Pogoda - Sądeckie.pl7

Dzisiaj jest: 07. 05. 2021
Do końca roku: 238 dni
Jakość Powietrza

Od 1 maja większa dostępność obiektów sportowych. Muzea i galerie sztuki mogą wznowić działalność 4 maja

Od 1 maja większa dostępność obiektów sportowych. Muzea i galerie sztuki mogą wznowić działalność 4 maja

Z początkiem maja wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące ograniczeń wynikających ze stanu pandemii.

Zgodnie z opublikowanym w czwartek rozporządzeniem Rady Ministrów, od soboty, 1 maja, na obiektach sportowych na świeżym powietrzu będzie mogło przebywać jednocześnie do 50 osób. Także od soboty na baseny oraz zamknięte obiekty sportowe mogą wrócić zorganizowane grupy dzieci i młodzieży. 4 maja działalność w reżimie sanitarnym mogą wznowić muzea, galerie sztuki oraz inne instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą.


Nowe rozporządzenie poszerza dostęp do obiektów sportowych. Do 50 osób został podniesiony limit osób mogących przebywać jednocześnie na obiekcie sportowym na świeżym powietrzu. W przypadku kompleksów sportowych, ograniczenie to dotyczy każdego z obiektów oddzielnie. Na basenach i obiektach sportowych zamkniętych mogą się odbywać zajęcia dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży do 18. roku życia, przy czym na basenie albo w obiekcie sportowym może przebywać nie więcej niż połowa obłożenia obiektu.
Wydarzenia sportowe mogą być organizowane wyłącznie bez udziału publiczności.


Przepisy umożliwiające szerszy zakres korzystania z obiektów sportowych wchodzą w życie w sobotę, 1 maja.


Limity wskazane w rozporządzeniu nie obowiązują sportu zawodowego, zawodników pobierających stypendium sportowe oraz będących członkami kadry narodowej, reprezentacji olimpijskiej lub reprezentacji paraolimpijskiej, zawodników uprawiających sport w ramach ligi zawodowej, zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych oraz dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.


Otworzono również możliwość przeprowadzania egzaminów na uprawnienia do uprawiania turystyki wodnej.


Od 4 maja działalność mogą wznowić muzea i instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą. Według nowych regulacji, w placówkach tych, na jedną osobę zwiedzającą w przestrzeniach zamkniętych ma przypadać 15 m2 powierzchni. Utrzymany jest też obowiązek zakrywania ust i nosa. Ograniczenie to nie obowiązuje w przypadku zbiorów prezentowanych na wolnym powietrzu oraz w lasach, ogrodach i parkach zabytkowych należących do instytucji kultury. W tego typu przestrzeniach otwartych nie obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, pod warunkiem zachowania dystansu społecznego.


Decyzje co do terminu i zakresu otwarcia instytucji kultury podejmuje jej dyrektor, w zależności od możliwości zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego.


Wytyczne dla muzeów.


Źródło: MKDNiS

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować