Program "Rozświetlamy Polskę". Do Małopolski trafi blisko 68 mln zł na 86 zadań

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych zmienia Małopolskę. Dzięki licznym dofinansowaniom z kolejnych edycji nasze województwo stało się wielkim placem budowy. Dziewiąte już rozstrzygnięcie to kolejna szansa dla małopolskich samorządów. Program „Rozświetlamy Polskę” przyspieszy modernizację infrastruktury oświetlenia dróg. Do Małopolski z tej edycji trafi blisko 68 mln zł na 86 zadań – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Program "Rozświetlamy Polskę".  Do Małopolski trafi blisko 68 mln zł na 86 zadań

Nowoczesne i energooszczędne

Program dotyczył modernizacji infrastruktury oświetlenia dróg na terenie całego kraju – wymian istniejących opraw. Skutecznym rozwiązaniem jest wybór wysoce energooszczędnego oświetlenia LED, zsynchronizowanego z innowacyjnymi systemami zarządzania.


Dbamy o bezpieczeństwo polskich rodzin. Dlatego na program „Rozświetlamy Polskę” przeznaczyliśmy ponad miliard złotych. To dobrze zainwestowane pieniądze. Dzięki nowoczesnemu oświetleniu ulic, zwiększymy bezpieczeństwo na drogach i ograniczymy liczbę wypadków. Energooszczędne latarnie to także mniejsze wydatki na energię. Zaoszczędzone pieniądze gminy będą mogły przeznaczyć na inne ważne potrzeby swoich mieszkańców – podkreśla minister rozwoju i technologii Marlena Maląg.


Technologia oświetlenia LED charakteryzuje się niższym zużyciem energii w porównaniu do oświetlenia tradycyjnego. Pozwala to na znaczne zmniejszenie kosztów związanych z rachunkami za energię elektryczną. Lampy LED mają również dużo dłuższą żywotność niż tradycyjne źródła światła. To z kolei przyczyni się do obniżenia kosztów ponoszonych przez gminy na utrzymanie i konserwację oświetlenia – przypomina I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.


Nowoczesne oprawy, które będą montowane nad drogami, oferują możliwość dostosowania natężenia światła, co pozwala na lepszą widoczność i zwiększa bezpieczeństwo użytkowników dróg. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie inteligentnego sterowania to także polepszenie jakości oświetlenia.


Szacowana liczba opraw oświetlenia drogowego w Polsce wynosi około 3,4 mln. Większość z nich to energochłonne oświetlenie sodowe o mocy od 50 do 400 wat. Na potrzeby oświetlenia zużywane są około 3 terawatogodziny (TWh) energii elektrycznej rocznie.


Szacuje się, że dzięki programowi gminy zaoszczędzą ponad 1 mld zł w ciągu roku, nastąpi również redukcja emisji dwutlenku węgla o 1,3 mln ton i zużycia energii o 1,58 TWh.


O programie

O wsparcie z programu na realizację zadań z obszaru modernizacji infrastruktury oświetleniowej mogły się ubiegać gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie i wiejskie oraz związki międzygminne. Nabór trwał od 28 sierpnia do 18 września 2023 r.


Operatorem programu jest Bank Gospodarstwa Krajowego, a budżet to około 1 mld zł.


Poziom dofinansowania dla samorządu wynosi 80% wartości inwestycji, przy wkładzie własnym gminy na poziomie 20%.


Maksymalna kwota dofinansowania, o jaką mogła wnioskować gmina, to 4 mln zł.


Rozświetlona Małopolska

Małopolska zrealizuje w ramach programu „Rozświetlamy Polskę” 86 projektów. Dofinansowanie popłynie dla gmin poziomie od blisko 55 tys. zł do prawie 3,2 mln zł. 


Największe dofinansowanie trafi do gminy Żabno na zadanie polegające na modernizacji infrastruktury oświetleniowej w celu poprawy efektywności energetycznej przez obniżenie energochłonności oświetlenia. To blisko 3,2 mln zł. Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego zawsze stawiał na rozwój nie tylko dużych miast, ale także mniejszych miejscowości - mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.


Dofinansowanie na podobnym poziomie trafi także do gminy Dąbrowa Tarnowska na wymianę nieenergooszczędnych lamp na terenie gminy oraz do gminy Liszki na modernizacje infrastruktury oświetleniowej.


Ponad 2,1 mln zł trafi do miasta Limanowa na modernizację oświetlenia w celu poprawy bezpieczeństwa energetycznego i ochrony środowiska.


16 gmin otrzyma dofinansowanie w przedziale 1 do 2 mln zł. Będą to gminy: Szczurowa, Łapsze Niżne, Szaflary, Gorlice, Olesno, Pleśna, Zawoja, Bolesław, Bystra-Sidzina, Jordanów, Lubień, Radłów Borzęcin, Grybów Ochotnica Dolna oraz miasto Zakopane.


Wyniki i więcej informacji o programie tutaj.


Siła Polskiego Ładu

Rozwój dużych miast i małych miejscowości. Nowe szkoły, remizy, centra sportowe i kulturalne, drogi, kanalizacje. To tylko wybrane projekty wpływające na rozwój życia lokalnych społeczności. Stanowią one namacalny dowód Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych. Jego dziewięć edycji wraz z dwiema edycjami Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dały Małopolsce już niemal 8 mld zł – podsumowuje I wicewojewoda Ryszard Pagacz.


Źródło: MUW

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować