Pogoda Nowy Sącz

29

Dzisiaj jest: 29. 09. 2023 Dni od początku roku: 271 Dni do końca roku: 93
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Odznaki honorowe Starego Sącza wręczone, a stypendia Burmistrza przyznane

Odznaki honorowe Starego Sącza wręczone, a stypendia Burmistrza przyznane

24 lipca w dzień św. Kingi, patronki Starego Sącza burmistrz Jacek Lelek i przewodniczący rady miejskiej Andrzej Stawiarski wręczyli na uroczystej części sesji Medal Honorowy Starego Sącza i Odznaki Honorowe Starego Sącza. Spotkanie było również okazją do przyznania stypendiów Burmistrza.

 

Stary Sącz był tworzony przez wieki przez mieszkańców, którzy po sobie coś zostawili. I dobra materialne i duchowe. To tworzenie Starego Sącza dalej trwa, miasto i gmina rozwija się przez mieszkańców. Mam dzisiaj wraz z radą miejską niezwykłą przyjemność gościć wspaniałych przyjaciół Starego Sącza. Odznaki honorowe Starego Sącza przyznane przez Radę Miejską pokazują olbrzymią różnorodność i uświadamiają nam, jak na wielu różnych polach można pracować dla lokalnej wspólnoty. Odznaki przyznano prezesowi wielkiej spółki, kierowcy w przychodni, sołtysom, przedsiębiorcy międzynarodowego przedsiębiorstwa, osobom kultywującym tradycje i kulturę ludową. Tych ludzi łączy jedno - miłość do ludzi, gotowość do ofiarności, życzliwość i spojrzenie na drugiego człowieka z wielką estymą i wrażliwością. Święto miasta, dzień Starego Sącza to odpowiedni moment, by te osoby uhonorować - mówił na uroczystej sesji rady burmistrz Jacek Lelek.

 

W tym roku na wniosek burmistrza Rada Miejska przyznała Medal Honorowy Starego Sącza Towarzystwu Miłośników Starego Sącza. Medal odebrał prezes towarzystwa Andrzej Długosz.

 

Odznaki honorowe nadano następującym osobom:

Januszowi Adamkowi, Pawłowi Cieślickiemu, Marianowi Długoszowi, Tadeuszowi Dudzie, Janowi Janczakowi, Mieczysławowi Szewczykowi i Marianowi Lisowi, Elżbiecie Sroce, Stanisławowi Sroce, Danucie Sułkowskiej, Pawłowi Szczygłowi, Mieczysławowi Szewczykowi, ks. Janowi Wąchale, Zofii Wcisło, Maciejowi Leśniakowi i Stanisławowi Mardule. Dwaj ostatni laureaci odbiorą odznaki w innym terminie, a odznakę dla Mariana Lisa odebrała małżonka  Lidia Lis. 

 

Święto miasta po raz drugi stało się okazją do wparcia i docenienia nowego pokolenia starosądeczan, które odważnie stawia kroki w życiu, odnosi sukcesy i promuje miasto i gminę. Stypendia burmistrza Starego Sącza odebrało sześć osób. Trójka stypendystów po raz drugi dostanie stypendium, ale są również nowe twarze.

 

Stypendystami Burmistrza Starego Sącza 2020 zostali:

  • Emilia Dubiel - (taniec nowoczesny i towarzyski), uczennica Szkoły Podstawowej w Barcicach. Trenuje 6-7 dni w tygodniu poświęcając na to nawet 6 godzin dziennie. Na stypendium burmistrza Starego Sącza zapracowała drugi raz. Najnowsze sukcesy to 3. pierwsze miejsca w Międzynarodowym Turnieju Tańca Sportowego w Makowie Podhalańskim , 3. pierwsze miejsca na Bukareszt Dance Festival, czy VI i VI miejsce w Pucharze Świata w Sankt-Petersburgu. Startuje w kategorii do 11 lat, a jej specjalnością jest jazz dance i taniec nowoczesny. Emilka jest też podwójną wicemistrzynią świata z zawodów Dance World Cup, które odbyły się Whistler w Kanadzie.
  • Katarzyna Dutka (sport), iatkówkę trenuje od 12 lat. Zaczynała w Popradzie Stary Sącz, ale jak podkreśla niezależnie od późniejszych barw klubowych z dumą szczyciła się starosądeckim pochodzeniem. Z Popradem Stary Sącz i STS Sandecją zdobyła wiele czołowych miejsc w ogólnopolskich konkursach rangi mistrzowskiej w siatkówce tradycyjnej i plażowej. Wyróżniająca się zawodniczka Finału Wojewódzkiego Mistrzostw Polski Młodziczek w Starym Sączu, najlepsza atakująca II Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Siatkowej im. Śp. Profesora Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Nowym Sączu, Najlepsza Przyjmująca Turnieju o Puchar Katarzyny Mróz w kategorii kadetek w Tarnowie. Aktywnie udziela się w wolontariacie pomagając dzieciom niepełnosprawnym.
  • Jan Gurba (sport), pasjonat sportów górskich z Cyganowic. Szesnastoletni wspinacz, narciarz wysokogórski, członek Kadry Olimpijskiej Polskiego Związku Alpinizmu i Klubu Wysokogórskiego w Nowym Sączu. Mistrz Polski i zdobywca Pucharu Polski Juniorów w trójboju wspinaczkowym i we wspinaczce na czas w roku 2019. Na arenie międzynarodowej odnotował znaczące sukcesy, zdobywając brązowy medal w Pucharze Europy Juniorów. Ranking światowy we wspinaczce na czas w 2019 roku ukończył na 6. miejscu. W górach poprowadził w ubiegłym roku wiele trudnych dróg wspinaczkowych i zjechał na nartach z Rysów, Krywania i kilku innych tatrzańskich szczytów. Stypendystą burmistrza Starego Sącza został po raz drugi.
  • Gabriela Hopek (sport), zawodniczka narciarstwa alpejskiego. W 2020 roku reprezentowała Polskę na Młodzieżowych Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Lozannie. Uczennica I liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Ma za sobą wiele startów w zawodach rangi mistrzowskiej, m.in. pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski w slalomie i slalomie gigancie, zajmowała czołowe miejsca w zawodach międzynarodowej federacji narciarskiej. Reprezentantka Polski, członkini Kadry Narodowej Juniorek w narciarstwie alpejskim. Stypendium otrzymała drugi raz.
  • Sylwia Rams-Pikuła (malarstwo) Jedna z najbardziej utalentowanych portrecistek nowego pokolenia. Pochodzi z Gołkowic Górnych. Studentka V roku malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Grzegorza Bednarskiego. Półfinalistka prestiżowego najważniejszego na świecie konkursu na portret organizowanego przez Narodową Galerię Portretu w Londynie. Swoje prace wystawiała w Warszawie, Krakowie, ale też w swoich rodzinnych Gołkowicach.
  • Karol Lis (malarstwo, fotografia) W 2015 roku ukończył Liceum Plastyczne im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu, specjalność renowacja elementów architektury. W tym samym roku rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Zajmuje się malarstwem, grafiką i fotografią. W 2015 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne osiągnięcia artystyczne. Laureat wielu konkursów plastycznych, ma za sobą wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych.

 

Źródło i fot.: UMSS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować