Pogoda Nowy Sącz

4

Dzisiaj jest: 04. 12. 2023 Dni od początku roku: 337 Dni do końca roku: 27
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Muzeum Okręgowe w Nowy Sączu zorganizowało trzecią edycję gry miejskiej pt. „W świecie Nikifora”

20 czerwca 2023 r. Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju - oddział Muzeum Okręgowego w Nowy Sączu zaprosiło wszystkich miłośników sztuki i historii na trzecią edycję gry miejskiej pt. „W świecie Nikifora”. Gra była niepowtarzalną okazją do poznania życia i twórczości Nikifora - wybitnego malarza prymitywisty, który przez wiele lat mieszkał i tworzył w Krynicy.

Muzeum Okręgowe w Nowy Sączu zorganizowało trzecią edycję gry miejskiej pt. „W świecie Nikifora”

Uczestnicy gry, podzieleni na kilkuosobowe grupy, mieli za zadanie odwiedzić różne miejsca w uzdrowisku, które były ważne dla Nikifora lub stanowiły inspirację dla jego obrazów. Na każdym stanowisku czekały na nich ciekawe zagadki i zadania związane z malarzem, a także możliwość spróbowania swoich sił w malowaniu podobnych do jego prac obrazków lub projektowaniu pieczęci, którymi Nikifor sygnował swoje dzieła. Na trasie gry można było spotkać pracowników muzeum i wolontariuszy ubranych w stroje z lat 20. i 30. XX w., nawiązujące do epoki, w której Nikifor tworzył swoje najpiękniejsze obrazy. Był to dodatkowy element atrakcji i niespodzianki dla uczestników gry oraz innych spacerujących po krynickim deptaku turystów.


W grze wzięło udział wiele dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej w Powroźniku, która od lat współpracuje z muzeum w promowaniu dziedzictwa Nikifora. Dołączyła do nich także grupa rodzinna z Ukrainy, która przyjechała do Krynicy specjalnie na tę okazję.


Gra rozpoczęła się i zakończyła w Muzeum Nikifora, znajdującym się w willi Romanówka, niedaleko Starego Domu Zdrojowego. Tam też zaprezentowano plenerową wystawę prac uczestników gry - obrazów i pieczęci inspirowanych twórczością Nikifora. Każda grupa otrzymała od organizatorów nagrody i dyplomy uczestnictwa z reprodukcją jednego z najbardziej znanych obrazów Nikifora pt. „Malarz w drodze do pracy”.


Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu serdecznie dziękuje wszystkim partnerom i sponsorom, którzy wsparli organizację gry: Urzędowi Miejskiemu w Krynicy-Zdroju, Uzdrowisku Krynica-Żegiestów S.A., a także wszystkim wolontariuszom i uczestnikom gry.


Źródło: Muzeum Okręgowe NS, fot. Tomasz Abramek, Agnieszka Małecka, Zbigniew Wolanin

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować