Nowy Sącz: Bezpłatne badania diagnostyczne w kierunku wykrycia boreliozy

Miasto Nowy Sącz podpisało umowę z NZOZ Diagmed Sp. z . o. o. na realizację zadania z zakresu zdrowia publicznego pn. „Profilaktyka boreliozy”.

Nowy Sącz: Bezpłatne badania diagnostyczne w kierunku wykrycia boreliozy

Osoby aktywne zawodowo (pracujące), zamieszkałe w Nowym Sączu, pokłute przez kleszcza w przeszłości i / lub zagrożone boreliozą w oparciu o wyniki wywiadu/ ankiety kwalifikującej do badania mogą skorzystać z bezpłatnego badania diagnostycznego tj. test ELISA w klasie IgM oraz w klasie IgG.


Jakie testy?

Test ELISA w klasie IgM ( świadczące o bieżącym zakażeniu ) oraz w klasie IgG (informacja o przebytym zakażeniu) wykrywa obecność i liczbę przeciwciał, pojawiających się wskutek kontaktu z patogenem.


Czym jest borelioza i jakie są jej objawy?

Kleszcze mogą u człowieka wywołać boreliozę oraz inne choroby odkleszczowe. Borelioza jest niebezpieczną chorobą wieloukładową i jeśli nie zostanie w porę zdiagnozowana i leczona może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych takich jak: uszkodzenie stawów, układu nerwowego i serca. Może przyjmować różne postacie np. nawracające bóle stawów z obrzękiem, zaburzenie rytmu serca. Pierwszym objawem zakażenia jest rumień wędrujący. Nie u każdego jednak pojawia się zmiana skórna. Dlatego zaleca się badania diagnostyczne.


Po jakim czasie po ukąszeniu przez kleszcza zrobić badanie na boreliozę?

Zaleca się, aby badania diagnostyczne rozpocząć dopiero około 4 tygodni po ukąszeniu kleszcza, ponieważ tyle czasu zajmuje organizmowi ludzkiemu wytworzenie przeciwciał przeciwko krętkom Borrelii.


Jak ochronić się przed kleszczami?

Kleszcze są najaktywniejsze w okresie od wiosny do jesieni, jednak najbardziej w okresie letnim. Ochrona przed kleszczami to m.in. stosowanie środków ochrony osobistej, noszenie odpowiedniego ubioru w terenach leśnych, regularne sprawdzanie ciała pod kątem obecności kleszczy po powrocie z takich miejsc.


Jak się zarejestrować na badania?

Rejestracja od 11.09.2023 r. do wyczerpania miejsc:

  • osobista : NZOZ Diagmed ul. Lwowska 20, Nowy Sącz
  • telefoniczna pod nr tel. 661 999 311 lub 18 443 78 94 od poniedziałku do piątku w godzinach od 12 do 15


Identyfikacja pacjentów odbywać się będzie na podstawie Karty Nowosądeczanina lub innego dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego zamieszkanie na terenie Nowego Sącza.


Zadanie jest finansowane w całości ze środków Miasta Nowego Sącza.


Źródło: NZOZ Diagmed

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować