Pogoda - Sądeckie.pl19

Dzisiaj jest: 19. 04. 2021
Do końca roku: 256 dni
Jakość Powietrza

Pomnik w Korzennej na 100 – lecie odzyskania niepodległości

Pomnik w Korzennej na 100 – lecie odzyskania niepodległości

W Korzennej odbyły się gminne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas obchodów odsłonięto pomnik lotników brytyjskich samolotu Halifax JP 162 zestrzelonego nd Wojnarową w 1944 r.

 

W uroczystym odsłonięciu pomnika uczestniczył  zastępca prezydenta Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż, na zaproszenie wójta gminy Korzenna – Leszka Skowrona, jako osoba reprezentująca samorząd Nowego Sącza. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, po której pomnik został poświęcony. 

 

Ceremonia została uświetniona przez Okiestrę Straży Granicznej. Na plenerowej scenie wystąpili także uczniowie Szkoły Podstawowej w Lipnicy Wielkiej oraz uczniowie Szkoły Muycznej w Korzennej, którzy zaprezentowli widowisko zatytułowane „Witaj jutrzenko swobody“. O historycznym tle odzyskania niepodległości przez Polskę oraz znaczeniu święta niepodległości dla narodu polskiego przypomniał Jerzy Gwiżdż w swoim przemówieniu. Wyjątkowym punktem obchodów były pokazy lotnicze i pokazy grup rekonstrukcyjnych prezentujących zbrojną walkę Polaków na przestrzeni ostatnich 100 lat. 

 

W ramach obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości do użytku został oddany odrestaurowany dwór w LipnicyWielkiej. Budynek powstał na przełomie XIX i XX wieku. Przez ostatnie lata brakowało jednak środków finansowych na przeprowadzenie niezbędnych prac konserwacyjnych i remontowych. W 2017 r. projekt doczekał się jednak dofinansowania z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, w wysokości 2,1 mln złotych. Całkowita wartość projektu została oszacowana na 3,53 mln złotych. Odnowiono i przebudowano wnętrze budynku, wykonano instalacje, wentylację i ogrzewanie. Ponadto, odświeżono elewację dworku, wokół którego roztacza się wyjątkowy park dworski.  

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować