Pogoda - Sądeckie.pl25

Dzisiaj jest: 25. 02. 2021
Do końca roku: 309 dniNowy Sącz: W IV LO Sportowym odsłonięto tablicę upamiętniającą postać Kazimierza Pierackiego

Nowy Sącz: W IV LO Sportowym odsłonięto tablicę upamiętniającą postać Kazimierza Pierackiego

Ludomir Handzel Prezydent Miasta Nowego Sącza odsłonił dziś w gmachu IV Liceum Ogólnokształcącego Sportowego tablicę memoratywną, upamiętniającą postać Kazimierza Pierackiego.

Wydarzenie odbyło się z inicjatywy Sądeckiego Towarzystwa Patriotycznego przy współpracy z IV LO Sportowym oraz Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Prezydent Ludomir Handzel objął wydarzenie honorowym patronatem.


Cieszę się, że spotkaliśmy by uczcić tak wybitnego Nowosądeczanina. Miasto Nowy Sącz prowadzi aktywną politykę historyczną. Pamiętamy o tych, którzy urodzili się w naszym mieście i przynoszą obecnym mieszkańcom powód do dumy. Myślę, że uczniowie tej szkoły będą podtrzymywać pamięć o tym wybitnym nowosądeczaninie – powiedział prezydent Ludomir Handzel.


Kazimierz Pieracki był organizatorem sądeckiej działalności niepodległościowej. W czasie pobierania nauk w I Gimnazjum w Nowym Sączu należał do Organizacji Młodzieży Narodowej. Od 1909 roku działał w Związku Walki Czynnej jako instruktor drużyny, natomiast dwa lata później był w grupie założycieli sądeckiego Związku Strzeleckiego. To właśnie Kazimierz Pieracki stanął na czele sześćdziesięciu rekrutów, których poprowadził do krakowskich Oleandrów celem zaciągnięcia się do Legionów Polskich i walki o wolność Polski. Był wiceministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, żołnierzem Legionów Polskich, członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej, a nade wszystko pedagogiem, działaczem społecznym i nauczycielem. W czasie drugiej wojny światowej prowadził aktywną działalność konspiracyjną. Kierując Komisją Oświecenia Publicznego, funkcjonującą pod niemiecką okupacją, został aresztowany 28 lipca 1940 r. Był przetrzymywany i torturowany w więzieniu na Pawiaku. Po ciężkim śledztwie, podczas którego nie wyjawił żadnych informacji, został 1 lutego 1941 roku przewieziony do KL Auschwitz. Nadano mu numer obozowy: 9657. 21 lutego 1941 roku został tam zamordowany.


Inicjatywa podjęta przez Ludomira Handzla Prezydenta Miasta Mowego Sącza oraz Sądeckie Towarzystwo Patriotyczne ma na celu przywrócenie należnej pamięci Kazimierzowi Pierackiemu, wybitnemu synowi ziemi sądeckiej.


Źródło: UMNS

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować