Musztra, dyscyplina, perfekcja. Młodzi mundurowi rywalizowali w Lubaniu

W Lubaniu zakończył się finał II Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych. Uczniowie z piętnastu szkół rywalizowali w widowiskowych pokazach musztry, a podium wypełniły szkoły współpracujące z Karpackim Oddziałem Straży Granicznej.

Musztra, dyscyplina, perfekcja. Młodzi mundurowi rywalizowali w Lubaniu
Musztra, dyscyplina, perfekcja. Młodzi mundurowi rywalizowali w Lubaniu. Fot. KaOSG

W dniach 13-15 października w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu odbył się finał II Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych. Wydarzenie, objęte honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zgromadziło uczniów z piętnastu szkół średnich z całego kraju, którzy rywalizowali w programie obowiązkowym i dowolnym z elementami musztry paradnej.

Zmagania oceniane były przez jury złożone z przedstawicieli Straży Granicznej, Policji oraz Straży Pożarnej. Punktowano nie tylko technikę i trudność programu, ale również postawę dowódców drużyn, ogólną prezentację i widowiskowość pokazów.

Po zaciętej rywalizacji podium wypełniły szkoły od lat współpracujące z Karpackim Oddziałem Straży Granicznej:

  • I miejsce: II Technikum im. Stanisława Konarskiego w Nowym Mieście nad Pilicą,
  • II miejsce: Zespół Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach,
  • III miejsce: Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu.

Tytuł najlepszego dowódcy drużyny zdobył Mateusz Łopatowski z nowosądeckiej „Sybiry”. Nagrody wręczali: gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska – Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej, nadinsp. Roman Kuster – Zastępca Komendanta Głównego Policji oraz nadbryg. Marek Hajduk – Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP.

Wszystkie szkoły uczestniczące w finale zwyciężyły wcześniej w eliminacjach regionalnych. Organizatorami dwóch z nich – w Kielcach i Nowym Sączu – był Karpacki Oddział SG. Warto podkreślić, że placówki z tych miast od sierpnia współpracują z KaOSG w ramach programu przygotowania do służby w Straży Granicznej i Policji, dając młodym ludziom szansę zdobycia praktycznego doświadczenia i kompetencji niezbędnych w przyszłej karierze mundurowej.

Szczególną chlubą Karpackiego Oddziału SG jest Wydział Odwodowy (Reprezentacyjny) im. I Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu – jedyny w Polsce pełniący funkcję Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Funkcjonariusze biorą udział w uroczystościach państwowych, wydarzeniach patriotycznych i resortowych, w tym w Uroczystej Zmianie Posterunku Honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Ich popisy musztry paradnej są dowodem wyszkolenia, wytrzymałości i precyzji formacji.

Źródło: Fot. KaOSG

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować