Nawojowa: Wystawa poświęcona pamięci poległych mundurowych

„Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata” – wystawa pod takim tytułem, przygotowana przez Fundację Dorastaj z Nami, została 23 listopada br. zaprezentowana w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nawojowej. Wydarzeniu towarzyszyły prelekcje oraz pokaz sprzętu służb mundurowych, w tym również sądeckiej Policji.

Nawojowa: Wystawa poświęcona pamięci poległych mundurowych

Wystawa, która jest prezentowana na terenie całego kraju, zagościła w kolejnej miejscowości Sądecczyzny – tym razem w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Nawojowej. Ekspozycja została poświęcona pamięci żołnierzy i funkcjonariuszy służb publicznych poległych i zmarłych, a także ciężko rannych i poszkodowanych podczas wykonywania obowiązków służbowych w kraju i w czasie pełnienia służby w misjach poza jego granicami. Wystawa składa się ze wspólnych zdjęć mundurowych ze swoimi pociechami. Fotografie opatrzone są krótkimi informacjami m.in. na temat wykonywanej służby, zdarzenia, w którym funkcjonariusze zostali ranni lub zginęli oraz osieroconych dzieci, które są podopiecznymi Fundacji Dorastaj z Nami.


Podczas spotkania w Nawojowej prelekcję wygłosił m.in. nadkom. Franciszek Gawlik z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Henryk Koział – emerytowany inspektor Policji, były Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu, który uczestniczył kilku misjach pokojowych ONZ na Bałkanach w latach 90. XX wieku.


Wydarzeniu towarzyszył również pokaz sprzętu służb mundurowych, w tym Policji. Stoisko profilaktyczne przygotowali funkcjonariusze Wydziału Prewencji, Wydziału Ruchu Drogowego oraz technik kryminalistyki sądeckiej komendy, których wsparli funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie. Uczestnicy wystawy mogli z bliska przyjrzeć się sprzętowi, jakim na co dzień posługują się mundurowi, czy dowiedzieć się, w jaki sposób zabezpiecza się ślady na miejscu zdarzenia. Dużym zainteresowaniem cieszył się również mobilny robot pirotechniczny wykorzystywany do rozpoznawania terenu i miejsc trudnodostępnych.


Korzystając z okazji, policjanci m.in. opowiadali o zadaniach pełnionych przez funkcjonariuszy i zachęcali do wstąpienia w szeregi formacji. Chętnym wskazywali dostępne możliwości, jakie daje służba w Policji oraz omówili szczegółowo proces naboru, wręczając ulotki z dodatkowymi informacjami.


Organizatorami spotkania była Fundacja Dorastaj z Nami, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Nawojowej. Wśród licznych partnerów wydarzenia była m.in. Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie oraz Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu.


Więcej o wystawie tutaj.


Źródło: KMPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować