Pogoda - Sądeckie.pl23

Dzisiaj jest: 23. 01. 2021
Do końca roku: 342 dniDane WIOŚ

Nowy Targ wzbogacił się w kolejną atrakcję turystyczną – zapraszamy do Muzeum Drukarstwa!

Nowy Targ wzbogacił się w kolejną atrakcję turystyczną – zapraszamy do Muzeum Drukarstwa!

W Nowym Targu muzeów jak na lekarstwo, stąd inicjatywa otwarcia Muzeum Drukarstwa, która została z sukcesem zrealizowana w ostatnim czasie. Muzeum mieści się w oficynie Hotelu Herza przy ul. Sobieskiego.

 

Zanim w salach pojawiły się pierwsze eksponaty, oficyna została wcześniej poddana przebudowie i rozbudowie. Obecnie obiekt składa się z trzech kondygnacji i efektownym wejściem otoczonym miedzianą blachą. Co ciekawe, powstanie Muzeum Drukarstwa jest związane ze wspólnym projektem polsko-słowackim "Śladem zabytków techniki z Podhala na Liptów". Otwarcie muzeum jest natomiast wyrazem troski o materialne dziedzictwo. 

 

Na wspomniane wyżej dziedzictwo materialne składa się choćby maszyna, która może wydrukować 800 arkuszy w ciągu jednej godziny. Takie unikatowe eksponaty można znaleźć podczas zwiedzania wystawy stałej Muzeum Drukarstwa. Oprócz przedstawicieli władz samorządowych podczas otwarcia muzeum był obecny ksiądz proboszcz Zbigniew Płachta z parafii pod wezwaniem św. Katarzyny, który poświęcił muzeum. Nie mogło zabraknąć także delegacji słowackiej.

 

Oprócz uroczystego otwarcia odbyła się konferencja historyczna, podczas której wyjaśniono motywy i cel powstania muzeum. Do najciekawszych eksponatów, jakie można zobaczyć w muzeum, należą typograficzna maszyna płaska marki  Helbig & Müller wyprodukowana w 1840 r. Dawnej była wykorzystywana w krakowskiej drukarni Aleksandra Słomskiego. W muzeum można obejrzeć również kolekcję druków ulotnych przechowywanych początkowo w Muzeum Oddziału PTTK, a później w Muzeum Podhalańskim. 

Eksponaty zgromadzone w Muzeum Drukarstwa zapewniają możliwość przeprowadzania lekcji i warsztatów muzealnych z zakresu drukarstwa. Do prowadzenia zajęć została przystosowana górna część obiektu. Na środkowej kondygnacji znajduje się natomiast wspomniana wcześniej kolekcja druków ulotnych. 

 

Koszt przebudowy i rozbudowy oficyny dawnego hotelu wyniósł ponad 3 miliony zł, z czego 2.200.000 zł zostało przekazane organizatorom w ramach dotacji z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg Polska – Słowacja 2014 – 2020. 

 

W ramach projektu polsko-słowackiego, na Słowacji została uruchomiona produkcja papieru czerpanego, a w Polsce oprócz otwarcia Muzeum Drukarstwa zrewitalizowano także wieżę wodną usytuowaną przy dworcu kolejowym. Produkcja papieru czerpanego a Słowacji została uruchomiona w budynku papierni (zrekonstruowanej manufakturze). Ponadto, w ramach projektu, na Słowacji zrekonstruowano trasę Powaskiej Kolei Leśnej.

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować