Pogoda Nowy Sącz

28

Dzisiaj jest: 28. 09. 2023 Dni od początku roku: 270 Dni do końca roku: 94
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Na Hali Łabowskiej została odprawiona msza święta w intencji księdza kapelana Władysława Gurgacza i Żołnierzy PPAN

Na Hali Łabowskiej została odprawiona msza święta w intencji księdza kapelana Władysława Gurgacza i Żołnierzy  PPAN

W intencji księdza kapelana Władysława Gurgacza i żołnierzy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej na Hali Łabowskiej w Beskidzie Sądeckim, została odprawiona msza święta z udziałem II wicewojewody małopolskiego Ryszarda Pagacza. Następnie przy pomniku kapelana złożono kwiaty.

Podczas sobotnich uroczystości, za zasługi dla Niepodległej, został odznaczony ksiądz Henryk Michalak. W imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy, odznaczenie wręczył II wicewojewoda małopolski.


***

Ksiądz Władysław Gurgacz był kapelanem i członkiem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Jednym z duchowych przywódców podziemia antykomunistycznego. Ten niezwykły kapłan kładł nacisk na to, by działania partyzantów były zgodne z etyką chrześcijańską. Po ujęciu przez komunistyczne służby w lipcu 1949 roku, w połowie sierpnia skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy. Egzekucja nastąpiła 14 września 1949 r. na podwórku więzienia przy ul. Montelupich. W tajemnicy przed ówczesną władzą został pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Szczątki kapelana PPAN odnaleziono przed trzema laty podczas prac poszukiwawczych IPN.


Ksiądz Władysław Gurgacz w ostatnich chwilach swojego życia miał wypowiedzieć kilka, wyjątkowo istotnych zdań: (…) Na śmierć pójdę chętnie. Cóż to jest zresztą śmierć?… Wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę.


Źródło: MUW, fot. IPN Kraków 

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować