Pogoda - Sądeckie.pl

20

Dzisiaj jest: 20. 09. 2021 Do końca roku: 102 dni
Jakość Powietrza

Małopolski Festiwal Smaku za nami

Małopolski Festiwal Smaku za nami

Stary Sącz, Tuchów, Wygiełzów, Miechów aż wreszcie Krynica-Zdrój – tak wyglądała kulinarna mapa regionu, gdzie po rocznej przerwie gościł Małopolski Festiwal Smaku. W trakcie finału szesnastej edycji tego wyjątkowego wydarzenia nie zabrakło zniewalających zapachów, fantastycznych smaków i mnóstwa atrakcji towarzyszących.

Moc kulinarnych doznań zapewnił doskonały szef kuchni i ambasador wydarzenia – Andrzej Polan, który z właściwym sobie wdziękiem, po raz kolejny wyczarował niebanalne przysmaki. W wydarzeniu wzięli udział marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka, Iwona Gibas z zarządu województwa oraz radne województwa: Marta Mordarska i Kinga Skowrońska.


We wszystkich przygotowanych daniach główną rolę odgrywały małopolskie produkty regionalne i tradycyjne. Złocisty miód w cieście drożdżowym z jeżynami i orzechową kruszonką, śliwki w towarzystwie smażonej dyni i sera dojrzewającego, kremowe jabłka z musztardą i burakiem, oscypki z chrupiącymi grzankami i rydze - to tylko niektóre z propozycji, jakie mogli spróbować turyści i goście podczas pierwszego dnia festiwalu.


Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią znów można się spotkać i razem rozsmakować w najlepszych małopolskich produktach regionalnych i tradycyjnych. Małopolski Festiwal Smaku to promocja naszego dziedzictwa kulinarnego, produktów i potraw przygotowanych według najstarszych receptur - podkreśla marszałek Witold Kozłowski.


Drugi dzień festiwalu w Krynicy-Zdroju przypomniał najlepsze dania, którymi delektowali się mieszkańcy i goście odwiedzający Stary Sącz, Tuchów, Wygiełzów i Miechów.


Gulasz kartoflany z pieczenią kasztelańską, kasza krakowska z grzybami, szczawiem i ziołami, gołąbki z metra z kaszą, grochem i sosem chrzanowo – pomidorowym, na deser ciasto drożdżowe z makiem, prażonymi jabłkami i żurawiną – tak wyglądała prawdziwa uczta smaków, zapachów i kolorów. Oprócz wspólnego gotowania z Andrzejem Polanem nie zabrakło lokalnych producentów i Kół Gospodyń Wiejskich, które częstowały nas swoimi wyrobami - dodaje Iwona Gibas z zarządu województwa.


Każdy, kto oprócz kosztowania małopolskich rarytasów chciał zaopatrzyć swoją spiżarnię w te wyjątkowe produkty mógł to zrobić na stoiskach małopolskich producentów. Na smakoszy i wszystkich tych, którzy lubią próbować swoich sił we własnej kuchni czekały wędliny, miody, sery, soki, produkty z lawendy, z róży, pieczywo, ciasta, pierogi, i wiele, wiele innych.


Małopolski Festiwal Smaku to nie tylko kulinarne doznania, ponieważ na krynickim deptaku wybrane jednostki kultury Województwa Małopolskiego przygotowały fascynujące pokazy, wystawy i niespodzianki dla najmłodszych. Były również konkursy z nagrodami, quiz wiedzy o Małopolsce, konkurs na najsmaczniejszy produkt, a także występy zespołu Buskers Band i Orkiestry Dętej z Zatora.


Źródło: UMWM

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować