Pogoda - Sądeckie.pl

28

Dzisiaj jest: 28. 09. 2021 Do końca roku: 94 dni
Jakość Powietrza

Polska zajmuje obecnie trzecie miejsce pod względem wykonywanych szczepień w Unii Europejskiej

Polska zajmuje obecnie trzecie miejsce pod względem wykonywanych szczepień w Unii Europejskiej

Zajmujemy obecnie trzecie miejsce pod względem wykonywanych szczepień w Unii Europejskiej. W rankingu wyprzedzają nas tylko Niemcy i Włochy.

Szczepienia na COVID-19 w liczbach

Na ponad 177 tys. osób zaszczepionych wystąpiło jedynie 8 lekkich niepożądanych odczynów poszczepiennych. Szczepionka jest bezpieczna, a każdy niepokojący objaw jest monitorowany.

– Polska zakontraktowała 60 mln dawek szczepionki. To zapotrzebowanie dla 30 mln Polaków. Osób, które mogą być szczepione (czyli powyżej 18. roku życia) mamy w kraju ok. 31 mln – powiedział minister Michał Dworczyk.

Agencja Rezerw Materiałowych dostarczyła już 205 000 dawek szczepionki do punktów szczepień. Priorytetem jest jak najszybsza dostawa, zgodnie z zamówieniami i zasadami bezpieczeństwa. W czwartki odbywają się zamówienia, a w poniedziałki dostawy. Do końca marca najprawdopodobniej zaszczepi się 2,95 mln pacjentów.

Współpraca z samorządami i wojewódzcy pełnomocnicy

Samorządy włączą się aktywnie w akcję informacyjną #SzczepimySię. To ważne, żeby do szczepień przeciw COVID-19 zachęcić jak najwięcej Polaków – podkreślił sekretarz stanu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker.

– Ustaliliśmy, że samorządy włączą się aktywnie w akcję informacyjną #SzczepimySię. Indywidualne listy do seniorów, ogłoszenia w lokalnej prasie i biuletynach – mamy nadzieję, że to pomoże dostarczyć informacje do wszystkich. Każdy z wojewodów ustanowił pełnomocnika ds. szczepień. Pełnomocnicy odbędą spotkania z samorządowcami – aby jak najwięcej osób, w tym liderów opinii, otrzymało informacje, jak będzie wyglądała akcja szczepień. Dziękuję za zaangażowanie strony samorządowej.

>> Listę pełnomocników wojewodów wraz z numerami telefonów znajdziesz tutaj <<

Dzięki współpracy i wspólnemu zaangażowaniu wszystkich Polaków, rząd ma nadzieję na szybki powrót do normalności. Zapisy na szczepienia dla personelu medycznego tzw. grupy „zero” zostały przedłużone do 14 stycznia. Już niebawem – bo 15 stycznia – wystartują również zapisy dla kolejnych grup, które zostały opisane w Narodowym Programie Szczepień. W pierwszej kolejności będą to osoby powyżej 70. roku życia.

Organizacja transportu dla osób z ograniczoną mobilnością

Rząd chce zapewnić dostęp do szczepionki wszystkim obywatelom. Również tym, którzy ze względu na chorobę czy niepełnosprawność, sami nie będą mogli udać się do punktu szczepień. – Transport powinien być dostępny dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym – podkreślił wiceminister Paweł Szefernaker. Rząd sfinansuje 80% kosztów dowozu mieszkańca z ograniczoną mobilnością do punktu szczepień.

 

Źródło: gov.pl

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować