Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 9 - 12 luty

Góralski Karnawał, Mistrzowskie Kursy Muzyczne, wystawy dawnej i współczesnej fotografii – sprawdź małopolskie wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 9 - 12 luty

Koncerty: Finalista Konkursu Chopinowskiego i Mistrzowskie Kursy Muzyczne

Filharmonia Krakowska zaprasza na koncert symfoniczny, podczas którego wystąpi utalentowany pianista Andrzej Wierciński, półfinalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej po raz pierwszy poprowadzi Rossen Milanov - ceniony dyrygent bułgarskiego pochodzenia, który swoją karierę z powodzeniem rozwija w Stanach Zjednoczonych. W programie koncertu znalazły się utwory W. A. Mozarta i A. Brucknera.

Kiedy? Piątek 10 lutego, godz. 19.30/Sobota 11 lutego, godz. 18.00.

Andrzej Wierciński będzie także specjalnym gościem pierwszego spotkania Dyskusyjnego Klubu Muzycznego „Wszystko gra” (wg pomysłu Agnieszki Malatyńskiej-Stankiewicz), które odbędzie się przed sobotnim koncertem, o godz. 16.30.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Filharmonia Krakowska nie zapomina o najmłodszych melomanach. W ostatni weekend ferii zimowych będą mogli wziąć udział w kolejnej edycji „Bajek muzyką pisanych”, według scenariusza Dariusza Stańczuka i Tadeusza Pyrczaka. Tym razem Profesor Bakcyl (w którego wciela się Maciej Drużkowski) opowie dzieciom o „Słoniu – trębaczu jakich mało”. Na scenie pojawią się muzycy: grający na trąbkach Stanisław Majerski i Wojciech Kaszuba oraz pianista Ireneusz Boczek.

Kiedy? Sobota 11 lutego, godz. 10.00, 12.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach kontynuuje finałowe koncerty Zimowej Akademii Muzyki. Wydarzenie stało się w ostatnich latach jednym z najważniejszych kursów mistrzowskich w Polsce skierowanych do muzycznej młodzieży szkolnej. Grono wspaniałych pedagogów prowadzących, warunki i atmosfera lusławickiego centrum, a także spotkania i wspólnie spędzony czas z rówieśnikami z całej Polski - wszystko to stanowi o wyjątkowej aurze i wysokim poziomie artystycznym Zimowej Akademii Muzyki. Piątkowe koncerty finałowe są niepowtarzalną okazją, aby usłyszeć wielu utalentowanych młodych muzyków.

Kiedy? Koncert finałowy IV turnusu Zimowej Akademii Muzyki – piątek 10 lutego, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie centrum.

Wyjątkowe wydarzenie dla melomanów przygotowało także Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Do 10 lutego trwa jubileuszowa XXX edycja Mistrzowskich Kursów Muzycznych. Jak co roku, towarzyszą im specjalne koncerty uczestników i wykładowców. Wydarzenie zamknie tradycyjne wieczorne Classic Session w gorlickiej Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Spektakle: Znachor, Stachura, Carmen

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie w ten weekend pokaże widzom trzy spektakle:

  • na Dużej Scenie musical „1989”, który jest efektem koprodukcji z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Przedstawienie w reżyserii Katarzyny Szyngiery ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy. Formą nawiązuje do „Hamiltona” - rewolucyjnego broadway’owskiego musicalu Lin-Manuela Mirandy, proponując świeży język opowiadania o historii atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców. Za brzmienie odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej Mikosz „Webber”. W obsadzie występują m.in. Karolina Kazoń, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Magdalena Osińska, Rafał Szumera, Mateusz Bieryt i Marcin Czarnik.

Kiedy? Czwartek 9 lutego, godz. 19.00/Piątek 10 lutego, godz. 12.00 i 19.00/Sobota 11 lutego, godz. 16.00.

  • na Scenie Dom Machin komedia „O dwóch doktorach i jednej pacjentce” napisana i wyreżyserowana przez Macieja Wojtyszko. Twórca sztuki głównymi bohaterami uczynił dwie autentyczne postaci z historii Krakowa: Józefa Dietla – emerytowanego lekarza i prezydenta Krakowa oraz Stanisława Kurkiewicza – pioniera polskiej seksuologii. W spektaklu spotykają się oni pod koniec XIX wieku, by razem zająć się leczeniem pewnej dojrzałej, eleganckiej pacjentki. W obsadzie wystąpią Hanna Bieluszko, Feliks Szajnert oraz Karol Kubasiewicz.

Kiedy? Czwartek 9 lutego – sobota 11 lutego, godz. 19:00/Niedziela 12 lutego, godz. 18.00.

  • na Scenie MOS adaptacja niezwykle popularnej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza „Znachor”. Jej ekranizacja stała się jedną z tych najważniejszych w historii polskiego kina. Twórcą nowej scenicznej wersji jest Jakub Roszkowski, a tytułową postać kreuje Maciej Jackowski. Ponadto w obsadzie m.in. Marta Konarska, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Anna Tomaszewska i Lidia Bogaczówna.

Kiedy? Czwartek 9 lutego, godz. 19.00/Piątek 10 lutego, godz. 19.00/Sobota 11 lutego godz. 17.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Teatr Witkacego w Zakopanem zaprezentuje pięć inscenizacji, również poza swoją siedzibą:

  • „Demonizm zakopiański (variétés)” to sztuka powstała z inspiracji krytycznym artykułem S. I. Witkiewicza, która nawiązuje z przymrużeniem oka do trendów współczesnej kultury popularnej. W obsadzie: Dorota Ficoń, Marek Wrona i Krzysztof Wnuk. Całość wyreżyserował Andrzej St. Dziuk.

Kiedy? Scena A. Bazakbala - czwartek 9 lutego, godz. 19.15.

  • „Nieprzyjaciel” wg Juliena Greena to niezwykły dramat miłości, który determinuje wkroczenie obcego, postaci dwuznacznej, zesłanego równie dobrze przez niebo, jak i przez piekło. Reżyseruje Andrzej St. Dziuk, a w obsadzie: Emilia Nagórka, Dominik Piejko oraz Piotr Łakomik.

Kiedy? Dwór Tetmajerów w Łopusznej – czwartek 9 lutego, godz. 19.30.

  • „Metafizyka dwugłowego cielęcia” w reżyserii Andrzeja St. Dziuka to adaptacja wczesnego dramatu z dorobku patrona teatru. Bohaterem spektaklu jest młody człowiek, który usiłując dociec prawdy o swoim pochodzeniu i skomplikowanych związkach rodzinnych musi samookreślić się w pełnym ograniczeń świecie. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Emilia Nagórka, Adrianna Jerzmanowska, Joanna Banasik, Marek Wrona i Andrzej Bienias.

Kiedy? Scena Witkacego, piątek 10 lutego, godz. 19.15.

  • „Stachura – się powie o tym wolniutko, a Ty tylko słuchaj” przywołuje teksty słynnego poety pokolenia 56. - To spektakl pełen muzyki, tworzonej tu i teraz, wśród widzów. Poszukiwanej od pierwszego dźwięku, rodzącego się z dotyku, oddechu, szarpnięcia struny - mówi reżyser całości Andrzej Bienias. W obsadzie m.in. Joanna Banasik, Katarzyna Pietrzyk i Krzysztof Łakomik.

Kiedy? Scena A. Bazakbala, sobota 11 lutego, godz. 19.15.

  • „Wiśniowy sad” jest adaptacją ponadczasowej sztuki Antoniego Czechowa. To sztuka o ludziach, którzy boją się podejmować decyzje, którzy chowają się przed problemami, w nadziei, że wszystko samo się rozwiąże, o tych, którzy nie chcą walczyć, ale posłusznie przyjmują ciosy losu. Twórcą spektaklu jest Nikołaj Kolada, w obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Agnieszka Michalik, Joanna Banasik, Adrianna Jerzmanowska i Andrzej Bienias.

Kiedy? Scena Witkacego, niedziela 12 lutego, godz. 19.15.

Więcej informacji na stronie teatru.

Opera Krakowska przypomina inscenizację dzieła, uznanego za archetyp gatunku operowego. „Carmen” Georgesa Bizeta to feeryczna i mroczna zarazem muzyka, której towarzyszy pełna emocji i namiętności historia miłosna. Krakowska publiczność obejrzy całość w adaptacji Laco Adamika, która miała swoją premierę w 2010 roku. Od tamtej pory cieszy się nieprzemijającym zainteresowaniem widzów. Tym razem w tytułową postać wciela się Monika Korybalska. W obsadzie także m.in. Tomasz Kuk, Iwona Socha, Adam Szerszeń i Paula Maciołek.

Kiedy? Piątek 10 lutego – niedziela 12 lutego, godz. 18:30.

Więcej informacji na stronie opery.


Wydarzenia: Góralski Karnawał, wieczór improwizacji i najstarsze pieśni

W Bukowinie Tatrzańskiej startuje ogólnopolskie święto kultury góralskiej, które co roku przyciąga na Podhale rzesze turystów, miłośników kultury ludowej, a przede wszystkim - najlepsze grupy kolędnicze z całej Polski i tancerzy z subregionów górskich.

Góralski Karnawał rozpocznie, zgodnie z tradycją, przejazd banderii konnej oraz zaprzęgów z kapelami i zaproszonymi gośćmi. W programie wydarzenia, obok konkursu wspomnianych grup kolędniczych, zaplanowano także coroczny wieczorny konkurs tańca zbójnickiego oraz przegląd par tanecznych. 51. Góralski Karnawał to także szereg innych spotkań, koncertów i wystaw w Domu Ludowym, a także niedzielne wydarzenia plenerowe na terenie Stacji Narciarskiej Rusiń-ski.

Wydarzenie potrwa od 9 do 12 lutego. Jego Głównym Partnerem jest Województwo Małopolskie.

Więcej informacji tutaj.

Na Scenie MOS Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie z publicznością ponownie spotka się Grupa Impro Krk. W swojej pracy bazuje ona na metodzie opracowanej przez Keitha Johnstone'a, jednego z prekursorów teatru improwizowanego na świecie. Inspiracją do przedstawień grupy są często sugestie padające z widowni, a scenariusz jako taki nie istnieje. Przedstawienia nie zawsze jednak bywają komediowe, zdarza się że widzowie mogą oglądać sceny wzruszające, inspirowane rzeczywistością.

Kiedy? Niedziela 12 lutego, godz. 20.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na ostatni z trzech warsztatów w ramach cyklu POWERBANK / Własnym Głosem. Uczestnicy przyjrzą się wyśpiewanym tematom i motywom przewodnim najstarszych pieśni z terenów Polski. Zastanowią się także, czy dziś wystarcza poprawne nauczenie się dawnych pieśni i nienaganne ich wyśpiewanie, czy może to już czas na reinterpretacje tekstów? Warsztatom będzie towarzyszyło także specjalne, bezpłatne oprowadzanie kuratorskie po wystawie „POWERBANK / siła kobiet”.

Kiedy? Sobota 11 lutego, godz. 10.00 i 14:30/Niedziela 12 lutego, godz. 10.00 i 14.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Wystawy: Dawna i współczesna fotografia

Dwie nowe wystawy czasowe w kasztelu w Szymbarku inauguruje w ten weekend Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach:

  • „Portret kobiecy” prezentuje sztukę dawnej fotografii na przykładzie prac autorstwa Edwarda Tarczyńskiego. Na wystawę trafiły kobiece portrety jego autorstwa wybrane z kolekcji zdjęć, która znajduje się w muzealnych zbiorach.
  • „Uwiecznione w materii” to wyjątkowa wystawa uczniowskich prac dyplomowych z Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie. Pokazuje formy przestrzenne, głównie snycerstwo, ceramikę i metaloplastykę. Wystawa jest bardzo różnorodna zarówno pod względem tematyki prac, jak również sposobu interpretacji obranego tematu.

Obie ekspozycje można oglądać od 10 lutego do 15 marca.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na wernisaż wystawy Macieja Linttnera pod hasłem „To, co się zdarzyło, zdarza się dalej”. Twórczość artysty to poszukiwania wzajemnych relacji między malarstwem a literaturą. Maciej Linttner od wielu lat buduje osobną formę autorskiej biblioteki złożoną z odrębnych obiektów, w założeniu mającą stanowić ideową i formalną całość. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych i uczestnikiem licznych wystaw zbiorowych. Działalność artystyczna i pedagogiczna bohatera wystawy związana jest z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, w której prowadzi jedną z pracowni rysunku.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 10 lutego o godzinie 18:00.

Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ.

Niezwykłą wystawę fotografii pt. „Światło melancholii” będzie można oglądać w holu Centrum Sztuki Mościce. Bohaterką ekspozycji jest artystka wizualna działająca pod pseudonimem Laura Makabresku. Tworzy opowieści, których wątki, choć porozrzucane po kadrach i tytułach prac, plotą wspólną narrację o dotkliwym i melancholijnym, łagodnym i prostym trwaniu w świecie. Widz w spotkaniu z jej pracami często utożsamia się z bohaterami, którzy ukazani są jako uczestnicy rzeczywistości przedstawionej w całej swojej pełni, zaangażowani w nią we wszystkich swoich wymiarach na równych prawach.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 10 lutego o godz. 17.30.

Więcej informacji na stronie centrum.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować