Pogoda Nowy Sącz

12

Dzisiaj jest: 12. 08. 2022 Dni od początku roku: 223 Dni do końca roku: 141
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Nowy Sącz walczy o czyste powietrze. Miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości ponad 5 mln zł na wymianę pieców

Nowy Sącz walczy o czyste powietrze. Miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości ponad 5 mln zł na wymianę pieców

Dzisiaj podczas konferencji prasowej prezydent Ludomir Handzel przedstawił informacje dotyczące postępów walki o czyste powietrze w Nowym Sączu.

Prezydencki pilotażowy program wymiany pieców przebiega sprawnie. Na dzień dzisiejszy jest podpisane 130 umów gotowych do realizacji, 11 z nich jest już właściwie zrealizowanych, a 9 w toku. Myślę, że do końca roku pozbędziemy się 130 pieców na węgiel z terenu miasta Nowego Sącza. Co ważne w każdej umowie jest napisane, że to jest to trwała likwidacja tego źródła ciepła - informuje prezydent.


Jak się okazuje zainteresowanie programem jest duże. Została nawet utworzona dodatkowa lista rezerwowa osób, które chcą z niego skorzystać.


Kilkadziesiąt osób chce również skorzystać z tego programu. Wystąpiłem o jego poszerzenie na następne 20 osób. Wkrótce podpiszemy kolejne umowy. Będziemy krok po kroku ograniczać tą niską emisje w Nowym Sączu - mówi Ludomir Handzel.


W trakcie spotkania włodarz miasta przekazał również dobrą informację dotyczącą możliwości wymiany pieców w roku 2022. Miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości ponad 5 mln zł na ten cel.


Wysokość dofinansowania przekracza 98%, a wkład miasta to będzie tylko 77 tys. zł. Dofinansowanie pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.


Strona techniczna podziału środków będzie procedowana, Mama nadzieję, że te środki spowodują, że w 2022 roku kilkaset domów w mieście będzie mogło wymienić swoje źródła ciepła - dodaje Ludomir Handzel.


Dzięki dofinansowaniu do wymiany pieców miasto chce wesprzeć mieszkańców, którzy będą musieli wymienić swoje źródła ciepła.


Przypomnijmy. Od 1 stycznia 2023 wodzi w życie Uchwała Sejmiku Województwa Małopolskiego, która zakazuje używania kotłów pozaklasowych 1 i 2 klasy.


O prezydenckim pilotażowym programie wymiany pieców informowaliśmy tutaj.

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować