Pogoda - Sądeckie.pl

30

Dzisiaj jest: 30. 11. 2021 Do końca roku: 31 dni
Jakość Powietrza:

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 25-28 listopada

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 25-28 listopada

Koncert symfoniczny pod znakiem włoskiej opery, baletowa premiera z Panem Twardowskim, andrzejkowy wieczór w skansenie – poznaj wydarzenia, jakie na najbliższy weekend przygotowały instytucje kultury województwa małopolskiego.

Koncerty: Bella Italia i śpiew deszczu

Filharmonia Krakowska na koniec listopada przygotowała wydarzenia koncertowe:

  • występ Chóru Capella Cracoviensis i chóru Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa, który wykona utwory z dorobku Mendelssohna, di Lasso i Brahmsa (czwartek 25 listopada, godz. 18.00),
  • Koncert Symfoniczny pod hasłem Bella Italia!, gdzie zabrzmią arie z dzieł operowych Giovanniego Paisiello i Bernarda Mengozziego. Solistką wieczoru będzie włoska sopranistka Antonella Colaianni, a Orkiestrę Kameralną Filharmonii Krakowskiej poprowadzi pochodzący również z Włoch dyrygent Nicola Simoni (piątek 26 listopada, godz. 19.30/sobota 27 listopada, godz. 18.00).

Więcej informacji na stronie Filharmonii Krakowskiej.

Filharmonia Krakowska nie zapomina również o najmłodszych słuchaczach. Z myślą o nich w najbliższy weekend odbędą się kolejne spotkania w ramach serii edukacyjnej „Muzyczne Opowiastki”. Młodzi melomani wraz z rodzicami i opiekunami będą mieli okazję tym razem wysłuchać koncertu kameralnego pod wdzięcznym tytułem „O czym śpiewa deszcz”. Całość poprowadzi sopranistka Joanna Trafas, której na scenie będą Trio Perkusyjne Filharmoników Krakowskich w składzie: Paweł Mielcarek, Jakub Frączek i Marcin Suliński.

Koncerty odbędą się:

  • w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie (sobota 27 listopada, godz. 10.00 i 12.00),
  • w Sali Złotej Filharmonii Krakowskiej (niedziela 28 listopada, godz. 10.00 i 12.00).

Więcej informacji na stronie Filharmonii Krakowskiej.


Spektakle: Baletowy Pan Twardowski i operetka sanatoryjna

Opera Krakowska przygotowała premierę baletową na podstawie jednego z najpopularniejszych dzieł Ludomira Różyckiego. Prapremiera baśniowego baletu „Pan Twardowski” odbyła się 100 lat temu, w maju 1921 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie i od razu odniosła wielki sukces. W tradycji Opery Krakowskiej tytuł pojawia się po raz trzeci. Obecna wersja będzie jednak odbiegać od pierwowzoru. Twórczynię adaptacji - Violettę Suskę, bardziej intryguje wątek faustowski, zawarty w legendzie o Panu Twardowskim niż ten historyczny, zaś akcja inscenizacji rozgrywa się w realiach współczesności. Wśród solistów m.in. Dzmitry Prokharau, Yauheni Raukuts, Yauheni Yatskevich i Wioletta Maciejewska.

Premiera baletu odbędzie się w piątek 26 listopada o godz. 18.30. Kolejne spektakle o tej samej godzinie w sobotę 27 listopada i niedzielę 28 listopada. Więcej informacji na stronie Opery Krakowskiej.

Na niezwykłe widowisko artystyczne zaprasza także Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. „Artyści i Muzy” to spektakl według koncepcji i scenariusza Marii Molendy, który swobodnie łączy muzykę, taniec, modę i poezję, a także nawiązuje do twórczości młodopolskich artystów: Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego i Józefa Mehoffera. Inscenizację przygotował Teatr Nomina Rosae we współpracy z Kings Town Dancers oraz Teatrem Tańca Terpsychora.

Spektakl zostanie pokazany w ramach projektu Labirynt Historii w najbliższy piątek 26 listopada o godz. 18.00. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ.

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie w ten weekend przypomina dwie głośne inscenizacje:

  • na Dużej Scenie „Lalka” w reż. Wojtka Klemma. Autor dramaturgicznej adaptacji utworu - Tomasz Cymerman tak opisuje powieściową rzeczywistość: „Postaci, jak w demonicznej farsie, niszczą siebie i innych, a wszystko w imię realizacji pragnień. Nie jest możliwa tu miłość, jak i w ogóle międzyludzkie zaufanie. Liczą się tylko pieniądze, władza, pochodzenie. Wszyscy żyją na kredyt, finansowy i uczuciowy”. W rolę Stanisława Wokulskiego wciela się Mateusz Janicki, Izabelę Łęcką kreuje Karolina Kazoń. Ponadto w obsadzie występują m.in. Dominika Bednarczyk, Hanna Bieluszko, Mateusz Bieryt, Marcin Kalisz i Krzysztof Piątkowski (piątek 26 listopada/sobota 27 listopada, godz. 19.00),
  • na Scenie MOS „Turnus mija, a ja niczyja...” w reż. Cezarego Tomaszewskiego. Akcja spektaklu rozgrywa się w sanatorium im. prof. Dietla. Do ośrodka przybywa grupa specjalnych gości i potencjalnych inwestorów. Ordynatorem zwiedzanego ośrodka jest prof. dr Józef Dietl, który jakiś czas temu stworzył tajemniczy napój o niezwykłych właściwościach. Goście będą mogli go skosztować. W spektaklu określanym mianem „operetki sanatoryjnej” rozbrzmiewają takie utwory jak „Brunetki, blondynki”, „Dziewczyny z Barcelony” czy „Co się dzieje, oszaleję”, a także kompozycje Wagnera, Bacha, Offenbacha i Verdiego. W obsadzie: Pola Błasik, Lidia Bogaczówna, Agnieszka Kościelniak, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Karol Kubasiewicz, Daniel Malchar, Antoni Milancej i Rafał Szumera (sobota 27 listopada, godz. 19.00/niedziela 28 listopada, godz. 18.00).

Więcej informacji na stronie Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie.

Teatr Witkacego w Zakopanem proponuje spektakl na podstawie „Cmentarzyska samochodów” Fernando Arrabala. Akcja sztuki pt. „Da Capo Al Fine” rozgrywa się w nieokreślonym bliżej świecie, na tytułowym cmentarzysku samochodów. Głównym bohaterem jest 33-letni trębacz, kierujący lokalnym zespołem muzycznym. Codziennie urządza na cmentarzysku bezpłatne koncerty dla biedaków i bezdomnych, czym ściąga na siebie uwagę władz. W obsadzie występują: Adrianna Jerzmanowska, Agnieszka Michalik, Kamil Joński, Dominik Piejko, Krzysztof Wnuk, Przemysław Sokół i Marek Wrona. Reżyseruje Andrzej St. Dziuk.

Spektakl można obejrzeć w piątek 26 listopada i sobotę 27 listopada o godz. 19.15. Więcej informacji na stronie Teatru Witkacego.

Tymczasem na scenie Centrum Sztuki Mościce spektakl, który rozbawi sarkastycznym, brytyjskim humorem i błyskotliwymi dialogami. Przed tarnowską publicznością gościnnie wystąpi stołeczny Teatr Capitol. „Kiedy kota nie ma…” to komedia sytuacyjna opowiadająca o perypetiach dwóch angielskich małżeństw, które wspólnie wybierają się do słonecznego Saint-Tropez. Sztuka autorstwa Johnnie Mortimer i Brian Cooke została przetłumaczona na kilka języków, największym powodzeniem cieszyła się w Anglii i USA. Reżyserem nowej polskiej adaptacji jest Andrzej Rozhin. W obsadzie: Katarzyna Skrzynecka, Cynthia Kaszyńska, Jacek Lenartowicz, Jakub Wieczorek, Magdalena Wróbel i Agata Puterko.

Spektakl będzie można zobaczyć w piątek 26 listopada o godz. 19.00. Więcej informacji na stronie Centrum Sztuki Mościce.


Wydarzenia: Noc w skansenie i wystawa ikon

Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec przygotowało specjalne andrzejkowe spotkanie na terenie skansenu. W przestrzeni Dworu z Drogini publiczność czeka wieczór pełen emocji, odkrywania tajemnic przyszłości i sercowych rozterek. O muzyczne tło zadba Kapela Dudek–Lewicki.

Muzeum zaprasza w sobotę 27 listopada od godz. 18.00 do 22.00.

Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju w najbliższą niedzielę inauguruje wystawę „Pieśń nad pieśniami”. Gromadzi ona ikony powstałe w ramach tegorocznych XIII Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów Nowica, które odbyły się w Krzyworówni. U podnóża Czarnohory przez dwa wrześniowe tygodnie malarze z Polski i Ukrainy szukali własnego klucza do tekstu „Pieśń nad Pieśniami” – tematu pleneru. Powstały prace zarówno interpretujące tekst wprost, jako opowieść o tęsknocie, pragnieniu zjednoczenia, a także zgodnie z chrześcijańską tradycją odwołujące się do interpretacji maryjnej i chrystologicznej. Wśród plenerowych prac są i takie, których twórcy zrezygnowali z ilustracji tekstu podejmując temat miłości w sposób śmiały i nieoczywisty.

Wystawę można oglądać do 17 stycznia.


Źródło: UMWM

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować