Pogoda - Sądeckie.pl

16

Dzisiaj jest: 16. 10. 2021 Do końca roku: 76 dni
Jakość Powietrza:

Nowy Sącz 28. na liście najbardziej zmotoryzowanych miast w Polsce

Nowy Sącz 28. na liście najbardziej zmotoryzowanych miast w Polsce

Na 1000 mieszkańców Nowego Sącza przypada 712,2 pojazdów mechanicznych. Dzięki temu miasto znalazło się w trzeciej dziesiątce rankingu zmotoryzowanych miast. W zestawieniu znalazły się też inne miasta Małopolski.

Eksperci rankomat.pl przygotowując ranking najbardziej zmotoryzowanych miast wzięli pod uwagę samochody osobowe, ciężarowe i motocykle zarejestrowane w 66 miastach na prawach powiatu. W utworzeniu listy posłużono się danymi GUS opracowanymi dla każdego z trzech rodzajów pojazdów w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Miejsce na liście porównywarki wynika z sumy tych pojazdów przypadających na każdy tysiąc mieszkańców danego miasta. Nowy Sącz znalazł się na 28. miejscu z wynikiem 712,2. Więcej pojazdów na tysiąc mieszkańców w Małopolsce przypada w Krakowie (783,6), a mniej w Tarnowie (644,5). W skali całego kraju najwyższy poziom zmotoryzowania jest w Przemyślu (954,0), a najniższy w Wałbrzychu (391,1). Pełna lista poniżej:

Wysoka liczba ciężarówek w Nowym Sączu

W ogólnym rankingu obejmującym wszystkie rodzaje pojazdów Nowy Sącz zajmuje miejsce w trzeciej dziesiątce. Natomiast biorąc pod uwagę same ciężarówki Nowy Sącz zajmuje drugie miejsce w Polsce z wynikiem 145,7. W przypadku samych samochodów osobowych miasto zajmuje miejsce w piątej dziesiątce, osiągając rezultat 537,3. Na 1000 osób w Nowym Sączu przypada prawie 30 motocykli. Daje to 31. miejsce.


Małopolska z niskim poziomem zmotoryzowania

Dzięki danym GUS można określić jaki jest poziom zmotoryzowania w województwach. Województwo małopolskie zajmuje 12. miejsce z wynikiem 732,7. Biorąc pod uwagę same osobówki także jest to 12. pozycja w rankingu. Samochodów osobowych na tysiąc mieszkańców w Małopolsce jest 598,3. Natomiast ciężarówek 94,4, co daje wyższe miejsce w zestawieniu, bo 8. Motocykli jest 40 na 1000 osób, a to plasuje małopolskie na 11. miejscu.

Niska cena OC w Nowym Sączu

W I kwartale 2021 r. średnia cena OC w Nowym Sączu wyniosła 536 zł. To o 81 zł mniej od średniej dla całego kraju i 44 zł mniej od średniej wojewódzkiej. Składka za OC była wyższa w Małopolsce w Krakowie (677 zł), a niższa w Tarnowie 525 zł. W skali całego kraju to Tarnobrzeg osiągnął najniższą stawkę 510 zł, a najwyższą Wrocław 841 zł.


Miejsce zamieszkania jest bardzo cenną informacją dla ubezpieczycieli. Umożliwia precyzyjniejsze oszacowanie ryzyka powstania szkody. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę nie tylko liczbę zarejestrowanych pojazdów w danym mieście, lecz także natężenie ruchu drogowego czy liczbę wypadków w okolicy. W Krakowie większym mieście niż np. Nowy Sącz stawka za OC jest wyższa – wyjaśnia Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju produktu rankomat.pl.


Źródło: rankomat.pl, fot. ilustracyjna

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować