Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 5 - 8 października

Nowy festiwal "Cały Twój" poświęcony papieskiej spuściźnie, taneczna Scena Otwarta, historia łącząca pokolenia w muzeum - sprawdź, co na najbliższy weekend przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 5 - 8 października

Festiwale: Cały Twój, Scena Otwarta, Dawne Komputery

W najbliższą niedzielę startuje nowy festiwal pod hasłem „Cały Twój”, poświęcony myśli i dziedzictwu św. Jana Pawła II. Jego głównymi organizatorami są Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach oraz Filharmonia Krakowska. W programie - koncerty, spotkania z inspirującymi osobami oraz konferencja naukową dotycząca relacji wiary i rozumu. Wydarzenie będzie odbywać się w Wadowicach i w Krakowie - dwóch szczególnych miastach, związanych ściśle z historią życia Papieża Polaka.

Całość zainauguruje koncert „Człowiek nie może żyć bez miłości”. W Kościele na krakowskiej Skałce odbędzie się prapremierowe wykonanie napisanych specjalnie na tę okazję utworów poświęconych papieskim encyklikom. Zabrzmią także m.in. najpiękniejsze pieśni maryjne. Dla publiczności zaśpiewają Izabela Szafrańska, Małgorzata Markiewicz, Emilia Pływacz, Marcin Sójka i Stanisław Plewniak. Towarzyszyć im będzie Chór i Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Janusza Wierzgacza.

Kiedy? Niedziela 8 października, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Filharmonia Krakowska w ten weekend zaprasza także na tegoroczną edycję Festiwalu Szymanowski/Polska/Świat. Na jego finał został przygotowany koncert dedykowany wybitnemu polskiemu kompozytorowi - Stanisławowi Skrowaczewskiemu, w 100. rocznicę jego urodzin. Obok utworu Skrowaczewskiego zabrzmią także: kompozycja „Mandragora, op. 43” patrona Filharmonii oraz słynna suita baletowa „Ognisty ptak” Strawińskiego. Razem z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej pod batutą brytyjskiego dyrygenta Paula Goodwina wystąpią: flecista Łukasz Długosz i tenor Stanisław Napierała.

Kiedy? Piątek 6 października, godz. 19.30/Sobota 7 października, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.


W Centrum Sztuki Mościce taniec i emocje! Już po raz 12. odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca SCENA OTWARTA. Jego program obejmuje spektakle taneczne z Polski, Słowacji i Ukrainy, a także spotkania z tancerzami, wystawę i konkurs choreograficzny. Na dobry początek z własną wersją operowego hitu „Carmen” wystąpi Państwowy Teatr Tańca w Koszycach.

Kiedy? Sobota 7 października, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu proponuje na ten weekend dwa festiwalowe wydarzenia związane z kulturą ludową:

13. edycję Małopolskiego Przeglądu Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich w Jabłonce na Orawie. Przygotowano cztery konkurencje konkursowe: tradycyjnych scenek obyczajowych, pieśni ludowych, rękodzieła artystycznego i potraw regionalnych.

Kiedy? Sobota 7 października – niedziela 8 października, od godz. 11.00.

II Spotkania z Lachami Sądeckimi – Festiwal Tańca Ludowego. W tym roku, w lachowskie progi Zespół Regionalny Mystkowianie zaprosił: Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”, Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „POŁONINY” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Gąbińska”.

Kiedy? Sobota 7 października, godz. 15.00.

Więcej informacji na stronie centrum.


Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do Arteteki na kolejną edycję Festiwalu Dawnych Komputerów i Gier. To jedno z największych tego typu wydarzeń w Polsce, którego celem wydarzenia jest przypomnienie, jak wyglądała informatyka kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat temu.Dla gości zostają udostępnione w pełni interaktywne i sprawne dawne komputery i konsole (m.in. Commodore 64, Amiga 500, Atari 65XE, Philips MSX, NES, SNES, Nintendo 64). Na sprzęcie można więc pograć lub programować!

Kiedy? Sobota 7 października, od godz. 10.00. Więcej informacji na stronie biblioteki


Spektakle: Kopernik, Kobieta i życie, Hotel Utopia

Opera Krakowska prezentuje swój najnowszy premierowy spektakl „Kopernik”. Został on przygotowany specjalnie z myślą o tegorocznych obchodach Roku Mikołaja Kopernika. Libretto musicalu autorstwa pisarki Ałbeny Grabowskiej odwołuje się do najważniejszych wydarzeń z życia bohatera. Autorzy spektaklu chcą go ukazać nie tylko jako wybitnego astronoma, ale także otwartego i pełnego pasji człowieka. Teksty piosenek napisał Daniel Wyszogrodzki, autorem muzyki jest Tomasz Szymuś, a całość wyreżyserował Jakub Szydłowski. Tytułową rolę odtwarza Marcin Franc. Obok niego na scenę występują m.in. Wojciech Daniel, Paweł Tucholski, Anastazja Simińska, Michał Dudkowski i Kamila Najduk.

Kiedy? Czwartek 5 października – piątek 6 października, godz. 18.30/Sobota 7 października – niedziela 8 października, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie opery.


Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie proponuje trzy spektakle:

na Dużej Scenie musical „1989”, który jest efektem koprodukcji z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Przedstawienie w reżyserii Katarzyny Szyngiery ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy. Formą nawiązuje do „Hamiltona” - rewolucyjnego broadway’owskiego musicalu Lin-Manuela Mirandy, proponując świeży język opowiadania o historii, atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców. Za brzmienie odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej Mikosz „Webber”. W obsadzie występują m.in. Karolina Kazoń, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Magdalena Osińska, Rafał Szumera, Mateusz Bieryt i Marcin Czarnik.

Kiedy? Piątek 6 października, godz. 19.00/Sobota 7 października i niedziela 8 października, godz. 12.00 i 19.00.

na Scenie Dom Machin spektakl zrealizowany w koprodukcji z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. „Kobieta i życie” to adaptacja współczesnego dramatu Malwiny Prześlugi, nagrodzonego w IV Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU 2021 - "pieśni o współczesnej kobiecie, która próbuje zrozumieć swoje miejsce w społeczeństwie". W obsadzie: Alina Chechelska, Anna Lemieszek, Agnieszka Przepiórska i Antoni Milancej. Reżyseruje Gosia Dębska.

Kiedy? Czwartek 5 października – sobota 7 października, godz. 19.00.

na Scenie MOS „Act of Killing”, czyli teatralną adaptację słynnego, wielokrotnie nagradzanego, nominowanego do Oscara, filmu dokumentalnego Joshu'y Oppenheimera. Reżyserem spektaklu jest Jan Klata, a w roli głównej występuje Jan Peszek. Ponadto w obsadzie m.in. Tadeusz Zięba, Marcin Kalisz, Marcin Sianko i Tomasz Wysocki.

Kiedy? Czwartek 5 października – sobota 7 października, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie teatru.


Teatr Witkacego w Zakopanem przypomina widzom spektakl „Hotel Utopia”, który powstał w ramach Sceny Propozycji Aktorskich. To pełna groteski sztuka w reż. Andrzeja Bieniasa o chęci stworzenia „człowieka idealnego”, gotowego (według jego twórców) stawić czoło nowej rzeczywistości. W obsadzie m.in. Adrianna Jerzmanowska, Emilia Nagórka, Agnieszka Michalik i Kamil Joński.

Kiedy? Czwartek 5 października, godz. 19.15. Więcej informacji na stronie teatru.


Cricoteca w Krakowie prezentuje spektakl „Drganie jednej struny”, będący kolejną odsłoną projektu „Rollercoaster – Kolekcjonerzy wrażeń”. Hasłem tegorocznej edycji są „Translacje”. Prezentowana inscenizacja to spektakl bez słów, zainspirowany słynną powieścią Stanisława Lema „Solaris”. Poza spektaklem publiczność będzie mogła wziąć udział także w powiązanych tematycznie warsztatach kinetografii oraz wykładzie dra Mateusza Chaberskiego.

Kiedy? Warsztaty – Sobota 7 października, godz. 13.00/ Wykład – niedziela 8 października, godz. 17.00/ Spektakl – niedziela 8 października, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie Cricoteki.


Wystawy: Zapis socjologiczny i malarski koloryzm

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu otwiera w Gmachu Głównym nową wystawę czasową pod hasłem „Zofia Rydet. Zapis socjologiczny”. To niezwykła okazja do przyjrzenia się z bliska efektom pracy jednej z najbardziej znaczących postaci polskiej fotografii. Rydet była autorką licznych cykli fotograficznych, spośród których „Zapis socjologiczny”, rozpoczęty w 1978 roku i kontynuowany aż do jej śmierci, zyskał szczególne uznanie odbiorców.

Kiedy? Wernisaż – piątek 6 października, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach inauguruje dwie nowe wystawy czasowe w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów:

„Forma i kolor” to prezentacja malarstwa Janusza Joniaka, zmarłego w 2021 roku uznanego artysty, kontynuatora tradycji polskiego koloryzmu i cenionego profesora krakowskiej ASP.

„Fragmenty z laboratoria” są instalacją współczesnej słowackiej artystki Edity Vološčukovej. W swojej twórczości zajmuje się obiektami, obrazami, grafikami, instalacjami i tekstami konceptualnymi. Pracuje również jako zawodowa kuratorka, prowadzi warsztaty i seminaria.

Kiedy? Wernisaż obu wystaw – piątek 6 października, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Warsztaty i spotkania: Historia łącząca pokolenia i etnologiczne tkanie

Pokazy wozów i sprzętów strażackich, warsztaty, quizy, wystawy i na koniec koncert – to tylko niektóre z atrakcji zaplanowanych na ten weekend w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Instytucja wspólnie z Państwową Strażą Pożarną w Oświęcimiu zaprasza całe rodziny na dwudniowe wydarzenie pod hasłem „Historia łączy pokolenia”.

Kiedy? Piątek 6 października – sobota 7 października. Więcej informacji na stronie muzeum.


Muzeum Etnograficzne w Krakowie na jesienną porę przygotowało warsztaty pod znakiem tkactwa. Uczestnicy kolejnego spotkania z cyklu „Etno? Logicznie!” wprawią w ruch kołowrotek i przekonają się, jak działa wrzeciono. Będą motać na motowidle, toczyć kołem w potaku i szukać optymalnego ziewu. Sprawdzą, jak wygląda kolor modrzutki, sałatkowy i niebowy oraz inne barwy z palety dawnego farbiarza z Żelechowa. Z wybranych skomponują wątki i osnowy swoich własnych prac. Do działania zainspirują krajki z Polski, Litwy i Ukrainy oraz opaski, paski i pasy wykonane przez rdzennych mieszkańców Gwatemali.

Kiedy? Sobota 7 października, godz. 11.00 – 13.00, 15.00 – 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Muzeum Archeologiczne w Krakowie również zaprasza do siebie całe rodziny. W ramach niedzielnych spotkań dotyczących Wielkiej historii małych przedmiotów tym razem uczestnicy poznają „(Pra)dawne błyskotki”.

Kiedy? Niedziela 8 października, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Od 7 października Cricoteka w Krakowie rusza z weekendowymi warsztatami dla dzieci w cyklu stałym:

piątkowe warsztaty Kalejdoskop Sztuki dla dzieci w wieku 2-3 lat rozwijają wyobraźnię, kreatywność, umiejętności manualne i motoryczne maluszków w oparciu o zabawy sensualne z wodą, dźwiękiem i ruchem. Rodzice z dziećmi odnajdują wspólną przyjemność z doświadczania i odkrywania otoczenia.

sobotnie zajęcia Machiny Sztuki to cykl warsztatów na pograniczu teatru, plastyki i muzyki. Łączy on elementy improwizacji teatralnej, działań w przestrzeni, różnorodnych technik plastycznych, a także wykorzystuje nowoczesne multimedia.

W ten weekend Cricoteka organizuje także specjalne warsztaty dla kobiet pt. „Pejzaż emocji” związane z wystawą „Maria Stangret. Gra w miejsca”. Więcej informacji na stronie Cricoteki.


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na kolejną dyskusję o sztuce pod hasłem „Wrzątek”. Jej temat brzmi „Między nauką a wiarą?”. Wydarzenie poprowadzi dr hab. Dariusz Juruś z Instytutu Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W dyskusji wezmą udział goście: prof. dr hab. Jan Woleński, ksiądz dr hab. Jan Żelazny oraz prof. dr hab. Jerzy Fober.

Kiedy? Czwartek 5 października, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na spotkanie autorskie z Andrzejem Muszyńskim, pisarzem, reportażystą, podróżnikiem i poetą, którego tematem będzie książka „Dom ojców”, „autobiograficzna podróż w czasie i przestrzeni do świata naszych przodków, tych, których pamiętamy, i tych sprzed setek tysięcy lat”. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Bugaj.

Kiedy? Piątek 6 października, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować