Pogoda - Sądeckie.pl9

Dzisiaj jest: 09. 05. 2021
Do końca roku: 236 dni
Jakość Powietrza

Organizowali cudzoziemcom nielegalny pobyt na terytorium RP. Teraz staną przed Sądem

Organizowali cudzoziemcom nielegalny pobyt na terytorium RP. Teraz staną przed Sądem

Pakistańczyk, Hindus oraz Polak czerpali korzyści z organizowania nielegalnego pobytu cudzoziemców na terytorium Polski oraz innych krajów UE. W śledztwie prowadzonym przez funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, skierowany został akt oskarżenia do sądu.

Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu skierowała do Sądu Rejonowego w Nowym Sączu akt oskarżenia przeciwko trzem osobom, organizującym cudzoziemcom pobyt na terytorium RP.


Akt oskarżenia to wynik śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno – Śledczego Karpackiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu.


W toku prowadzonego postępowania zatrzymano i przedstawiono zarzuty obywatelowi Pakistanu, a także przedstawiono zarzuty dwóm kolejnym osobom: obywatelowi Indii oraz Polski.


Jak ustalono, w latach 2016 – 2017, Pakistańczyk jako właściciel spółek handlowych lub będąc z nimi powiązany, wystawiał różnego rodzaju dokumenty, związane z pobytem i pracą cudzoziemców, głównie ob. Indii i Pakistanu.


Część dokumentów była także podrabiana przez podejrzanych, w celu ich użycia za autentyczne, a następnie przedstawiana we właściwych urzędach wojewódzkich na terenie województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego, w celu uzyskania zezwoleń na pobyt i pracę.


Uzyskane w ten sposób tytuły pobytowe na terenie Polski cudzoziemcy wykorzystywali m.in. do wyjazdu do innych krajów Unii Europejskiej.


W trakcie prowadzonego śledztwa zabezpieczono m.in. pieczęcie różnego rodzaju zagranicznych instytucji i organów państwowych.


Podejrzanym zostały przedstawione zarzuty popełnienia przestępstw określonych w art. 264a § 1 k.k. (umożliwienie nielegalnego pobytu na terytorium RP) i 270 § 1 k.k. (fałszowanie dokumentów).


Czyny te podlegają m.in. karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.


Wobec podejrzanych stosowane były środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczeń majątkowych, zakazu opuszczania kraju oraz dozoru Policji.


Źródło: KaOSG

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować