Pogoda - Sądeckie.pl26

Dzisiaj jest: 26. 02. 2021
Do końca roku: 308 dniMyślały, że pomagają koleżance. Straciły 700 zł

Myślały, że pomagają koleżance. Straciły 700 zł

Najpierw cyberprzestępca włamał się do konta młodej mieszkanki Sądecczyzny na portalu społecznościowym. Później „zarzucił haczyk” rozsyłając do jej znajomych wiadomość z prośbą udostępnienie kodów BLIK i opłacenie internetowych zakupów. Na efekty nie musiał długo czekać, bo od dwóch koleżanek swojej ofiary szybko otrzymał kody i wyłudził w ten sposób 700 złotych.

Metoda oszustwa na BLIKa wykorzystywana przez przestępców internetowych polega na włamaniu się i przejęciu konta na portalu społecznościom oraz proszeniu za pomocą komunikatora znajomych właściciela tego konta o udostępnienie kodów BLIK. Zazwyczaj chodzi o kwoty rzędu kilkuset złotych, a przestępcy podszywający się pod właściciela konta tłumaczą się nagłą potrzebą finansową np. tym, że właśnie robią zakupy i zapomnieli portfela. Oszuści dysponując kodem BLIK mogą bez problemu wypłacić gotówkę z bankomatu albo zapłacić za zakupy przez Internet. Co prawda, taką transakcję trzeba potwierdzić, ale pokrzywdzony robi to wierząc, że pomaga swojemu znajomemu, który znalazł się w potrzebie.

Właśnie w taki sposób we wtorek, 15 grudnia br. swoje oszczędności straciły dwie młode sądeczanki. Kobiety około godz. 20 otrzymały od oszusta podszywającego się pod ich wspólną znajomą wiadomość z prośbą o opłacenie zamówienia ze sklepu internetowego. Pożyczone pieniądze miały zostać zwrócone jeszcze przed północą. Dziewczyny wierząc, że pomagają swojej koleżance, przekazały kody BLIK oszustowi, a ten wypłacił pieniądze z bankomatu na terenie naszego kraju. Sądeczanki straciły łącznie 700 złotych.

Policjanci radzą co zrobić, aby nie paść ofiarą takiego oszustwa

  • Należy stosować dwuskładnikowe uwierzytelnienie podczas logowania do kont na portalach społecznościowych - wówczas o wiele trudniej przejąć nasze konto, ponieważ zalogowanie się wymaga dodatkowego poświadczenia, np. potwierdzenia operacji logowania na smartfonie.
  • Kiedy znajomy pisze do nas przez komunikator internetowy i prosi o podanie kodu BLIK najlepiej potwierdzić prośbę dzwoniąc do takiej osoby. Wykonanie połączenia zajmie nam kilkadziesiąt sekund, a jednocześnie zyskamy pewność, że nasz znajomy rzeczywiście jest w potrzebie i to właśnie jemu - a nie oszustowi - przekazujemy kod BLIK, a tym samym nasze pieniądze.
  • Należy sprawdzać dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej - przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie.
  • Ważne jest, by zawsze chronić swój telefon, a szczególnie PIN do aplikacji mobilnej banku.

 

Źródło: KMPNS

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować