Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 26 - 29 października

Filmowe urodziny Krzesimira Dębskiego, świat poezji Szymborskiej, Małopolska na zdjęciach sprzed lat – sprawdź, co na najbliższy weekend przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 26 - 29 października

KONCERTY: Filmowe urodziny i świat Szymborskiej

Centrum Sztuki Mościce zaprasza na wydarzenie muzyczne, które zdarza się raz na pół wieku! To Koncert Muzyki Filmowej połączony z Jubileuszem 50-lecia Pracy Artystycznej i 70. urodzinami Maestro Krzesimira Dębskiego. Wybitny kompozytor i dyrygent zagra m.in. utwory z takich filmów: „Ogniem i mieczem”, „W pustyni i w puszczy”, czy „1920 Bitwa Warszawska”. Wspólnie z Maestro wystąpią: soliści Katarzyna Krawiec i Kacper Andrzejewski oraz PRIMUZ Chamber Orchestra.

Kiedy? Sobota 28 października, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Dwa wydarzenia koncertowe przygotowała dla melomanów Filharmonia Krakowska:

 • w ramach projektu Muzyczne Mosty wystąpi orkiestra Sinfonietta Cracovia, którą poprowadzi hiszpański dyrygent Josep Vicent - dyrektor artystyczny prestiżowej sali koncertowej w Alicante. W programie zabrzmią utwory Beethovena, Sibeliusa, Glassa i Barbera.

Kiedy? Czwartek 26 października, godz. 19.30.

 • najbliższy Koncert oratoryjny zostanie zadedykowany pamięci zmarłego w tym miesiącu kompozytora Stanisława Radwana. Publiczność usłyszy elegijne dzieła „Requiem” z dorobku Gabriela Fauré i Maurice Duruflé. Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Maciej Tworek. Na scenie zaśpiewają: Solomiia Pavlenko – sopran, Sylwia Pietrzak – mezzosopran i Josep-Ramon Olivé – baryton.

Kiedy? Piątek 27 października, godz. 19.30/Sobota 28 października, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.


Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach świętuje jubileusz 75-lecia Chór Polskiego Radia i zarazem jego pierwszy koncert jako zespołu artystycznego centrum. Tego wieczoru zabrzmią chóralne dzieła wybitnych polskich kompozytorów — Krzysztofa Pendereckiego oraz Henryka Mikołaja Góreckiego, których 90. rocznica urodzin przypada w tym roku. Ponadto na jubileuszowym koncercie w roli dyrygentów wystąpią dotychczasowi dyrektorzy artystyczni zespołu: Maria Piotrowska-Bogalecka, Agnieszka Franków-Żelazny, Włodzimierz Siedlik oraz Stanisław Krawczyński.

Kiedy? Sobota 28 października, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza na popołudnie pełne muzyki, poezji i refleksji, czyli koncert „Szymborską Świat Malowany”, organizowany z okazji 100. rocznicy urodzin polskiej noblistki. Jego program stanowi podróż poprzez życie i twórczość wybitnej poetki. To okraszona anegdotami i mało znanymi tekstami literackimi, opowieść o świecie z perspektywy wierszy Szymborskiej. Twórcami oprawy muzycznej jest rodzinny duet: kompozytor i pianista Zbigniew Lemański oraz jego śpiewająca córka Amelia Lemańska. Obok nich na scenie wystąpią muzycy: Tomasz Nykamowicz (perkusja), Anna Orlik (skrzypce), Bartosz Bezegłów (gitary) i Michał Kubik (gitara basowa, akordeon).

Kiedy? Niedziela 29 października, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Muzyczne wydarzenie zagości w ten weekend także na scenie Teatru Witkacego w Zakopanem. Muzyczne Zaduszki Jazzowe to specjalny koncert poświęcony pamięci artystów, którzy uczestniczyli w zakopiańskiej edycji United Europe Jazz Festival. Dla publiczności zagrają m.in. kwartet Piotr Budniak Essential Group i Tomek Kudyk z formacją New Bone.

Kiedy? Niedziela 29 października, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie teatru.


SPEKTAKLE: Znachor i Cyganeria

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie w ten weekend przypomni widzom dwie inscenizacje:

 • adaptację niezwykle popularnej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza „Znachor”. Jej ekranizacja stała się jedną z tych najważniejszych w historii polskiego kina. Twórcą nowej scenicznej wersji jest Jakub Roszkowski, a tytułową postać kreuje Maciej Jackowski. Ponadto w obsadzie m.in. Marta Konarska, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Anna Tomaszewska i Lidia Bogaczówna.

Kiedy? Scena MOS - czwartek 26 października, godz. 19.00/Piątek 27 października, godz. 11.00 i 19.00/Sobota 28 października, godz. 16.00 i 19.00.

 • komedię „O dwóch doktorach i jednej pacjentce” napisaną i wyreżyserowaną przez Macieja Wojtyszko. Twórca sztuki głównymi bohaterami uczynił dwie autentyczne postaci z historii Krakowa: Józefa Dietla – emerytowanego lekarza i prezydenta Krakowa oraz Stanisława Kurkiewicza – pioniera polskiej seksuologii. W spektaklu spotykają się oni pod koniec XIX wieku, by razem zająć się leczeniem pewnej dojrzałej, eleganckiej pacjentki. W obsadzie wystąpią Hanna Bieluszko, Feliks Szajnert oraz Karol Kubasiewicz.

Kiedy? Scena Dom Machin - piątek 27 października - sobota 28 października, godz. 19.00/Niedziela 29 października, godz. 17.00.

Teatr zaprasza również na kolejny wieczór teatralnej improwizacji z grupą ImproKRK (Scena MOS, niedziela 29 października, godz. 20.00). Więcej informacji na stronie teatru.


Opera Krakowska przypomina głośną adaptację „Cyganerii” Pucciniego w reż. Laco Adamika. Reżyser przeniósł akcję opowieści o paryskiej bohemie z pierwszej połowy XIX wieku do czasów belle époque. Spektakl cechują zarówno wyraziste kreacje m.in. Iwony Sochy, Katarzyny Oleś-Blachy i Adama Szerszenia, a także zachwycająca scenografia i kostiumy projektu Barbary Kędzierskiej.

Kiedy? Czwartek 26 października – niedziela 29 października, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie opery.


WYDARZENIA: Świerczkowiacy na bis, papieski festiwal, teatry dziecięce

Centrum Sztuki Mościce zaprasza ponownie na specjalny jubileuszowy koncert Zespołu Pieśni Tańca Świerczkowiacy. Jego program koncertu został przygotowany z myślą o tegorocznych, czerwcowych obchodach 60-lecia zespołu. Na scenie zaprezentują się więc wszystkie grupy taneczne, działające w jego ramach. Świerczkowiacy specjalizują się w niezwykle bogatym folklorze Małopolski i są ekspertami w folklorze Krakowiaków Wschodnich. Kostiumeria zespołu mieści setki oryginalnych, w większości ręcznie wykonanych, kostiumów.

Kiedy? Niedziela 29 października, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Muzeum – Dom Rodzinny Ojca Świętego w Wadowicach prezentuje dwa wydarzenia w ramach nowego festiwalu pod hasłem „Cały Twój”, poświęconego myśli i dziedzictwu św. Jana Pawła II. Kolejne punkty festiwalowe programu to:

 • ważne z perspektywy zrozumienia działalności Jana Pawła II na rzecz dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego - spotkanie z panem dr. Jarosławem Sellinem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tematem spotkania będą relacje Papieża z judaizmem. Minister Sellin przedstawi wyniki badań, które przeprowadził na potrzeby swojej rozprawy naukowej - „Żydzi i judaizm w życiu i doświadczeniu Karola Wojtyły (1920 - 1978)”.

Kiedy? Sala teatralna Domu Katolickiego w Wadowicach - piątek 27 października, godz. 16.30.

 • koncert, podczas którego zabrzmi „Mała Msza uroczysta” Gioacchino Antonio Rossiniego. Jedno z ostatnich dzieł tego mistrza opery publiczność usłyszy w wykonaniu Bernardy Grembowiec - sopran, Kamili Paciorkowskiej - alt, Tomasza Świerczka - tenor i Macieja Drużkowskiego - bas. Towarzyszyć im będą instrumentaliści i chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Wojciecha Rodka.

Kiedy? Kościół św. Piotra Apostoła w Wadowicach – niedziela 29 października, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Cricoteka w Krakowie w weekend stanie się przestrzenią Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Podskoki i wykręty”, którego organizatorem jest Teatr Figurki. W ramach wydarzenia:

 • odbędą się warsztaty dla dzieci w wieku 2-3 lat „Kolorowe połączenia”
 • będzie można wziąć udział w „Dźwiękowo-teatralnej improwizacji”, czyli warsztatach dla dzieci w wieku 4-8 lat
 • zostaną zaprezentowane spektakle: „Statek Noego” Teatru Maska, „Cyrkowo” dziecięcej grupy TUiTAM oraz „Kulka” Wrocławskiego Teatru Lalek.

Kiedy? Piątek 27 października – niedziela 29 października. Więcej informacji na stronie Cricoteki.


Cricoteka zaprezentuje także kolejną odsłonę długofalowego projektu „Still Standing” – tym razem w formie projekcji pełnometrażowego nagrania performansu oraz rozmowy z jego twórczyniami – choreografką Weroniką Pelczyńską oraz producentką projektu Magdaleną Rubenfeld. „Still Standing” stawia pytania o to, jak troszczyć się o pamięć w miejscach trudnego dziedzictwa oraz w jaki sposób efemeryczne formy mogą być wykorzystywane jako strategie upamiętnienia?

Kiedy? Czwartek 26 października, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki.


WYSTAWY: Małopolska sprzed lat i prezentacje nowotarskie

Muzeum Etnograficzne w Krakowie inauguruje nową wystawę czasową „CZAS NAŚWIETLANIA/CZAS WYWOŁYWANIA. Fotografia etnograficzna z Małopolski na przełomie XIX i XX wieku”. Ekspozycja pokaże ponad 170 fotografii wybranych z najstarszych zbiorów muzeum. Prezentowane zdjęcia zrobiono na wsiach i w miastach Małopolski pod koniec XIX wieku i trzech pierwszych dziesięcioleciach XX. Przedstawiają ówczesne życie w tym regionie: zwyczaje mieszkańców, ich wygląd, pracę, domy i otoczenie. Tytuł wystawy, nawiązując do terminów tradycyjnego warsztatu fotograficznego, proponuje dwie metaforyczne perspektywy odbioru zdjęć: „naświetlania” – okoliczności ich powstania 100 lat temu, oraz „wywoływania” – oddziaływania i odbioru tych obrazów dzisiaj.

Kiedy? Wernisaż – piątek 27 października, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na dwie nowe wystawy czasowe:

 • w Galerii BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu - „Biografie”, prezentacja malarskiej twórczości Tadeusza Ciemierkiewicza – pochodzącego z Jarosławia artysty, barda, twórcy biżuterii. Konsekwentnie od lat tworzy cykle malarskie „Biografie”, za pomocą których mówi o „niewyrażalnym” – o stanach i emocjach, umykających dokładnemu zdefiniowaniu, o całym spektrum swojego, jak i uniwersalnie ludzkiego, doświadczania, które na jego obrazach układa się w fantasmagoryczne, przywołujące moc skojarzeń, abstrakcje.

Kiedy? Wernisaż – piątek 27 października, godz. 18.00.

 • w Galerii BWA Jatki w Nowym Targu – 32. Prezentacje Nowotarskie. To interdyscyplinarna wystawa organizowana z okazji 32. urodzin galerii. Do zaprezentowania swoich prac zostali zaproszeni artyści związani z Nowym Targiem, posługujący się różnymi technikami, wywodzący się z różnych pokoleń.

Kiedy? Wernisaż – niedziela 29 października, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie centrum.


Cricoteka w Krakowie otwiera nową odsłonę projektu Cloakroom 2023. Będzie to wystawa „Omnia” autorstwa Katarzyny Wyszkowej. To ekspozycja rozpisana na serię monumentalnych gwaszy i obiekty. Artystka zaprasza do sanktuarium teatralnego geniusza, w którym gra on jednoosobowy spektakl.

Kiedy? Wernisaż – piątek 27 października, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki.


WARSZTATY: Duszek w operze i przygoda w Muzogrodzie

W Operze Krakowskiej rusza nowy cykl spotkań muzyczno-edukacyjnych skierowany do dzieci w wieku 4-6 lat pod hasłem „Duszek w Operze”. Mali uczestnicy w towarzystwie tytułowego Duszka Operowego wejdą przez starą szafę do zaczarowanej krainy, w której odkrywać będą muzyczne tajemnice. Zajrzą za kulisy Opery Krakowskiej, zobaczą kostiumy i scenografię, poznają instrumenty, sami spróbują swoich sił w grze na instrumentach oraz wspólnym śpiewaniu, a także odkryją jak działa technologia sceny, światła i zapadnie. Znakiem przewodnim z alfabetu muzyki będzie podczas pierwszego spotkania litera „P” jak perkusja.

Kiedy? Niedziela 29 października, godz. 10.00, 11.30, 13.00. Więcej informacji na stronie opery.


Na niezwykłą dźwiękową podróż zaprosi dzieci w ten weekend także Filharmonia Krakowska, za sprawą kolejnej odsłony cyklu „Przygody w Muzogrodzie”, prowadzonego przez Magdalenę Drozd. Bohaterka cyklu - Kantylenka wraz z filharmonikami krakowskimi zabiera słuchaczy w zaczarowaną podróż po dźwiękach Nutostrady, która biegnie przez krainę Muzogrodu. W czasie spotkań na dzieci czekają muzyczne zagadki i kreatywne zabawy. Każdy koncert to niezapomniana przygoda, opowiedziana z piosenką na ustach przy akompaniamencie instrumentów. Tym razem uczestnicy odwiedzą krainę tańca.

Kiedy? Filharmonia Krakowska - sobota 28 października/Fort Borek – niedziela 29 października, godz. 10.30 i 12.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.


Muzeum Archeologiczne w Krakowie organizuje kolejne warsztaty haftu artystycznego dla dorosłych. Zajęcia obejmują prezentację historii i technologii wybranych technik hafciarskich oraz naukę ściegów. Uczestnicy otrzymują niezbędne materiały.

Kiedy? Czwartek 26 października, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować