Pogoda Nowy Sącz

5

Dzisiaj jest: 05. 12. 2023 Dni od początku roku: 338 Dni do końca roku: 26
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Policjanci z Nowego Sącza i Krakowa dbają o bezpieczeństwo wypoczywających nad Jeziorem Rożnowskim

Policjanci z Nowego Sącza i Krakowa dbają o bezpieczeństwo wypoczywających nad Jeziorem Rożnowskim w ramach Sezonowego Posterunku Wodnego Policji w Rożnowie. Mundurowi zwracają uwagę na podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą i apelują o rozwagę.

Policjanci z Nowego Sącza i Krakowa dbają o bezpieczeństwo wypoczywających nad Jeziorem Rożnowskim

Policyjni wodniacy patrolują tereny wodne oznakowaną łodzią motorową i interweniują wobec nieostrożnych pływaków, którzy lekceważą ostrzeżenia i warunki pogodowe, zwłaszcza w rejonie tzw. „dzikich kąpielisk”. Pomagają również w sytuacjach awaryjnych, np. holując łodzie do brzegu. Funkcjonariusze regularnie sprawdzają także trzeźwość i wyposażenie użytkowników rowerów wodnych, kajaków, żaglówek czy skuterów, aby zapobiec zagrożeniom dla nich i innych osób. Kontrolują również zdolności żeglugowe, dokumentację i uprawnienia sterników jednostek pływających.


Przyczyną tragedii na wodzie często jest lekkomyślność, brawura, nieprzestrzeganie przepisów, kąpiel w miejscach niestrzeżonych lub zaniedbanie opieki nad dziećmi. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, by stracić zdrowie lub życie. Ryzyko wzrasta, gdy towarzyszy mu alkohol lub środki odurzające. Dlatego dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych nad wodą. Bądźmy rozsądni i odpowiedzialni, a w razie zagrożenia wezwijmy pomoc.


Oto podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą, o których należy pamiętać: Pływaj tylko w miejscach dozwolonych i oznaczonych odpowiednimi tablicami. Wybieraj miejsca strzeżone przez ratowników, którzy mogą udzielić pomocy w razie potrzeby. Nie skacz do wody „na główkę” w miejscu, gdzie nie znasz głębokości i ukształtowania dna. Może to spowodować nieuleczalne uszkodzenie kręgosłupa. Zanim wejdziesz do wody, ochlap ciało, aby przygotować je do niższej temperatury i zapobiec wstrząsowi termicznemu. Nie pozostawiaj dzieci bez opieki nad wodą i zaopatrz je w odpowiednie akcesoria pływackie, np. skrzydełka lub koła. Ucz je także zasad bezpiecznego zachowania nad wodą od najmłodszych lat. Pływając na materacu, nie oddalaj się od brzegu i nie dryfuj na środek jeziora. Pływając łodzią, kajakiem lub żaglówką, załóż kamizelkę ratunkową. Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających, ponieważ zaburzają one ocenę sytuacji i własnych możliwości, co może mieć tragiczne konsekwencje.


W razie zagrożenia zadzwoń na numer alarmowy Sezonowego Posterunku Wodnego Policji w Rożnowie: 723 694 982 (czynny codziennie od 8 do 20).


Źródło: KMPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować