Pogoda - Sądeckie.pl

9

Dzisiaj jest: 09. 12. 2021 Do końca roku: 22 dni
Jakość Powietrza:

Polski Ład - z początkiem 2022 roku trzy zmiany w systemie podatkowym

Polski Ład - z początkiem 2022 roku trzy zmiany w systemie podatkowym

Kwota wolna na poziomie 30 tys. zł, drugi próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł, ujednolicenie wysokości składki zdrowotnej – to trzy zmiany w systemie podatkowym programu #PolskiŁad. Zmiany zaczną obowiązywać od początku 2022 roku. Polski system podatkowy będzie bardziej sprawiedliwy.

Głównym celem Polskiego Ładu jest walka z negatywnymi skutkami pandemii i sprawienie, by Polakom żyło się lepiej.


Podatkowe fair play

Reforma podatkowa to szansa dla całego społeczeństwa w Polsce na lepsze życie, powrót do normalności gospodarczej, odrodzenie firm, znalezienie nowych pomysłów na nowe przedsięwzięcia, zwiększenie i uatrakcyjnienie zatrudnienia. Dążymy do tego, aby w kieszeniach Polaków zostawało więcej pieniędzy. To obrany przez rząd kierunek działań. Zwiększyliśmy kwotę wolną dla najmniej zarabiających. Obniżyliśmy PIT i CIT. Wprowadziliśmy nową matrycę stawek VAT. A to tylko przykłady. Teraz czas na bardziej sprawiedliwy system podatkowy – podkreśla minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.


Na reformie podatkowej skorzysta 18 milionów Polaków, w tym ponad 90% emerytów, 68% osób zatrudnionych na umowie o pracę i 40% osób prowadzący działalność gospodarczą. Osoby na płacy minimalnej w ogóle nie zapłacą PIT.


W Polsce podatki relatywnie wysoko obciążają niskie płace, a nisko płace wysokie. Na tle innych krajów Europy relacja ta jest jedną z najmniej sprawiedliwych. Zmiany proponowane w ramach Polskiego Ładu zmierzają do zapewnienia podatkowego fair play. Dlatego proponujemy znaczne podniesienie kwoty wolnej od podatku. Skorzysta także biznes, bo zmniejszą się koszty zatrudnienia pracowników. Zaoszczędzą osoby zarabiające do 6 tys. zł. Zadbaliśmy też o klasę średnią. Wyższe obciążenie zacznie się pojawiać dopiero u osób zarabiających ponad 11 tys. zł miesięcznie – informuje wiceminister finansów Jan Sarnowski.


Kluczowe zmiany

30 tys. zł kwoty wolnej to europejski poziom porównywalny z tym osiąganym w Niemczech czy Francji. Dzięki podniesieniu kwoty wolnej osoby najuboższe, w tym emeryci (do 2,5 tys. zł brutto), nie będą płacić podatku dochodowego.


Drugą zmianą będzie podniesienie do 120 tys. zł progu podatkowego, od którego płaci się 32% podatku. Wyższa stawka pobierana będzie dopiero od pierwszej złotówki zarobionej powyżej 10 tys. zł miesięcznie. Wprowadzona zostanie „ulga dla klasy średniej”. Będzie dotyczyć osób zatrudnionych na umowę o pracę osiągających roczny dochód w przedziale 70-130 tys. zł. Dzięki uldze reforma będzie neutralna dla podatników zatrudnionych na umowę o pracę z dochodem od 6 do 11 tys. zł miesięcznie.


Skorzystają na tym przedsiębiorcy, ponieważ więcej pieniędzy w kieszeniach Polaków to ważny dla firm impuls popytowy. Skorzystają też sami pracownicy, bo zapłacą niższy podatek. Kwota wolna w wysokości 30 tys. zł będzie 10 razy wyższa niż jeszcze cztery lata temu. Ważnym efektem zmian będzie wzrost atrakcyjności umowy o pracę. W ten sposób wypychanie pracowników na umowy śmieciowe po prostu przestanie się opłacać. Jest to szczególnie ważne dla osób, które zakładają rodziny i potrzebują bezpiecznych form zatrudnienia – mówi wiceminister Sarnowski.


Kolejną zmianą będzie ujednolicenie wysokość składki zdrowotnej i sposobu jej liczenia. W wyniku tego pracownicy i przedsiębiorcy będą ją płacić według tej samej stawki 9% od podstawy opodatkowania.


Ministerstwo Finansów uruchomiło na stronie podatki.gov.pl serwis poświęcony zmianom podatkowym w programie Polski Ład https://www.podatki.gov.pl/polski-lad/podatki-polski-lad/


Źródło: MF-KAS, fot. ilustracyjna

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować