne tłumaczenie libretta autorstwa Juliana Tuwima. W obsadzie m.in. Tomasz Rak, Iwona Socha, Wołodymyr Pańkiw i Agnieszka Cząstka-Niezgódka.

Kiedy? Piątek 24 maja, godz. 18.30/Niedziela 26 maja, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie opery.

Wydarzenia: Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, Krakowski Wianek, orawskie posiady

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie zachęca do odkrywania piękna i tajemnic regionu za sprawą 26. edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Tegoroczna odsłona odbywa się pod hasłem Nic dziwnego! W drugim weekendzie akcji na zwiedzających czekają trzy niezwykłe miejsca:

 • zespół szpitalno-parkowy w Kobierzynie, gdzie będzie można usłyszeć m.in. o twórcach, którzy trafiali tu z powodu psychicznych zaburzeń i czasem ukojenie znajdowali w sztuce;
 • pałacowy budynek w tarnowskich Gumniskach, który będzie tłem opowieści o intrygujących dziejach rodziny Sanguszków, która pozostawiła po sobie unikatową kolekcję sztuki, znajdującą się obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Tarnowskiej;
 • Muzeum Jana Wnęka i kościół w Odporyszowie, związane z postacią miejscowego cieśli i rzeźbiarza-samouka z połowy XIX wieku, który okazał się niezwykłym wynalazcą-lotnikiem.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie MIK-u.

W ostatni majowy weekend Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza do malowniczej Szczurowej na 41. KRAKOWSKI WIANEK – Przegląd Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka. Główne cele, jakie przyświecają temu wydarzeniu folklorystycznemu, to: ochrona, popularyzacja i dokumentacja bogactwa kultury ludowej regionu etnograficznego Krakowiaków Wschodnich oraz Pogórza Ciężkowickiego, a także doskonalenie warsztatu merytorycznego instruktorów ruchu regionalnego.

Dla najlepszych wykonawców z regionu etnograficznego Krakowiaków Wschodnich i Pogórza Ciężkowickiego wydarzenie to stanowi kwalifikację na Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych SABAŁOWE BAJANIA w Bukowinie Tatrzańskiej, Małopolski Przegląd Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY w Łużnej oraz rekomendację na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Kiedy? Sobota 25 maja/Niedziela 26 maja. Więcej informacji na stronie centrum.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza również do Galerii BWA SOKÓŁ na kolejne spotkanie z cyklu WRZĄTEK, którego tematem przewodnim będzie język i komunikacja.Do wspólnej rozmowy zasiądą: dr Małgorzata Lebda, prof. dr hab. Zbigniew Nęcki oraz dr hab. Krzysztof Zajas, prof. UJ. Dyskusję poprowadzi dr hab. Dariusz Juruś, prof. UJ.

Kiedy? Czwartek 23 maja, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu inauguruje także wystawę malarstwa Piotra Jargusza. Artysta na co dzień jest związany z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, gdzie prowadzi autorskie pracownie: malarstwa i projektów w przestrzeni społecznej. Od lat realizuje cykl „Obrazy uliczne” - wyrazistym, skrótowym gestem i z oszczędnością koloru maluje na szarych papierach pakunkowych, a następnie obrazy te przykleja na słupach ogłoszeniowych w przestrzeni miejskiej. Wystawa w Nowym Sączu to okazja do zobaczenia jego ulicznych obrazów w enklawie galerii, czyli środowisku zgoła innym, niż tym, któremu zostały one przeznaczone.

Kiedy? Piątek 24 maja, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie galerii.

Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej wraz z Instytutem Rozwoju Orawy serdecznie zapraszają na pierwsze w tym roku Posiady Orawskie. Spotkanie połączone będzie z wystawą fotografii z albumu "Skondeś ty, cyjześ ty? Dziedzictwo Zubrzycy Dolnej zawarte na starych fotografiach”.

Kiedy? Czwartek 13 maja, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Dla młodych i najmłodszych: Nutka Danutka, Duszek w operze, Piotruś Pan

Filharmonia Krakowska zaprasza młodych i najmłodszych melomanów na specjalne spotkania muzyczne:

 • Musica-Ars Amanda to cykl adresowany do młodzieży licealnej. Najbliższe spotkanie będzie poświęcone dziełom kompozytorów doby klasycyzmu, których muzyczne ścieżki nie raz przecinały się z genialnym Wolfgangiem Amadeusem Mozartem.. Orkiestra Filharmonii wystąpi pod kierownictwem Romana Niczyparuka oraz z udziałem pianistów: Dominiki Peszko i Radosława Goździkowskiego. Spotkanie poprowadzi Paweł Riess.

Kiedy? Sala koncertowa Filharmonii – czwartek, 23 maja, godz. 18.00/Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – piątek 24 maja, godz. 18.00

 • „Bajki Muzyką Pisane” to dźwiękowe opowieści dla najmłodszych odbiorców. W tym sezonie artystycznym projekt opiera się na twórczości Aleksandra Fredry (rok 2023 został ogłoszony rokiem tego wybitnego poety, komediopisarza i pamiętnikarza). Podczas najbliższego spotkania uczestnicy wysłuchają adaptacji bajki „Bajeczka o osiołku”, z muzyką Pawła Moszumańskiego i wg scenariusza Jerzego Łysińskiego.

Kiedy? Sala koncertowa Filharmonii – sobota 25 maja, godz. 10.30 i 12.00/Fort Sztuki (i) Życia, Fundacja Pełna Życia w Krakowie – niedziela 26 maja, godz. 12.45.

 • Nutka Danutka to muzyczne spotkania z kreatywną, interaktywną zabawą, pobudzającą wyobraźnię, prowadzi Danuta Augustyn – autorka wielu projektów dla dzieci, doskonale znana krakowskiej publiczności. Całość posiada formę warsztatów, podczas których prezentowane są różne instrumenty oraz bogaty repertuar, nie tylko klasyczny. Najbliższa edycja upłynie pod, związanym z Dniem Matki, hasłem „Mamma mia!”.

Kiedy? Niedziela 26 maja, godz. 10.00 i 11.30.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

W Operze Krakowskiej trwa cykl spotkań muzyczno-edukacyjnych pod hasłem „Duszek w Operze”, skierowany do dzieci w wieku 4-6 lat. Mali uczestnicy w towarzystwie tytułowego Duszka Operowego przez starą szafę trafiają do zaczarowanej krainy, w której odkrywają muzyczne tajemnice. Tym razem znakiem przewodnim z alfabetu muzyki będzie literka „A”, jak aktor.

Kiedy? Niedziela 26 maja, godz. 10.00, 11.30 i 13.00. Więcej informacji na stronie opery.

Teatr Witkacego w Zakopanem prezentuje spektakl „Piotruś Pan, czyli chłopiec, który nienawidził matek”. Przedstawienie powstało w ramach całorocznych warsztatów teatralnych prowadzonych na działającej przy teatrze Scenie Atelier. Za reżyserię pokazu odpowiada Emilia Nagórka.

Kiedy? Niedziela 26 maja, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie teatru.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza do udziału w międzypokoleniowej przygodzie – na Dzień Dziecka i Dzień Mamy, w rodzinnym gronie i rozbudzających wyobraźnię przestrzeniach Muzeum. Uczestnicy warsztatów poszukają odpowiedzi na pytania: jak wyglądało dzieciństwo w czasach naszych prapradziadków i praprababć, co łączy współczesne dzieci z tymi sprzed stu lat i co cieszyło naszych bliskich, kiedy byli mali. Zobaczymy zabawki zrobione dla dzieci przez członków ich rodzin oraz przedmioty, które wykonały rodzinne zespoły. Będziemy gromadzić wspomnienia, doświadczenia oraz emocje płynące ze współpracy i wspólnej zabawy. Cześć z nich schowamy do „skrzyń” na domowe skarby – wraz z utkanymi przez nas kilimkami, w których wątki z przędzy splotą się z opowieściami.

Kiedy? Sobota 25 maja, godz. 11.00 i 12.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza rodziny dwujęzyczne włosko-polskie oraz wszystkie osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu „Czytamy na głos - bajkoterapia po włosku”. To okazja do poczytania na głos książek dla dzieci w języku włoskim, rozmowy i wzmocnienia dwujęzyczności dzieci. Spotkanie poprowadzą: Silvia Wolski, Alessandro Cerbai i Wirginia Cristin.

Kiedy? Piątek 24 maja, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie biblioteki.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować