Pogoda Nowy Sącz

9

Dzisiaj jest: 09. 08. 2022 Dni od początku roku: 220 Dni do końca roku: 144
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Nowa atrakcja turystyczna w Krynicy nabiera kształtów

Nowa atrakcja turystyczna w Krynicy nabiera kształtów

Trwają prace przy budowie Ogrodów Żywiołów w Krynicy-Zdroju. Będzie to nowa przestrzeń przyrodniczo-uzdrowiskowa. Jak informuje Burmistrz Piotr Ryba już od przyszłego roku będziemy mogli podziwiać nową, praktycznie całoroczną atrakcję turystyczną.

Ogród Żywiołów będzie miał przede wszystkim charakter spacerowo-rekreacyjny, a także ze względu na motyw przewodni tj. 5 żywiołów (ziemia – woda – powietrze – ogień – metal) - edukacyjny, gdyż park umożliwi w sposób przystępny poznawanie złożoności natury. Będzie także miejscem organizacji wielu wydarzeń o charakterze rekreacyjnospołecznym (imprezy dla dzieci i młodzieży, zajęcia aktywizujące dla osób z niepełnosprawnością, pikniki rodzinne) i kulturalnym (koncerty, spektakle w przestrzeni publicznej).


Atrakcja powstaje w bezpośrednim powiązaniu z istniejącym Parkiem Zdrojowym. Budowa Parku Ogrodu odbywa się na niezagospodarowanych łąkach na zboczu Góry Parkowej, z których rozciąga się widok na panoramę miasta i Beskidu Sądeckiego. Planowany obszar zagospodarowania to ok. 5 ha.


W ramach planowanego ogrodu przewiduje się następujące elementy: park żywiołów ziemia woda powietrze ogień metal ekspozycję o charakterze edukacyjnym umożliwiającą poznanie praw i zjawisk rządzących naturą; wieżę widokową z punktem obserwacyjnym; park miniatur najważniejszych i charakterystycznych obiektów uzdrowisk świata; zagospodarowanie cieków wodnych kładki, oczka wodne, kaskady, ogród wody; wykonanie małej architektury sprzyjającej relaksowi i odpoczynkowi wśród przyrody ławki, leżaki; wytyczenie alejek spacerowych o nawierzchni parkowej; nasadzenia zorganizowanej wieloletniej bogatej szaty roślinnej w formie ogrodów zmysłów.


Dojazd do parku umożliwi wybudowana droga o dł. 450 m, przy której powstanie zatoka parkingowa na 100 miejsc w tym miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. Ponadto całość nowego założenia parkowego zostanie komunikacyjnie powiązana dodatkowymi wejściami z istniejącym Parkiem Zdrojowym i ul. Ebersa.


Docelowo Ogrody Żywiołów znajdą się pomiędzy istniejącym Parkiem Zdrojowym, a planowanym do budowy na działce obok Ogrodu Żywiołów Centrum Dziedzictwa Łemkowskiego.


Koszt przedsięwzięcia to 4 580 309,38 zł (dofinansowanie: 3 435 232,03 zł, w tym wkład Funduszy Europejskich 3 091 708,83 zł; wkład własny: 1 145 077,35 zł). Inwestycja jest współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


Wykonawcą jest firma Sorted Sp. z o.o. z Piaseczna.


Źródło: Gm. Krynica-Zdrój, fot. Fb Burmistrz Piotr Ryba

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować